Jak pozbyć się poczucia notorycznego braku czasu? Co zmienić, by robienie ważnych rzeczy przychodziło nam z większą łatwością?
Przedstawiamy sprawdzone sposoby na prokrastynację.
Zacznij od najmniej przyjemnych zadań
Często odwlekamy robienie rzeczy, które nie są dla nas przyjemne. Odruchowo bowiem stronimy od nieprzyjemnych odczuć. Aby nie męczyć się z niechęcią do pewnych czynności, warto właśnie od nich zacząć dzień.
Najmniej przyjemne zadania, tzw. żaby, rób z samego rana – to da ci poczucie przejścia przez ciężkie zadanie. Reszta spraw tego dnia może być już milsza.
Iwona Firmanty
Ustal, kto jest twoim złodziejem czasu
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile czasu trwonimy na sprawy, które „zajmą nam tylko chwilę”. Warto zapisywać, jakim dystraktorom poświęcamy czas i ile go tracimy.
Oceń, co lub kto jest twoim złodziejem czasu.
Iwona Firmanty
Uważaj na efekt piły
Największą efektywność działania osiągamy, gdy koncentrujemy się na jednej czynności. Kiedy staramy się robić dwie rzeczy jednocześnie, nasza uwaga przeskakuje z jednej rzeczy na drugą.
Bądź uważny na efekt piły – każdy SMS, telefon, e-mail, muzyka czy pogawędka nie na temat powodują, że umysł się wykoleja, a żeby wrócił szybko do efektywnego skupienia się na danym zadaniu, będzie potrzebował chwili na ponowny rozruch.
Iwona Firmanty