Baza pod makijaż, czyli tzw. primer, to kosmetyk, który nakłada się na skórę twarzy po to, by przygotować ją do makijażu. Najważniejsze zadanie kosmetyku to ograniczenie kontaktu skóry z nakładanym podczas wykonywania make-upu podkładem.
Co powinien zawierać skład dobrej bazy pod makijaż?
Głównym składnikiem baz pod makijaż jest puder, kosmetyk ten często zawiera także różnego rodzaju silikony, witaminy oraz takie substancje jak gliceryna, kwas hialuronowy czy krzemionka. Pod względem składu bazy pod makijaż dzielimy na bazy silikonowe, olejowe, glicerynowe, wyróżniamy także bazy żelowe oraz zastygające. Jeśli chodzi o właściwości bazy pod makijaż, wyróżniamy bazy pod podkład matowe, wygładzające i rozświetlające.
Warto przeczytać również:
Jak działa baza pod makijaż i czy warto ją stosować?
Baza pod makijaż to kosmetyk, który wykazuje uniwersalne i wszechstronne działanie oraz może być stosowany codziennie, zarówno rano jak i w ciągu dnia. Kosmetyk może być nakładany także, podczas szykowania się na ważne wyjście.
Polecane oferty
Dzięki bazie pod podkład możemy:
- nawilżyć skórę,
- pobudzić mikrokrążenie (poprzez wmasowywanie w skórę palcami),
- rozświetlić cerę,
- ułatwić aplikację i wchłanianie innych kosmetyków,
- ujednolicić koloryt skóry,
- utrwalić makijaż (przedłużyć jego trwałość nawet do 12 godzin),
- zamaskować rozszerzone naczynka,
- zatuszować niedoskonałości (np. zaczerwienienia, zmarszczki, blizny, zasinienia, cienie pod oczami lub przebarwienia),
- zmatowić świecącą cerę,
- zmniejszyć widoczność porów.
Stosowanie dobrej jakościowo bazy pod makijaż pozwala także zredukować ilość nakładanego na twarz podkładu, a nawet zrezygnować z niektórych kosmetyków (np. kremu BB).
Baza pod podkład – jak ją aplikować?
Baza pod podkład to kosmetyk, który aplikujemy przed wykonaniem make-upu, bezpośrednio pod fluid lub puder. Zanim jednak nałożymy na twarz bazę pod makijaż, należy oczyścić i nawilżyć skórę. W tym celu najlepiej skorzystać z oczyszczającego toniku, płynu micelarnego lub mleczka, a następnie wysmarować skórę twarzy nawilżającym kremem. Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy nałożyć na twarz bazę.
Jeśli zależy nam na trwałym efekcie, najlepiej skorzystać ze specjalnej gąbeczki do aplikacji bazy i podkładu. Jeśli natomiast potrzebny nam lekki i naturalny makijaż, możemy zaaplikować bazę na skórę twarzy za pomocą palców.
Polecane oferty
Nakładanie bazy zaczyna się od żuchwy i kości policzkowych, w którym to miejscu należy wykonywać ruchy skierowane do góry. Warstwa bazy na twarzy powinna być cienka, tak, by nie przeciążać cery oraz by kosmetyk zdążył się wchłonąć. Z tego też powodu nie należy przesadzać z ilością użytego kosmetyku. Ilość potrzebna do zaaplikowania na skórze twarzy powinna być wielkości ziarenka grochu. Co dalej? Podkład można zaaplikować dopiero wtedy, gdy baza całkowicie się wchłonie.
Warto przeczytać
Najlepsza baza pod makijaż – jak ją wybrać?
Nawet najlepsza baza pod makijaż nie zadziała dobrze, jeśli nie dobierzemy jej pod kątem typu skóry i właściwości kosmetyku. Rodzaj cery stanowi więc podstawowe kryterium, jeśli chodzi o wybór bazy pod podkład. Równie ważna jest także wygoda w aplikacji oraz konsystencja kosmetyku.
Baza pod podkład a typ cery
Dla cery suchej i mieszanej najlepiej sprawdzą się lekkie, wygładzające i nawilżające bazy pod podkład, np. z dodatkiem olejów, kwasu hialuronowego lub gliceryny.
W przypadku cery naczynkowej wskazane są zielone rozświetlające bazy, a dla skóry normalnej dobrze sprawdzi się baza rozświetlająca.
Skóra wrażliwa lub alergiczna będzie wymagała specjalnej hipoalergicznej bazy, natomiast cera tłusta będzie wymagała bazy matującej i redukującej ilość wydzielanego sebum.
Z kolei, jeśli bardziej zależy nam na efekcie wygładzenia lub przedłużeniu trwałości make-upu, należy wybrać taki kosmetyk, który jest uniwersalny i pozwoli nam uzyskać zamierzony efekt.
Konsystencja bazy pod makijaż
Ważnym kryterium wyboru bazy pod makijaż jest konsystencja kosmetyku. Najlepsza baza pod makijaż powinna mieć lekką, kremową lub pudrową konsystencję, nie przeciążać skóry i w miarę szybko zasychać. Powinna być także łatwa w aplikacji. Dzięki temu możliwe będzie szybkie przygotowanie twarzy do dalszych etapów wykonywania make-upu.
Polecane oferty
Jak kupić dobrą bazę pod makijaż - na co zwracać uwagę?
Co jeszcze jest ważne, jeśli chodzi o wybór dobrej bazy pod makijaż? Najczęstszym typem bazy pod podkład, jaki możemy spotkać w drogeriach, jest baza bezbarwna. Na rynku dostępne są jednak także bazy z pigmentem, czyli kolorowe bazy pod makijaż. To kosmetyki, których przeznaczeniem jest nie tylko przygotowanie skóry twarzy pod makijaż, ale także poprawienie jej kondycji.
Najpopularniejsze kolorowe bazy pod makijaż to bazy:
- brzoskwiniowe – bazy te odświeżają wygląd skóry (zwłaszcza takiej, która jest zmęczona) i rozświetlają ją,
- niebieskie – to bazy, które wyrównują koloryt skóry, kosmetyki te dobrze sprawdzają się na skórze ze skłonnością do zaczerwienień,
- fioletowe – te bazy mają za zadanie zredukować przebarwienia na twarzy, ukrywają one zarówno ciemne plamy na skórze po słońcu, jak i plamy po trądziku,
- różowe – bazy pod makijaż różowe ukrywają oznaki zmęczenia cery, podobnie jak brzoskwiniowe, to kosmetyk, który świetnie się sprawdzi po nieprzespanej nocy lub męczącym dniu,
- żółte – są to bazy o właściwościach rozjaśniających, które są w stanie także zatuszować cienie pod oczami, a także zasinienia skóry,
- zielone – to kosmetyki dedykowane cerze naczynkowej, dzięki nim można zneutralizować zaczerwienienia na skórze i zatuszować rozszerzone naczynka.
W polskich drogeriach są dostępne także bazy morelowe, które są nakładane, by zatuszować cienie pod oczami oraz bazy białe, których zadaniem jest rozświetlenie skóry twarzy.
Czego nie może zabraknąć w kosmetyczce idealnej? „Pielęgnacja jest podstawą każdego makijażu”
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek
- 70-letnia Bursztynowicz robi TO z mężem, gdy nikt nie patrzy.Krępują się przed ludźmi