Od 28 grudnia bieżącego roku do 17 stycznia 2021 roku ZUS ponownie wypłaci rodzicom dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie, które okresowo jest przyznawane rodzicom i opiekunom. Gdy rząd wyda odpowiednie rozporządzenie podczas epidemii koronawirusa, o świadczenie mogą wnioskować rodzice dzieci do lat 8 oraz wybrani rodzice i opiekunowie dzieci i dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Co ważne, okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie ma wpływu na prawo do tradycyjnego zasiłku opiekuńczego.
KTO MOŻE SKORZYSTAC Z DODATKOWEGO ZASIŁKU OPIEKUŃCZEGO?
SPRAWDŹ W GALERII ZDJĘCIOWEJ
O terminie i zasadach przyznania dodatkowego zasiłku opiekuńczego decyduje rząd. Kroki w tej sprawie są podejmowane z powodu obostrzeń wprowadzanych w ramach działań mających na celu powstrzymanie pandemii. Rada Ministrów wydaje rozporządzenia regulujące zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z możliwością przedłużenia okresu obowiązywania przepisów. Aby być na bieżąco, warto śledzić informacje w mediach oraz na stronie gov.pl. Listę osób uprawnionych do świadczenia oraz zasad przyznawania zasiłku przedstawiamy w formie galerii.
Do dodatkowego zasiłku opiekuńczego są uprawnieni rodzice dzieci do lat 8, ubezpieczeni rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, jak też ubezpieczeni rodzice wybranych osób dorosłych z niepełnosprawnościami.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje:
- rodzicom dzieci do lat 8,
ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- do 18 lat z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
O dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 28 grudnia do 17 stycznia można się ubiegać:
- w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego chodziły dzieci lub dorosłe osoby niepełnosprawne,
- w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez: żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19,
- w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.
Po raz pierwszy wypłata zasiłku w okoliczności pandemii nastąpiła wiosną. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał z datą wsteczną od 12 marca 2020 roku. Początkowo świadczenie mogli otrzymać rodzice lub opiekunowie prawni dzieci, którzy sprawowali opiekę nad dzieckiem poniżej 8. roku życia i byli objęci ubezpieczeniem chorobowym (m.in. pracownicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące działalność pozarolniczą). Z czasem grono beneficjentów uprawnionych do świadczenia poszerzono o rodziców i opiekunów dzieci oraz osób dorosłych z niepełnosprawnościami, ale w dalszym ciągu trzeba spełnić określone kryteria, aby zakwalifikować się do świadczenia.
Przeczytaj również na temat:
Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę stanowi średnie miesięczne wynagrodzenie brutto z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym rodzic sprawował opiekę nad dzieckiem.
Jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć odpowiednie oświadczenie u swojego płatnika składek, np. u pracodawcy lub zleceniodawcy. Jeżeli płatnikiem składek jest ZUS, także można złożyć oświadczenie u osoby, dla której się pracuje. W takiej sytuacji pracodawca czy zleceniodawca przekaże oświadczenie Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Może to zrobić, korzystając z platformy PUE ZUS. Należy wówczas wysłać:
- zaświadczenie Z-3 / Z-3a
- skan oświadczenia potwierdzonego za zgodność z oryginałem
Jeżeli o dodatkowy zasiłek opiekuńczy ubiega się osoba prowadząca działalność pozarolniczą lub jej współpracownik/ współpracownica, oświadczenie trzeba złożyć bezpośrednio w ZUS, bez konieczności składania wniosku Z-15A czy zaświadczenia płatnika składek Z-3b.
Oświadczenie dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można przesłać, korzystając z platfomy PUE ZUS. Należy wówczas wypełnić wniosek ZAS-58 Skarga/Wniosek świadczeniobiorcy/ płatnika składek w sprawie świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego. Wnioski do wypełnienia znajdują się na oficjalnej stronie ZUS.
Źródło: gov.pl
Praca
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!