W tradycji anglosaskiej bywa ich nawet 8, a na polskich weselach najczęściej w tej roli występuje jedna świadkowa. Niezależnie od tego, czy państwo młodzi zdecydują się na udział druhen, świadkowej, czy na powołanie obu tych funkcji, przed ślubem trzeba przydzielić zadania i wybrać odpowiednie kreacje.
Druhny - skąd wzięła się ta tradycja?
Druhny pełnią ważną funkcję podczas wesela i ślubu. Druhna to nie to samo, co świadkowa - jej rola zaczyna się jeszcze przed samym wydarzeniem. Druhna jest kobietą bliską pannie młodej - kuzynką, siostrą, przyjaciółką. Zwyczaj mianowania jednej lub większej liczby druhen pochodzi z krajów anglosaskich i w Polsce nie jest bardzo popularny. Często "pierwszą druhną" nazywa się świadkową. Mianowanie kogoś świadkową lub druhną to dowód sympatii, uznania i zaufania.
Świadkowa to funkcja nie tylko urzędowa, ale też ceremonialna. Powierza jej się wiele zadań związanych z organizacją i przebiegiem tego wyjątkowego dnia. Towarzyszy jej świadek, będący tradycyjnie pomocnikiem pana młodego. W krajach anglosaskich druhen często jest więcej - od 4 do 8, podobnie ma się liczba drużbów. Weselni pomocnicy są "rekrutowani" spośród osób najbliższych młodej parze i jest ich tym więcej, im większe będzie wesele.
Na niektórych weselach pojawiają się także druhenki - dziewczynki, które podają obrączki podczas ślubu, przytrzymują tren lub po prostu towarzyszą parze młodej podczas wejścia do kościoła.
Warto przeczytać
Druhny - zadanie druhen na ślubie i weselu
Druhny pełnią na ślubie obowiązki zbliżone do obowiązków świadkowej, a przypadku polskich wesel mogą jej pomagać w wypełnianiu tych zadań. Ich lista jest bardzo długa, a realizacja zaczyna się jeszcze na długo przed datą ślubu. Co należy do obowiązków druhny? To między innymi:
- organizacja wieczoru panieńskiego,
- pomoc w wyborze sukni ślubnej, biżuterii, dodatków,
- pomoc w wystroju sali,
- pomoc w organizowaniu przyjęcia weselnego,
- prowadzenie i koordynowanie listy prezentów,
- pilnowanie, by panna młoda wyglądała nienagannie (poprawianie welony, trenu),
- odpinanie welonu podczas oczepin,
- przejmowanie kwiatów wręczanych parze młodej przez gości weselnych,
- dbanie o gości i ich dobre samopoczucie,
- dopilnowanie, by nikt nie zapomniał niczego, wychodząc z przyjęcia.
To tylko część spośród licznych obowiązków, jakie spoczywają na druhnach lub na świadkowej - nietrudno się domyślić, że to naprawdę duża odpowiedzialność. Druhna lub świadkowa czuwa, by panna młoda mogła mieć spokojną głowę w dniu swojego wielkiego święta. Gasi kryzysy, często pociesza zestresowanych, wspiera emocjonalnie. Podobną funkcję pełni świadek lub drużba wobec pana młodego.
Warto przeczytać
Druhny a polska tradycja
Druhny nie są popularną funkcją podczas polskich wesel i ślubów. Często w miejsce zastępu druhen pojawia się jedna świadkowa, która pełni dokładnie te same funkcje i odpowiada za wykonanie tych samych zadań. Zwyczaj powoływania dwóch, trzech lub nawet większej liczby druhen stopniowo pojawia się także w Polsce. Dobór pasujących kreacji i oprawa związana z tym zwyczajem to coraz częstszy element przygotowań ślubnych - sukienka dla druhny staje się najważniejszym wyborem zaraz po sukni ślubnej.
Choć powoływanie druhen nie jest bardzo popularne na polskich ślubach i weselach, warto rozważyć je, jeśli na przyjęcia zaproszone jest dużo osób. Jedną świadkową i świadka może przerosnąć, lub co najmniej zmęczyć zajmowanie się tak licznymi obowiązkami. Druhny i drużbowie służą w takim przypadku pomocą, dbając o to, by także świadek i świadkowa bawili się dobrze, nie tylko biegali w wielkim stresie od obowiązku do obowiązku. Im więcej rąk do pomocy, tym sprawniejsza organizacja wydarzenia.
Panna młoda, wybierając świadkową czy jedną druhnę, nie tylko wyróżnia ją z grona rodziny i przyjaciół. Nakłada na nią także dużą odpowiedzialność - kobieta pełniąca tę funkcję nie może jedynie świetnie bawić się na weselu, o nic się nie troszcząc i niczym nie przejmując.
Sukienka dla druhny – jaką wybrać?
Druhny w tradycji anglosaskiej są najczęściej ubrane identycznie. Mają takie same sukienki i dodatki, a ich bukieciki nawiązują do wyglądu bukietu ślubnego panny młodej. Zamówienia na sukienki druhen składa się jeszcze na długo przed planowanym terminem wesela. Sporym wyzwaniem jest wybór kolorystyki i fasonu. Ekskluzywne sukienki dla druhen oferują niektóre salony ślubne. Istnieje możliwość uzgodnienia ze stylistką całego zestawu - ubioru państwa młodych oraz towarzyszącego im ślubnego orszaku. Bardzo popularne są kolory kremowe, eleganckie i ponadczasowe - pudrowy róż, beż, gołębi błękit.
W Polsce identycznie ubrane druhny to niezwykle rzadki widok. Jeśli druhen jest dużo, nie każda będzie czuła się komfortowo w takiej samej sukni i tym samym fasonie. Rozwiązaniem pośrednim jest wybór jednego materiału i koloru, a następnie uszycie w nim różnych sukienek, o fasonach odpowiadających poszczególnym druhnom. Warto wziąć pod uwagę fakt, że przygotowanie identycznych sukienek dla druhen to spory koszt. Dlatego niektórzy decydują się na wręczenie druhnom identycznych bukietów, które można przypiąć do sukienki. Takie spójne akcenty tworzą przyjemny dla oka efekt. Przede wszystkim, wybór sukienek dla druhen trzeba uzgodnić z nimi samymi - powinny czuć się na weselu jak najlepiej.
A jeśli państwo młodzi nie zdecydują się na udział druhen? Sukienka dla świadkowej także powinna być wybrana z uwagą. Świadkowa jest jedna, więc zasada spójności obowiązuje tu w dużo mniejszym stopniu. Wszystko zależy od gustu i upodobań samej świadkowej. Warto podjąć decyzję wspólnie - być może ślub będzie miał kolorystyczny motyw przewodni i suknia świadkowej doskonale go dopełni? Nie należy jedynie decydować się na czerń i biel. Pierwszy z tych kolorów jest w polskiej obyczajowości kojarzony z pogrzebami, drugi z kolei jest całkowicie zarezerwowany dla panny młodej.