W tradycji anglosaskiej bywa ich nawet 8, a na polskich weselach najczęściej w tej roli występuje jedna świadkowa. Niezależnie od tego, czy państwo młodzi zdecydują się na udział druhen, świadkowej, czy na powołanie obu tych funkcji, przed ślubem trzeba przydzielić zadania i wybrać odpowiednie kreacje.
Druhny - skąd wzięła się ta tradycja?
Druhny pełnią ważną funkcję podczas wesela i ślubu. Druhna to nie to samo, co świadkowa - jej rola zaczyna się jeszcze przed samym wydarzeniem. Druhna jest kobietą bliską pannie młodej - kuzynką, siostrą, przyjaciółką. Zwyczaj mianowania jednej lub większej liczby druhen pochodzi z krajów anglosaskich i w Polsce nie jest bardzo popularny. Często "pierwszą druhną" nazywa się świadkową. Mianowanie kogoś świadkową lub druhną to dowód sympatii, uznania i zaufania.
Świadkowa to funkcja nie tylko urzędowa, ale też ceremonialna. Powierza jej się wiele zadań związanych z organizacją i przebiegiem tego wyjątkowego dnia. Towarzyszy jej świadek, będący tradycyjnie pomocnikiem pana młodego. W krajach anglosaskich druhen często jest więcej - od 4 do 8, podobnie ma się liczba drużbów. Weselni pomocnicy są "rekrutowani" spośród osób najbliższych młodej parze i jest ich tym więcej, im większe będzie wesele.
Na niektórych weselach pojawiają się także druhenki - dziewczynki, które podają obrączki podczas ślubu, przytrzymują tren lub po prostu towarzyszą parze młodej podczas wejścia do kościoła.
Warto przeczytać
Druhny - zadanie druhen na ślubie i weselu
Druhny pełnią na ślubie obowiązki zbliżone do obowiązków świadkowej, a przypadku polskich wesel mogą jej pomagać w wypełnianiu tych zadań. Ich lista jest bardzo długa, a realizacja zaczyna się jeszcze na długo przed datą ślubu. Co należy do obowiązków druhny? To między innymi: