Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu państwach na całym świecie. W Polsce największą popularność zyskał w latach 70. XX w., m.in. za sprawą Władysława Gomułki, który mawiał, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. W czasach PRL-u Dzień Kobiet był głównie okazją do obdarowywania pań goździkami, tulipanami i rajstopami – dziś prezenty w postaci kwiatów i słodyczy wciąż są ważne, ale można też wykorzystać to święto, by poznać inspirujące Polki. Przedstawiamy 6 postaci, które udowadniają, ile może osiągnąć kobieta.
Kobiety, które przyczyniły się do rozwoju nauki. Poznaj polskie naukowczynie
Większość osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że najbardziej znaną naukowczynią o polskich korzeniach jest Maria Skłodowska-Curie. Jednak wybitnych kobiet, które miały wpływ na rozwój nauki, jest dużo w...
Olga Tokarczuk
Pisarka, eseistka, poetka i autorka wielu scenariuszy. Jej twórczość została doceniona nie tylko na arenie krajowej, ale i światowej. Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, zdobywczynią The Man Booker International Prize 2018 (za powieść „Bieguni”) oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” (za powieści „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”). Jej książki przetłumaczono do tej pory na 40 języków, w tym na japoński, koreański, turecki, ormiański i chiński.
Nie tylko kariera literacka Olgi Tokarczuk może inspirować. W 2020 roku autorka założyła fundację, której celem jest wspieranie kultury i sztuki oraz szeroko pojętej ochrony praw i swobód człowieka, demokracji, przeciwdziałanie dyskryminacji, a także działanie na rzecz praw kobiet. Pisarka m.in. publicznie wyrażała swoje zdanie na temat pamiętnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Polsce, a także popierała zorganizowane w tej sprawie protesty. W październiku 2020 r. napisała na Facebooku:
Prawa kobiet nie są dane raz na zawsze. Musimy ich strzec jak każdej innej zdobyczy poszerzającej zakres swobód obywatelskich i ludzkiej godności. Od dziś wszyscy jesteśmy wojowniczkami.
Magdalena Środa
Profesor filozofii, publicystka, doktor habilitowana nauk humanistycznych i autorka wielu książek naukowych. Jest jedną z najbardziej znanych feministek w Polsce. Nie boi się wyrażać swojego zdania, które często dla wielu jest kontrowersyjne. W latach 2004-2005 pełniła funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Jest jedną z pionierek walki z dyskryminacją pań w Polsce oraz współtwórczynią Kongresu Kobiet, który walczy o równość płci i nagłaśnia prawdziwe problemy kobiet z małych i dużych miast. Angażowała się także w politykę, m.in. kandydując do Parlamentu Europejskiego.
W 2005 Fundacja Ekumeniczna „Tolerancja” przyznała jej tytuł „Zasłużona dla tolerancji”. Środę wyróżniono też tytułem Polki Roku 2009 w plebiscycie tygodnika „Wysokie Obcasy”. W 2010 roku została laureatką Kowadła, nagrody przyznawanej przez stowarzyszenie „Kuźnica”.
Janina Ochojska
Jest znaną działaczką, założycielką i prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). Chciała być astronomem i badać kosmos, angażowała się też w działalność NSZZ „Solidarność”, ale jej plany życiowe się zmieniły, kiedy we Francji po raz pierwszy zetknęła się z ideą pomocy humanitarnej. Od tamtej pory to właśnie takiej działalności się poświęciła. W 1994 roku utworzyła PAH, a od 1998 roku prowadzi program dożywiania dzieci „Pajacyk”. W latach 2009-2011 była członkiem Grupy Doradczej CERF (UN Central Emergency Response Fund) – stworzonego przez ONZ funduszu na rzecz ofiar katastrof naturalnych oraz konfliktów zbrojnych.
Kobieta została wyróżniona wieloma tytułami i nagrodami: otrzymała m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Order Uśmiechu. Pomimo swojej niepełnosprawności (na skutek przebytego w dzieciństwie polio) i choroby nowotworowej nie rezygnuje z działalności humanitarnej oraz politycznej – w 2019 r. została posłanką Parlamentu Europejskiego.
Małgorzata Gersdorf
Jest prawniczką specjalizującą się w prawie pracy oraz profesorem nauk prawnych i (w latach 2014–2020) Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego. Pełni też funkcję kierownika Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. W młodości należała także do NSZZ „Solidarność”. Prywatnie jest związana z Bohdanem Zdziennickim — sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.
To kobieta silna, która nie boi się publicznie wyrażać swoich opinii, za co często bywa krytykowana. Jej postać wzbudziła wiele kontrowersji, kiedy to w 2018 r. w życie weszły zapisy ustawy o Sądzie Najwyższym. Mówiły one o obniżeniu wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Gersdorf nie zastosowała się do nich i nie ustąpiła ze swojego stanowiska, uważając, że nowe reguły są niezgodne z Konstytucją. Dzięki swojej nieustępliwości pozostała na stanowisko aż do maja 2020 r.
Dominika Kulczyk
Jest założycielką i prezeską Kulczyk Foundation, przewodniczącą Rady Nadzorczej Kulczyk Holding i Polenergia S.A i współzałożycielką Grupy Firm Doradczych Values. Zajmuje się jednak nie tylko biznesem – jest również reporterką i autorką wielokrotnie nagradzanego cyklu reportaży pt. „Efekt Domina” oraz filmów dokumentalnych powstałych we współpracy z CNN International.
Córka słynnego biznesmena Jana Kulczyka to obecnie najbogatsza kobieta w Polsce. W 2021 zajęła 5. miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu „Forbes” z majątkiem wycenianym na 7,6 mld zł. Dominika Kulczyk mocno angażuje się również w działalność charytatywną. Skupia się na pomocy krajom dotkniętym przez biedę, klęski żywiołowe i różnego rodzaju katastrofy naturalne. W marcu 2020 r. przekazała 20 mln zł Fundacji Lekarze Lekarzom na zakup sprzętu medycznego do walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.
Krystyna Janda
Znana i ceniona polska aktorka filmowa i teatralna, która próbowała swoich sił także jako reżyserka i piosenkarka, a także eseistka. Współzałożycielka i prezes Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury oraz dyrektor artystyczna powołanych przez fundację Teatru „Polonia” oraz Och-Teatru w Warszawie.
Pierwszą rolę filmową zagrała w produkcji Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”, za którą została doceniona zarówno przez krytyków jak i publiczność. Grywa najczęściej postacie kobiet silnych i zdecydowanych, o bogatym życiu zewnętrznym. Podobnie jest w jej życiu prywatnym – ma silny charakter i nie boi się odważnie komentować życia publicznego. Angażuje się m.in. w politykę – w 2020 r. nawoływała kobiety w Polsce do strajkowania w związku z prawem dotyczącym aborcji.
Dowiedz się więcej:
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Prawdziwe oblicze syna Steczkowskiej. Nawet przy matce nie potrafił się pohamować
- Pogrzeb Poznakowskiego bez gwiazdora Trubadurów. Wiemy, co z Krawczykiem juniorem
- Gwiazdy poleciały zarobić tysiące, a Górniak się z nimi nie bratała. Bała się Jusi?
- Córka Węgrowskiej trafiła do szpitala! Alarmujące doniesienia