Gdańsk ogłosił konkursy na realizację programu in vitro

Ewelina Oleksy
123rf
Miasto właśnie ogłosiło konkursy na realizację zadań w ramach gdańskiego programu dofinansowania in vitro. Organizacje chętne do udziału w konkursie mają czas na złożenie ofert do 16 sierpnia.

W ramach gdańskiego programu dofinansowania in vitro miasto będzie dopłacać do procedur medycznych, czyli zabiegów, bezpłodnym parom- po 5 tys. do jednej próby. Maksymalnie para będzie mogła skorzystać z trzech takich prób, czyli dostać 15 tys. zł wsparcia. Ale program zawiera też część edukacyjną i wsparcia psychologicznego. I właśnie na te dwa moduły wystartowały już konkursy.

Łączna kwota przeznaczona na opracowanie i realizację pilotażu w ramach tych dwóch zadań to 180 000 zł.

Podmioty realizujące te zadania poznamy do końca sierpnia. Co ważne, w konkursie na pilotaże obu modułów programu mogą wziąć udział podmioty zajmujące się popularyzacją naprotechnologii. Konkurs na moduł medyczny zostanie ogłoszony niebawem, bo ma zacząć obowiązywać już od września.

Gdański program dofinansowania in vitro wchodzi w życie. Wojewoda pomorski nie miał uwag

Przez długi czas wprowadzenie programu dofinansowania in vitro w Gdańsku stało pod znakiem zapytania. Pierwszą uchwałę w tej sprawie przyjętą przez Radę Miasta uchylił wojewoda pomorski. Nieoficjalnie zaważyły względy ideologiczne- PiS, do którego należy wojewoda, jest zagorzałym przeciwnikiem in vitro. Politycy tej partii wskazują bowiem, że to metoda sprzeczna z nauką Kościoła. Oficjalnie wojewoda wytknął braki formalne i zakwestionował to, że do uchwały nie dołączono opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Radni poczekali więc na wydanie tej opinii i w czerwcu przegłosowali uchwałę po raz drugi. Tym razem wojewoda nie miał podstaw do uchylenia uchwały.

- Agencja w wydanej opinii pozytywnie odniosła się do dwóch ważnych komponentów naszego gdańskiego programu: edukacyjnego i wsparcia psychologicznego. Teraz ogłaszamy konkurs na realizację właśnie tych dwóch modułów – mówi Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska. - Na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego w roku 2017 w ramach niniejszego konkursu przeznaczono kwotę: 180.000,00 zł. Zadania będą realizowane w formie powierzenia. Ogłoszony konkurs adresowany jest do podmiotów, które realizują zadania z zakresu zdrowia publicznego - podmiotów leczniczych oraz organizacji pozarządowych i innych podmiotów pożytku publicznego.

90 tys. zł miasto przeznaczy na opracowanie i realizację w 2017 roku pilotażu programu edukacji zdrowotnej
w zakresie zdrowia prokreacyjnego młodzieży.

-Działania przeprowadzone w ramach tego modułu mają zwiększyć świadomość i podnieść poziom wiedzy oraz promowanie zachowań prozdrowotnych młodzieży gdańskich szkół w zakresie zdrowia prokreacyjnego dotyczących m.in. planowania rodziny i metod antykoncepcji, budowania relacji w związku, ryzykownych zachowań seksualnych oraz chorób przenoszonych drogą płciową, przyczyn oraz metod leczenia niepłodności- informuje Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu- Realizator, w trakcie pilotażu, zobowiązany jest do przeprowadzenia zajęć dla łącznej grupy min. 750 uczniów z minimum 10 placówek oświatowych, działających na terenie Miasta Gdańska- dodaje.

Kolejne 90 tys. zł pójdzie na realizację pilotażu programu wsparcia psychologicznego w zakresie zdrowia prokreacyjnego.

Dofinansowanie in vitro w Gdańsku. Nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Zdjęcia, wideo

- Przeprowadzone działania pilotażowe powinny zwiększyć dostęp dla mieszkańców Gdańska do opieki psychologicznej na każdym etapie leczenia niepłodności oraz po zakończeniu leczenia medycznego, a także dostęp do wsparcia psychologicznego dla osób z po niepowodzeniach położniczych oraz dostęp do wsparcia psychologicznego w okresie okołoporodowym- mówi Schneider. - Sugerowane jest również przygotowanie broszury informacyjnej lub strony internetowej na temat niepłodności jako choroby, przyczyn, psychologicznych aspektów niepowodzeń ciążowych, wymuszonej bezdzietności, możliwych metod leczenia i form pomocy, prozdrowotnego trybu życia.

Urzędnicy przypominają, że wszystkie części programu są od siebie niezależne. A więc skorzystanie z części edukacyjnej, czy psychologicznej nie jest związane z koniecznością wzięcia udziału w części medycznej.

Z procedury dofinansowania in vitro skorzystać będą mogły kobiety w wieku 25 – 40 lat (warunkowo do 42 lat) oraz osoby borykające się z chorobami nowotworowymi (w tym przypadku od 18 lat).

Z programu, w części dotyczącej modułu medycznego, skorzystać będą mogły osoby, które płacą podatki w Gdańsku. Podstawą przystąpienia do tej części programu będzie weryfikacja przez wgląd w pierwszą stronę ostatniej deklaracji podatkowej PIT. Z dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego korzystać będą mogły pary formalne, jak i nieformalne. Budżet programu to 1,1 mln złotych rocznie.

ewelina.oleksy@polskapress.pl

In vitro. Czy jest zapotrzebowanie na ten zabieg?

Źródło:
TVN

Wideo

Materiał oryginalny: Gdańsk ogłosił konkursy na realizację programu in vitro - Dziennik Bałtycki

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Ziutek

To zabijanie dzieci nienarodzonych, tych nadmiarowych w macicy "matki".
Nikt nie ma prawa do dzieci, ani też nie ma prawa ich zabijać!

a
aa

Jak na razie są to konkursy na działania okołoinvitrowe - szkolenia i pomoc psychologiczną. Na konkurs dot. merytorycznie IVF czekamy dalej.

Dodaj ogłoszenie