Gliwice. Kobiety uczciły 100. rocznicę Konstytucji Marcowej. Niezwykłą sesją w strojach z epoki oddały hołd silnym kobietom międzywojnia

Monika Chruścińska-Dragan
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
Aktywistki z Gliwic i Pyskowic w 100. rocznicę uchwalenia Konstytucji Marcowej wyszły na ulice, aby uczcić pamięć wszystkich pań, które w okresie zaborów i powojennej Polsce utorowały kobietom drogę do równouprawnienia. To właśnie ustawa zasadnicza z 1921 roku ukonstytuowała przyznane kobietom nieco ponad dwa lata wcześniej prawa wyborcze.

Art. 96 Konstytucji Marcowej stwierdzał, iż wszyscy obywatele, niezależnie od płci, są równi wobec prawa. Gwarantujące prawa kobietom paragrafy miały jednak niewiele wspólnego z powszechną praktyką. Postanowienia ustawy zasadniczej obchodzono bowiem zwykłymi ustawami.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

- Zgodnie z ustawą z 1922 roku kobieta musiała mieć zgodę męża, by podjąć służbę państwową - przypomina dr Małgorzata Tkacz-Janik, działaczka społeczna na rzecz praw kobiet, badaczka kultury i dziedzictwa Śląska oraz członkini NoNbN.

Nie przeocz

Panie nadal obowiązywało także prawo małżeńskie w myśl, którego poślubiając cudzoziemca traciły obywatelstwo. W razie rozwodu – traciły prawa do dzieci. Nie mogły też odzyskać pieniędzy, które wniosły do małżeństwa w postaci posagu. W niektórych, małych miejscowościach w ogóle odmawiano im się prawa do rozwodu.

Z drugiej strony, gdyby nie zapisy konstytucji, Wanda Grabińska prawdopodobnie nigdy nie zostałaby pierwszą w Polsce sędziną. To właśnie m.in. takim kobietom jak ona aktywistki kolektywu Nic o nas bez nas Ruch Kobiecy Gliwice-Pyskowice postanowiły oddać hołd. Kobietom, które mimo ostracyzmu męskich środowisk politycznych, podejmowały walkę o swoje prawa biorąc udział w wyborach i przecierały ścieżki do sal wykładowych uniwersytetów.

Zobacz koniecznie

Gliwiczanki i Pyskowiczanki wyszły w środę, 17 marca, na ulice w strojach z epoki. Zgromadziły się przed budynkiem Teatru Miejskiego na Nowym Świecie, gdzie w styczniu 1921 roku odbył się Wielki Sejmik Zarządów Towarzystw Polek, w którym wzięło udział prawdopodobnie ok. 1 500 osób, w tym delegacje kobiet z Warszawy, Lwowa, Krakowa, Wilna, Poznania, Częstochowy, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Z nadrukowanych na kartkach liter ułożyły napis Stulecie Konstytucji Marcowej 17.03.1921-17.03.2021.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet