- Zdecydowana większość małżeństw marzy o tym, żeby zostać rodzicami. Niestety nie wszyscy mają taką szansę. Wiele par dotychczas mogło skorzystać z metody in vitro i w ten sposób spełnić swoje marzenia o posiadaniu dzieci. Uważam, że decyzja o odstąpieniu od finansowania tej procedury przez państwo była zła. Rozumiem poszukiwanie pomocy w samorządzie, który ma jednak w tym zakresie bardzo ograniczone możliwości. Ustawodawca przypisał nam przede wszystkim zadania związane z profilaktyką i promocją zdrowia - napisał marszałek Cezary Przybylski. - Mimo to samorząd województwa nie zamierza przejść obok tego problemu obojętnie. Mamy prawną możliwość udzielenia wsparcia gminom i powiatom. I jeśli jakakolwiek gmina zgłosi nam chęć realizacji programu leczenia niepłodności metodą in vitro, to z całą pewnością będzie mogła liczyć na nasze wsparcie i współfinansowanie przedsięwzięcia. Wysokość i charakter udzielonej pomocy będą zależały od złożonego wniosku i możliwości finansowych budżetu województwa - dodał Cezary Przybylski.
Tydzień temu Stowarzyszenie Nowy Wrocław złożyło w urzędzie marszałkowskim wniosek, w którym zaapelowało do marszałka o to, aby władze województwa wprowadziły program dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Autorzy wniosku wyliczyli, że na Dolnym Śląsku mogłoby z takiego programu skorzystać około dwóch tysięcy par.
Zgodnie z szacunkami autorów wniosku, całkowity koszt programu dofinansowania in vitro wyniósłby na Dolnym Śląsku ok. 9,6 mln złotych. - Nasza propozycja zakłada sfinansowanie ze strony województwa 10 procent tej kwoty przy jednoczesnym zagwarantowaniu możliwości wejścia do programu przez zainteresowane samorządy gminne - mówił wówczas Mateusz Jędrachowicz, sekretarz stowarzyszenia „Nowy Wrocław”.