Jak dbać o włosy zimą? Must-have dla zdrowych i lśniących pasm. Oto błędy w pielęgnacji, przez które twoje włosy źle wyglądają

Katarzyna Dębek
Zimny wiatr, mróz, suche powietrze w pomieszczeniach i ciężkie, wełniane czapki są powodem złej kondycji twoich włosów. Zobacz, czego nie robić i jak zadbać o włosy zimą.
Zimny wiatr, mróz, suche powietrze w pomieszczeniach i ciężkie, wełniane czapki są powodem złej kondycji twoich włosów. Zobacz, czego nie robić i jak zadbać o włosy zimą. Andrea Piacquadio Pexels.com
O włosy powinno się dbać cały rok, jednak okres zimowy szczególnie negatywnie na nie wpływa. Zimny wiatr, mróz, częste zmiany temperatury, czy suche powietrze w pomieszczeniach sprawiają, że włosy staja się matowe, łamliwe i niesforne.

Spis treści

Czynniki atmosferyczne panujące na zewnątrz oraz warunki, w których przebywamy w pomieszczeniach, nie są najlepsze dla włosów i skóry głowy. Siarczysty mróz nie zaszkodzi, aż tak bardzo włosom, jak skórze głowy. Podczas minusowej temperatury gruczoły łojowe pracują wolniej, przez co głowa jest pozbawiona naturalnej warstwy tłuszczu, która ją chroni. Włosy stają się słabsze, bardziej łamliwe i matowe. Zimno sprawia także, że naczynia krwionośne się zwężają, przez co mieszki włosowe są mniej odżywione, a włosy zaczynają wypadać.

Przeczytaj:

Podstawowa i niezbędna pielęgnacja włosów zimą

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji włosów zimą jest ich odpowiednie nawilżanie. Nie warto rezygnować w tym czasie z odżywek. Powinny one być nakładane po całej długości włosów, nie zapominając o końcówkach. W przypadku masek warto po ich aplikacji nałożyć czepek lub ciepły ręcznik. Wtedy składniki aktywne będą mogły lepiej wniknąć we włosy. Dobrym pomysłem będzie także olejowanie. Zabieg ten można z powodzeniem wykonać w domowym zaciszu, używając np. oleju kokosowego. Olejowanie można zrobić przed myciem włosów lub przed snem i zostawić na całą noc.

Jak dbać o włosy zimą i czego absolutnie nie robić?

W zimie trzeba nosić czapki (odpuść sobie te bardzo wełniane i staraj się nosić takie, które pozwolą skórze oddychać i są luźniejsze). Pomimo tego, ze czapka nie sprzyja ładnej fryzurze, ale z pewnością uchroni cię przed zapalaniem zatok, przeziębieniem i dodatkowo zapobiegniesz nadmiernemu wypadaniu włosów. Pamiętaj, że niska temperatura powoduje wolniejszą pracy gruczołów łojowych i zwężaniu naczynek krwionośnych, które mogą mieć negatywny wpływ na włosy. Będą one bardziej podatne na uszkodzenia i wypadanie.

Błędem jest również wychodzenie z domu z mokrymi włosami. Narazisz się tym samym na przeziębienie, a dodatkowo zniszczysz włosy. Pod żadnym pozorem tego nie rób – to najgorsze, co możesz im zafundować. Wilgotne włosy na mrozie ulegają zamrożeniu, przez co stają się bardzo podatne na łamanie. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, rozsadza włosy, niszcząc ich strukturę. Przed wyjściem wysusz włosy suszarką, ustawiając ją tak, aby powietrze nie było zbyt gorące.
Jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie myj swoich włosów każdego dnia, a jeśli już to koniecznie nich to będzie letnia woda. To prawda, że zimą przetłuszczają się one częściej pod wpływem noszenia ciepłej czapki. Ale jeśli dobierzecie odpowiednie nakrycie głowy i kosmetyki nawilżające dedykowane włosom problem nie powinien być tak dokuczliwy.

Zarówno latem jak i zimą trzeba nawilżać włosy. Jednak podczas chłodnych dni, szczególnie trzeba zadbać o odpowiednie nawilżanie. W tym czasie jest niska wilgotność powietrza, dlatego tak ważne jest jej uzupełniane poprzez aplikację odżywek i masek. Przy każdym myciu nałóż odpowiednio dobrany kosmetyk, by uniknąć elektryzowania się i puszenia włosów.

Zimą najbardziej brakuje nam słońca, dlatego tak ważna jest suplementacja witaminy D. Oprócz tego warto stosować tabletki na włosy, które są uzupełnieniem ich pielęgnacji. Jednak nawet najlepsze proszki nie zastąpią odpowiedniej diety. Warto zadbać o nią w te zimowe dni i dostarczyć organizmowi różnorodnych składników, które będą miały zbawienny wpływ na skórę, włosy i paznokcie.

Co jeszcze jest ważne podczas pielęgnacji włosów zimą i nie tylko? To oczywiście regularne podcinanie końcówek i czyszczenie szczotek oraz grzebieni.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
To Ja
7 stycznia 2021, 13:29, Kamilka:

W sumie wydaje mi się, że przez cały rok o włosy dbam tak samo. Używam odżywek, masek, serum z hair medic na porost. A raz na dwa tygodnie staram się je olejować :)

ja też, zawsze używam rzepakowego z pierwszego tłoczenia na zimno.

T
To Ja
przede wszystkim żadnych czapek, włos musi oddychać, bez tlenu ginie.
K
Kamilka

W sumie wydaje mi się, że przez cały rok o włosy dbam tak samo. Używam odżywek, masek, serum z hair medic na porost. A raz na dwa tygodnie staram się je olejować :)

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet