Jaka odżywka do włosów jest najlepsza? To zależy od ich potrzeb! Zobacz, na co zwracać uwagę przy zakupie

Anna Moyseowicz
Dobór odpowiedniej odżywki nie jest najłatwiejszy, ale wart wysiłku.
Dobór odpowiedniej odżywki nie jest najłatwiejszy, ale wart wysiłku. freepik.com
Odżywka do włosów to niezbędny produkt w domu każdej dbającej o urodę kobiety! W końcu piękne, lśniące kosmyki to wyjątkowa, naturalna ozdoba. Dobrze dobrana odżywka sprawi, że włosy zyskają blask, sprężystość i zdrowy wygląd. Wybór odpowiedniego produktu jest kluczowy. Zobacz, jak wybrać najlepszą dla siebie odżywkę i co oznaczają tajemnicze skróty OMO oraz PEH.

Spis treści

Do czego służy odżywka do włosów? Bez niej ani rusz!

Odżywka do włosów to element pielęgnacji, bez którego trudno wyobrazić sobie zdrowe i piękne kosmyki. Jej podstawowym zadaniem jest nawilżanie, odżywianie oraz ochrona włosów przed uszkodzeniami. Choć nie działa na włosy od środka, a od zewnątrz, warto docenić jej działanie. Pomaga domknąć łuski włosów, co sprawia, że stają się one bardziej lśniące, miękkie w dotyku i mniej podatne na łamanie.

Jest ważnym elementem pielęgnacji, choć nie należy zapominać o masce, która sprawdzi się przy bardziej zniszczonych włosach, ale też w działaniu profilaktycznym. Maskę stosuje się rzadziej niż odżywkę – średnio raz w tygodniu, a odżywkę po każdym myciu.

Czym jest PEH? Tak zadbasz o piękne i lśniące kosmyki

PEH to skrót od protein, emolientów i humektantów – trzech filarów pielęgnacji włosów. Odpowiednie zbalansowanie tych grup składników pozwala uzyskać zdrowe, lśniące kosmyki. Co ważne, ich proporcje w pielęgnacji nie muszą być równe, należy dostosować je do swoich potrzeb na podstawie kondycji włosów i ich porowatości.

  1. Humektanty (np. aloes lub gliceryna) nawilżają włosy, zatrzymując w nich wodę. Sprawdzą się przy włosach suchych, matowych, szorstkich, ale warto zwrócić uwagę, że nie służą każdym włosom. Zalicza się do nich miód, kwas hialuronowy czy żel aloesowy.

  2. Emolienty (np. oleje roślinne lub masła) to substancje tłuszczowe, tworzące barierę ochronną i zapobiegają utracie wilgoci. Są potrzebne każdym włosom, znajdziemy je w większości odżywek. Jak sprawdzić, czy odżywka jest emolientowa? Być może producent uwzględni tę informację na etykiecie. Jeśli nie, zwróć uwagę na skład produktu. Odżywka emolientowa może mieć w sobie między innymi silikony, woski, oleje roślinne, parafinę czy lanolinę.

  3. Proteiny (np. keratyna albo jedwab) składają się przede wszystkim z keratyny, regenerują i wzmacniają włosy, nadają im objętości. Z proteinami warto uważać, by nie przesadzić – wystarczy je stosować raz w tygodniu lub rzadziej. Możliwe też, że po pewnym czasie stosowania protein włosy się wzmocnią i nie będą już ich potrzebować w takiej ilości, jak wcześniej. Do protein zaliczyć można drożdże, kozie mleko czy płynną keratynę.

To, co znajduje się w konkretnej odżywce do włosów czy szamponie zależy od potrzeb włosów. Jeśli sami nie potrafimy sprecyzować potrzeb włosów, warto skorzystać z porady dobrego fryzjera lub trychologa.

Takiej odżywki do włosów nie znałaś! Będziesz zachwycona efektami

Takiej odżywki do włosów nie znałaś! Będziesz zachwycona efektami

Kremowanie włosów to troch szokujący trend, który zyskuje coraz więcej zwolenniczek. Cieszy się szczególną popularnością wśród kobiet, które chcą przywrócić zdrowie zniszczonym włosom i odbudować ich ...

Redakcja Strona Kobiet
Redakcja Strona Kobiet

Pielęgnacja OMO, czyli prosta metoda i spektakularny efekt

Co to znaczy OMO? OMO to skrót od: odżywka – mycie – odżywka. To metoda, która (według jej entuzjastów) chroni włosy przed przesuszeniem i uszkodzeniem podczas mycia. Pierwsza warstwa odżywki ma tworzyć barierę ochronną, szampon delikatnie oczyszczać, a druga odżywka intensywnie pielęgnować.

Co pierwsze – szampon czy odżywka? W metodzie OMO pierwsza jest zawsze odżywka. Nakłada się ją na suche lub wilgotne włosy przed myciem. Po spłukaniu odżywki stosujemy szampon, a na koniec jeszcze raz odżywkę.

Czy odżywkę można nakładać na suche włosy? Tak, szczególnie jeśli używasz odżywki bez spłukiwania lub jako pierwszego kroku w metodzie OMO. Należy jednak pamiętać, że produkty przeznaczone do spłukiwania powinny być usuwane, by uniknąć obciążenia włosów.

Odżywki do włosów kręconych – na co zwrócić uwagę?

Wybierając odżywkę do włosów kręconych najlepiej zdecydować się na produkt specjalnie przeznaczony do tego rodzaju kosmyków. Ponadto zwróćmy uwagę na skład i konsystencję. Taka odżywka nie powinna zawierać alkoholu, parafiny czy części silikonów. Dobrze, by miała lejącą się konsystencję.

Włosy kręcone wymagają szczególnej troski, ponieważ z natury są bardziej suche i podatne na uszkodzenia. Idealna odżywka do włosów kręconych powinna zawierać składniki nawilżające, takie jak aloes, gliceryna czy miód, oraz emolienty, które pomogą zatrzymać wilgoć. Szukaj produktów z olejami roślinnymi, np. olejem kokosowym, olejem jojoba czy masłem shea.

Jaka jest najlepsza domowa odżywka do włosów?

Jeśli wolisz naturalną pielęgnację, domowe odżywki mogą być strzałem w dziesiątkę. Oto kilka przepisów:

  • Maseczka z awokado i miodem – doskonała dla suchych włosów. Wymieszaj połowę dojrzałego awokado z łyżką miodu i nałóż na 30 minut.

  • Płukanka z octu jabłkowego – przywraca blask i zamyka łuski włosów. Wystarczy zmieszać 1 łyżkę octu z 2 szklankami wody.

  • Jogurt naturalny z olejem kokosowym – idealna do wzmocnienia kosmyków.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet