Suche włosy, czyli jakie?
Zdrowy włos jest elastyczny, giętki i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Składa się w ok. 10 procentach z wody. Gdy dojdzie do obniżenia jej zawartości, włosy stają się suche. Kosmyki mają wówczas tendencję do puszenia się i elektryzowania, co w języku potocznym określane jest tzw. sianem na głowie. Przesuszone włosy są pozbawione blasku, matowe i kruche, a w dotyku szorstkie i nieprzyjemne. Mają też skłonność do rozdwajania się i łamania, co można poznać po pojawianiu się malutkich białych kropeczek w okolicy ich zakończeń. Niekiedy suche włosy kręcone tracą swój naturalny skręt.
Problemem, z którym zmagają się posiadaczki suchych włosów, jest ich rozczesywanie. Kosmyki bardzo łatwo się plączą, co sprzyja powstawaniu kołtunów. Ich nieumiejętnie rozczesywanie skutkuje nieestetycznie prezentującą się fryzurą, ponadto często kończy się utratą włosów, z powodu ich wyrwania. Suche włosy mają tendencję do przetłuszczania się u nasady.
Suche włosy to nie to samo co włosy zniszczone, jednak jeśli szybko nie zaradzi się problemowi przesuszonych włosów, mogą się one zniszczyć.
Dowiedz się więcej o:
Przyczyny suchych włosów
Przesuszanie się włosów może być uwarunkowana przez wiele czynników. Wiele z nich wynika z błędów w pielęgnacji włosów, a to oznacza, że wprowadzając zmiany, można zapobiegać przesuszaniu się włosów.
- Zaburzenie wydzielania sebum przez skórę głowy, spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją m.in. zbyt częstym myciem włosów szamponem, którego skład opiera się o silne detergenty (np. SLS, SLES). Naturalny łój pokrywa włosy i stanowi warstwę ochronną. Jego niedostateczne ilości sprzyjają utracie wody z włosów i predysponują do uszkodzeń.
- Pomijanie kosmetyków odżywiających i nawilżających kosmyki. Mowa o odżywce do włosów, maskach, odżywczym i ochronnym serum do włosów z sylikonami i olejkami pielęgnującymi.
- Częste farbowanie włosów. Substancje obecne w składzie farby przyczyniają się do przesuszenia włosów.
- Rozjaśnianie włosów. Związku utleniające stosowane do rozjaśnienia kosmyków silnie ingerują w strukturę włosa.
- Zabiegi wykorzystujące wysoką temperaturę tj. suszenie włosów, prostowanie czy lokowanie włosów,
- Pomijanie preparatów chroniących włosy przed działaniem wysokiej temperatury.
- Brak ochrony włosów przed promieniowaniem słonecznym latem.
- Korzystanie z kosmetyków zawierających w składzie alkohol (alkohol denat.) tj. lakier do włosów, serum z alkoholem.
Jak nawilżyć włosy?
Przesuszone włosy wymagają przede wszystkim odpowiedniego nawilżenia. Włos traci wodę, gdy jego łuska jest rozchylona, dlatego należy ją domykać. Jednym ze sprawdzonych sposobów pozwalających na domknięcie łusek włosa jest spłukanie włosów chłodną, ale nie zimną wodą po ich umyciu. Do tego procesu można również wykorzystać zakupioną w drogerii płukankę octową lub przygotowaną w domu miksturę. Wodę należy rozcieńczyć z octem w proporcji pół szklanki octu na litr wody. Na uwadze trzeba mieć fakt, że włosy mogą nieciekawie pachnieć.
W pielęgnacji suchych włosów duże znaczenie odgrywa dobór szamponu, który powinien być delikatny. Ważne, aby w składzie kosmetyku unikać silnych detergentów anionowych, takich jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate) czy ALS (Ammonium Lauryl Sulfate). Łagodnymi substancjami myjącymi są m.in. Coco-Glucoside, Coco-Betaine, Sodium Lauroyl Sarcosinate. Dobre efekty daje regularnie stosowany szampon do włosów suchych z ekstraktem z lnu lub owsa, a także używanie szamponów dla dzieci i niemowląt.
Aby zapobiegać utracie wody z włosów, po każdym myciu należy zaaplikować odżywkę do włosów, natomiast raz w tygodniu poświęcić kilkanaście minut, aby potrzymać na włosach odżywczą maskę. Produkty te nie powinny zawierać alkoholu. Włosy suche są delikatne i wrażliwe, dlatego źle reagują na kosmetyki z dużą ilością konserwantów i silnych parabenów. Szukać należy kosmetyków składających się w jak największej ilości z substancji naturalnych.
W składzie szamponu do suchych włosów i odżywki do suchych włosów należy szukać takich składników jak:
- wyciąg z aloesu,
- miód,
- sorbitol,
- oliwa z oliwek,
- olej migdałowy,
- olej arganowy,
- olej lniany,
- masło shea,
- wyciąg z owsa.
Pomocne, jednak stosowane nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu są kosmetyki z proteinami mlecznymi, keratyną, argininą oraz jedwabiem. Proteiny uzupełniają ubytki w strukturze włosów, sprawiając, że kosmyki stają się gładsze. Na wilgotne końcówki włosów po ich umyciu warto rozprowadzić kilka kropli oleju arganowego, migdałowego albo oleju z czarnuszki, które zapewniają ochronę przed ucieczką wilgoci z włosów. Nie należy bać się silikonów w składzie serum lub odżywki do włosów, ponieważ mają one działanie ochronne, zapobiegając wycieraniu się włosów. Sylikon nie powinien widnieć na liście składników szamponu.
Domowe sposoby na suche włosy
Wśród domowych sposobów na suche włosy największe znaczenie mają maski do suchych włosów przygotowywane z wykorzystaniem z produktów spożywczych, łatwo dostępnych i dających bardzo dobre efekty.
Świetnym pomysłem na nawilżenie kosmyków jest maska do suchych włosów przygotowana z żółtka, soku z cytryny (1 łyżka) i oleju rycynowego (1 łyżka). Olej rycynowy można kupić w aptece, a jego koszt to zaledwie kilka złotych. Przygotowaną tuż przed wykorzystaniem maskę nakładamy na włosy na pół godziny. Dla wzmocnienia efektu włosy należy owinąć folią spożywczą lub założyć czepek kąpielowy, a następnie owinąć głowę ręcznikiem.
Do zmycia maski warto wykorzystać odżywkę do włosów. W tym celu na pokryte maską włosy należy zaaplikować porcję odżywki i po wmasowaniu jej we włosy, spłukać wodą, a następnie umyć je szamponem. Po umyciu należy ponownie nałożyć odżywkę, i spłukać ją z włosów, kończąc proces polaniem głowy letnią wodą.
Olejowanie włosów to zabieg na suche włosy, który nawilży je poprzez wzmocnienie ich bariery hydrolipidowej. Włosy po zmoczeniu wodą z rozpuszczaną łyżeczką miodu, należy posmarować olejem arganowym, z orzechów makadamia, oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym, owinąć folią spożywczą i ręcznikiem. Zmyć za pomocą odżywki do włosów po ok. 2 godzinach.
Inny pomysł na nawilżenie włosów to domowa maska na włosy z rozgniecionego awokado, kefiru, oleju kokosowego i miodu. Składniki zawarte w tych produktach spożywczych doskonale nawilżą i odżywią włosy. Kefir zawierający kwas mlekowy sprawi, że łuski włosów staną się domknięte, więc włosy wolniej będą tracić wilgoć. Wystarczy zaaplikować na włosy maskę, owinąć włosy folią spożywczą i ręcznikiem. Trzymamy ok. 40 minut, ale można nawet dłużej – efekty będą wówczas lepsze.
Na suche włosy można też stosować domowe wcierki z soku z aloesu. Wcierkę wmasowuje się w skórę głowy, co odżywia cebulki i dodatkowo (dzięki masażowi) poprawia mikrokrążenie, dotleniając komórki skóry głowy i mieszki włosowe.
Dowiedz się więcej na temat:
Jak dbać o włosy, by nie dopuścić do ich przesuszenia?
Suche włosy nie lubią działania na nie wysokich temperatur, które powodują otwarcie łusek włosa i promują utratę wilgoci. Często powtarzane zabiegi powodują, że włosy stają się przesuszone i zniszczone.
Co robić, by nie powodować przesuszenia włosów?
- Zrezygnuj z suszenia włosów gorącym strumieniem powietrza. Lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie letniego powietrza, które nie niszczy włosów, a pomaga przyspieszyć naturalny proces schnięcia włosów.
- Używanie lokówki i prostownicy do włosów powinno być sporadyczne i zarezerwowane na wyjątkowe okazje. Wykonywane od czasu do czasu zabiegi fryzjerskie nie zaszkodzą pod warunkiem, że robione będą umiejętnie i przy zastosowaniu specjalnych kosmetyków chroniących włosy przed uszkodzeniem.
- Farbowanie i rozjaśnianie włosów lepiej jest wykonywać w salonie fryzjerskim, a nie samodzielnie. Częste i nieumiejętne farbowanie, szczególnie na kolor blond, to prosta droga suchych włosów.
- Regularnie odwiedzaj fryzjera w celu podcinania końcówek włosów. Pomoże to pozbyć się zniszczonych końcówek, wzmacnia włosy i pomaga zachować je na długo w dobrej kondycji.
- Włosy lepiej nosić rozpuszczone lub spinać je klamrą – gumki łamią je i sprawiają, że od połowy długości stają się one przesuszone.
- Po umyciu włosy należy delikatnie osuszyć je ręcznikiem lub starą bawełnianą koszulką. Intensywne wycieranie i skręcanie włosów łamie je, co daje efekt przesuszenia.
Szczególnej ochrony i pielęgnacji wymagają włosy kręcone, które mają naturalną tendencję do przesuszania się. Nie należy suszyć ich suszarką ani poddawać radykalnym zabiegom takim jak prostowanie czy rozjaśnianie. Jeśli już się na nie decydujemy, należy przeprowadzać je możliwie rzadko i oddać się w ręce doświadczonego fryzjera, który zastosuje odpowiednie środki chroniące łuskę włosa.
Dowiedz się więcej:
Jaką prostownicę wybrać, aby nie uszkodzić włosów?
Wybór odpowiedniej prostownicy może być trudny, biorąc pod uwagę szeroki asortyment dostępnych modeli. Jest to szczególnie istotne, ponieważ niewłaściwie dobrana prostownica może uszkodzić włosy. Na c...