Spis treści
Czym są wcierki do włosów?
Wcierki do włosów to kosmetyki przeznaczone do masażu skóry głowy, których regularne, kilkumiesięczne używanie poprawia kondycję włosów i skóry głowy (skalpu). Wcierki służą do codziennego masażu skóry głowy, co pobudza mikrokrążenie krwi i sprawia, że staje się ona lepiej dotleniona i odżywiona. Zawarte we krwi związki odżywcze i tlen są z większą skutecznością transportowane do cebulek włosowych, dzięki temu w perspektywie długofalowego stosowania, włosy stają się mocniejsze, szybciej rosną i mniej wypadają.
Sprawdź: Jak zatrzymać wiosenne wypadanie włosów?
Wcierki do włosów to produkty przeznaczone dla osób, które mają problem z nadmiernym wypadaniem włosów, chcą zagęścić fryzurę i przyspieszyć wzrost włosów. Odpowiednia wcierka do włosów zawierająca substancje nawilżające, będzie pomocna dla osób z suchą skórą głowy, a regulująca wydzielanie sebum dla osób z przetłuszczającą się skórą głowy.
W sklepach znajdziemy:
- wcierki na porost włosów (wcierki na wypadanie włosów) np. wcierka z kozieradki,
- lecznicze wcierki do włosów przeznaczone dla osób z łupieżem,
- wcierki do włosów regulujące wydzielanie sebum i hamujące łojotok.
Jaki skład mają wcierki do włosów?
Wcierki do włosów zawierają wyciągi ziołowe, które podczas masażu wnikają w głąb skóry głowy, co sprawia, że cebulki stają się lepiej odżywione, zregenerowane i mocniejsze. Wyrasta więcej nowych włosów, tak zwanych baby hair, zaś włosy w fazie spoczynku nie wypadają w nadmiernej ilości.
Czytaj też: Ten eliksir na porost włosów kupisz za grosze w aptece. Zamiast pić wetrzyj w skórę głowy
Wyróżnia się dwa rodzaje wcierek: na bazie alkoholu oraz bezalkoholowe oraz wcierki do włosów bez alkoholu. Te drugie są łagodniejsze dla skalpu, nie powodują podrażnień, wysuszenia i nie powinny nasilać przetłuszczania się włosów. Można stosować je codziennie, bez względu na rodzaj włosów.
Zobacz też: Wypadanie włosów już nie będzie problemem. Naturalna wcierka na porost włosów wzmacnia je i regeneruje
Wcierki do włosów alkoholowe lepiej stosować zamiennie z tymi bez alkoholu, ponieważ alkohol powoduje wysuszenie skóry. Może to spowodować szybsze przetłuszczanie się włosów, podrażnienie i swędzenie głowy. Dlatego w przypadku skóry wrażliwej i suchej oraz skłonnej do podrażnień należy wybrać wcierkę do włosów bez alkoholu.
W składzie dobrych wcierek warto szukać ekstraktów z:
- pokrzywy,
- skrzypu,
- jałowca,
- oregano,
- majeranku.
Korzystnym działaniem wzmacniającym cebulki włosowe jest ekstrakt z bursztynu, wzmacniające skórę witaminy A i E oraz łagodzący d-pantenol. Kultowa wcierka z kozieradki pomaga walczyć z łysieniem, dlatego ta roślina zielna powinna być składnikiem wcierek na porost włosów.
Podobne działanie mają chrzan, gorczyca i tłoczony z niej olej musztardowy. Związkami obecnymi we wcierkach na porost włosów powinny być rozgrzewające przyprawy i zioła, których celem jest zmaksymalizowanie korzystnego efektu innych ziół i masażu.
Jak działają i jak stosuje się wcierki do włosów?
Wcierki do włosów to produkt z długoletnią tradycją. Ziołowe wyciągi i napary stosowane były w celu poprawy kondycji włosów od dawna. Wcierano je w skórę głowy i płukano nimi włosy, znane było też dobroczynne działanie masażu skalpu.
Wcierki do włosów bez alkoholu stosuje się na czystą skórę głowy najlepiej codziennie. Wcierki do włosów na bazie alkoholu lepiej zastosować na brudną skórę głowy, na około 2 godziny przed myciem. Alkohol może podrażnić i wysuszyć skalp, dlatego korzystnie jest ograniczyć czas jego kontaktu ze skórą.
Wcierki do włosów nakłada się bezpośrednio na skórę głowy, na suche lub wilgotne włosy. Większość kosmetyków zakupionych w sklepie ma specjalne aplikatory w postaci atomizera lub pipety, które umożliwiają łatwą aplikację płynnego preparatu na skórę głowy. Preparaty niezawierające tego typu udogodnień wystarczy w niewielkich ilościach aplikować na palce, a następnie wetrzeć równomiernie w skórę, wykonując relaksujący masaż.
Skuteczność wcierki do włosów zależy od jej składu oraz regularności stosowana. Sporadyczne stosowanie nawet najlepszej wcierki nie przyniesie pożądanych efektów. By osiągnąć dobre efekty, kosmetyk powinien być stosowany codziennie przez minimum 3–4 tygodnie. Po tym czasie należy zrobić tydzień przerwy, po czym można kontynuować stosowanie preparatu przez kolejne 3–4 tygodnie.
Skuteczność wcierek do włosów polega także na wykonywanym podczas ich aplikacji masażu. Ten powinien trwać każdorazowo około minutę. Skóra głowy staje się wówczas lepiej dotleniona, co poprawia jej kondycję, a w konsekwencji także kondycję włosów.
Wcierka z kozieradki, czarnej rzepy i pokrzywy – przepisy. Jak je przygotować?
Wcierkę do włosów można przygotować samodzielnie. Wypróbuj proste przepisy:
- Wcierka z czarnej rzepy ma działanie wzmacniające i odżywiające cebulki włosowe, dzięki czemu ogranicza wypadanie włosów. Stymuluje także ich wzrost oraz ogranicza łojotok – jest zalecana do skóry tłustej, z problemem nadmiernego wydzielania sebum (łojotoku). Jej mankamenty to nieprzyjemny zapach oraz przygotowanie – czarną rzepę trzeba utrzeć na tarce, a następnie wycisnąć z niej sok. Wcierka z czarnej rzepy nie jest polecana do skóry wrażliwej, ponieważ może ją nadmiernie podrażniać.
- Wcierka z kozieradki, która nadaje włosom połysk i ogranicza ich wypadanie, polecana jest dla osób z przetłuszczającą się skórą głowy oraz problemem łupieżu. Jej przygotowanie w domu nie jest skomplikowane. Wystarczy łyżkę zmielonych lub całych nasion kozieradki zalać 200 ml wrzątku, przykryć i odczekać do zaparzenia. Wówczas przelać przez sitko lub gazę w celu oddzielenia płynu od fusów. Wcierkę z kozieradki wykonaną w domu można przechowywać przez około 7 dni, najlepiej w lodówce.
- Domowa wcierka do włosów z pokrzywy i skrzypu stymuluje wzrost włosów i wzmacnia je, łagodzi też podrażnienia. Wystarczy zalać wrzątkiem 1 łyżkę suchych liści ziół i odczekać, ok. 10 minut do zaparzenia. Podobnie, jak w przypadku wcierki z kozieradki, wcierkę z pokrzywy i skrzypu, można przechowywać ją przez 7 dni w lodówce.
Zdrowie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek