Spis treści
Zimą często słyszymy porady o konieczności noszenia czapki. Warto to robić zarówno dla zdrowia, jak i urody. Czapka pomoże uniknąć „przeziębienia włosów”. Ale czy to prawda, że nasze włosy mogą się przeziębić?
Czy włosy mogą się przeziębić?
Włosy nie reagują na zimno tak, jak organizm i nie mogą się przeziębić w dosłownym sensie. Włosy to martwa tkanka, zbudowana głównie z keratyny, a sama łodyga włosa nie ma nerwów ani krwioobiegu, więc nie jest podatna na choroby takie jak przeziębienie. To skóra głowy oraz cebulki włosów są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury i wymagają szczególnej uwagi w chłodne dni.
Jak zimno wpływa na włosy? Mogą być osłabione i wypadać!
Choć włosy nie mogą się przeziębić, to jesienna oraz zimowa aura mogą negatywnie wpływać na cebulki i kondycję kosmyków.
Skóra głowy narażona na zimno może mieć ograniczony dopływ krwi, co z kolei wpływa na osłabienie cebulek włosów. Przy mroźnej pogodzie naczynia krwionośne w skórze głowy się kurczą, a włosy stają się słabsze i mogą wypadać w większych ilościach, niż zazwyczaj.
Niska temperatura na zewnątrz i suche, ogrzewane powietrze w pomieszczeniach to mieszanka, która sprzyja przesuszeniu włosów. Brak wilgoci w powietrzu sprawia, że tracą one nawilżenie, stają się bardziej łamliwe i skłonne do rozdwajania.
Trzy produkty do twarzy, które możesz wykorzystać na... włosy. Dermatolog podpowiada
Produkty do skóry twarzy, które można z powodzeniem wykorzystać do włosów? Brzmi jak plan idealny! Nie dość, że taka opcja jest niezwykle praktyczna, to jednocześnie skuteczna i łaskawa dla naszego po...
Jak uniknąć „przeziębienia” włosów? Wystarczy jedna rzecz
Niektóre osoby obawiają się, że noszenie czapki pogorszy kondycję włosów, powodując ich przyklapnięcie lub szybsze przetłuszczanie się. To, jak nasze kosmyki zachowują się pod czapką, zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj materiału czy długość noszenia nakrycia głowy. Odpowiednia czapka może jednak zdziałać znacznie więcej dobrego niż złego.
Czapka chroni cebulki przed chłodem, co zmniejsza ryzyko ich osłabienia. Dzięki ciepłu, które zapewnia, krew swobodnie dostaje się do mieszka włosowego, a wraz z nią substancje odżywcze.
Aby uniknąć problemu z przyklapniętymi włosami, możesz wybrać luźniejsze modele i unikać noszenia czapki na wilgotne włosy – to może faktycznie prowadzić do ich osłabienia.
Jak dbać o włosy zimą?
Włosy zimą wymagają szczególnej pielęgnacji. Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą zadbać o ich zdrowy wygląd w chłodniejszych miesiącach:
nawilżanie i odżywianie – zainwestuj w nawilżające szampony i odżywki, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom wilgoci we włosach. Warto sięgnąć po produkty bogate w naturalne oleje, takie jak olej arganowy, jojoba czy masło shea, które odżywiają i chronią włosy przed przesuszeniem.
zabezpieczanie przed zimnem – noszenie czapki, choć często niechętnie wybierane, jest konieczne. Ochroni ona nie tylko włosy, ale przede wszystkim skórę głowy przed działaniem zimna. Wybieraj czapki z naturalnych materiałów, takich jak wełna lub bawełna, które są bardziej przewiewne i mniej elektryzujące.
masaże skóry głowy – masaż skóry głowy pobudza krążenie i pomaga dostarczyć więcej składników odżywczych do cebulek włosów. Możesz go wykonywać podczas mycia włosów lub jako relaksujący zabieg wieczorem, używając olejków eterycznych.
zadbaj o dietę – zimą dieta bogata w witaminy i minerały odgrywa kluczową rolę w zdrowiu włosów. Szczególnie ważne są witaminy z grupy B, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3, które wzmacniają cebulki i poprawiają kondycję włosów od wewnątrz. Zadbaj też o dostarczenie organizmowi białka.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!