Jak nie przytyć? 6 form ruchu, które mogą powstrzymać geny otyłości
Nie każdy ma naturalną skłonność do szczupłej sylwetki, lecz nawet genetyczna predyspozycja do nadwagi i otyłości to nie wyrok! Odkryto bowiem ochronne działanie pewnych rodzajów aktywności fizycznej.
Sprawdź, które formy ruchu najskuteczniej zapobiegają tyciu!
Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Jogging
Rekreacyjne bieganie jest najlepszą profilaktyką otyłości, wpływając na parametry takie jak współczynnik masy ciała, procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie oraz stosunek obwodu pasa do bioder. Regularna aktywność tego typu miała największy wpływ na możliwość utrzymania szczupłej sylwetki.
Taniec
Korzystny wpływ na współczynnik BMI u osób zagrożonych rozwojem otyłości okazały się mieć tańce standardowe, do których należy tango, foxtrot, quickstep, walc angielski i wiedeński.
Chodzenie
Chodzenie jest najbardziej uniwersalną formą aktywności, przeznaczoną dla wszystkich i dostępną w praktycznie każdych warunkach – nawet w pomieszczeniach, co umożliwiają elektryczne czy mechaniczne bieżnie. Wykazano, że hodzenie wpływa korzystnie na ryzyko genetyczne związane z rozwojem wysokiego współczynnika masy ciała. Aby jednak czerpać korzyści zdrowotne z wysiłku o tak niskiej intensywności, na chodzenie trzeba poświęcać więcej czasu niż np. na bieganie. Dobrym sposobem na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki ruchu jest wykonania 10 tysięcy kroków dziennie, co można mierzyć za pomocą krokomierza, zegarka sportowego lub aplikacji w smartfonie.