Czy otyłość mamy zapisaną w genach? Dla niektórych niestety to prawda, są jednak sposoby, by zapobiegać odziedziczonym skłonnościom do przybierania na wadze!
Rozwój nadwagi i otyłości najczęściej wynika z współdziałania czynników genetycznych i tych związanych ze stylem życia. Zbadano m.in., że około 30 procent przypadków chorobliwej otyłości wśród dzieci ma związek z mutacjami tylko jednego genu, w innych udowodniono natomiast, że nasz wskaźnik BMI w ponad 80 procentach jest kwestią dziedziczną.
Na skłonność do przybierania na wadze wpływa m.in. stosowana dieta i poziom aktywności fizycznej. Czy jednak pewne formy ruchu działają w tej kwestii skuteczniej niż inne?
W badaniu opisanym w „PLOS Genetics” przeanalizowano wpływ 18 różnych form aktywności fizycznej na parametry pomiaru otyłości takie jak BMI, zawartość tkanki tłuszczowej w ciele, obwód pasa, obwód bioder oraz wzajemny stosunek ich obwodów, czyli współczynnik WHR (waist-to-hip-ratio). Na tej podstawie analizy ustalono 6 rodzajów aktywności o działaniu hamującym ekspresję genów otyłości, które ułatwia zachowanie stałej masy ciała.
Sprawdź, które formy ruchu są najskuteczniejsze w ochronie przed zbędnymi kilogramami!
Polecamy też:
ZOBACZ: Dzieci a bieganie. Jak motywować, a nie zrażać naszych pociech do treningu?
Zdrowie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek