Czy naprawdę istnieje wpływ pełni Księżyca na człowieka, czy to tylko siła sugestii? Zobacz, co ustalili naukowcy. Nie uwierzysz, na ile rzeczy może mieć wpływ faza Księżyca!
SEN
Nad wpływem pełni Księżyca na sen przeprowadzono wiele badań. Płynące z nich wnioski potwierdzają, że jakość naszego snu istotnie zależy od fazy Księżyca. W czasie pełni potrzebujemy więcej czasu, by zasnąć, śpimy krócej średnio o 20 minut, krótsza jest też faza snu REM, czyli ta kluczowa dla regeneracji organizmu. Dzieje się tak dlatego, że w tej fazie Księżyca mamy niższy poziom melatoniny.
MIESIĄCZKA
Kiedyś Księżyc nazywano miesiącem i to stąd wzięło się słowo „miesiączka” na określenie menstruacji, zwłaszcza, że średnia długość cyklu miesiączkowego jest podobno do cyklu księżycowego.
Z powodu tych podobieństw wielu naukowców zajmowało się w swoich badaniach wykryciem związków między cyklem menstruacyjnym a fazami Księżyca. I tak, chińscy badacze ustalili, że 30 proc. z badanych przez nich kobiet w czasie pełni Księżyca miało owulację. Z kolei w 2011 roku opublikowano badania, z których wynikało, że w czasie pełni miesiączkuje ok. 30 proc. kobiet.
Możliwe jednak, że temat badań związków miesiączki z pełnią utnie analiza danych od 7,5 mln kobiet z całego świata pobranych z aplikacji mierzących fazy cyklu. Zespół badawczy pod kierunkiem dr Marji Vlajic Wheeler ustalił, że nie można znaleźć korelacji między pierwszym dniem miesiączki, a poszczególnymi fazami Księżyca.
PADACZKA
Osoby cierpiące na epilepsję mogły już wcześniej słyszeć o przypuszczeniach, według których pełnia Księżyca może związek z napadami padaczkowymi. Badania prowadzone przez brytyjskich naukowców wskazują, że gdy Księżyc znajduje się w pełni, występowanie napadów padaczkowych może być ograniczone. Dlaczego? Prawdopodobnie chodzi o jasność Księżyca w tej fazie, która wpływa na obniżenie poziomu melatoniny w organizmie. Nie zostało to udowodnione, ale naukowcy sugerują, że to właśnie może być rozwiązaniem zagadki.