Spis treści
Na samym początku chcemy zaznaczyć, że nie ma jednej i konkretnej recepty jak ubrać swoje dziecko na dwór. Wszystko jest uzależnione od temperatury powietrza oraz preferencji dziecka. Spośród dorosłych jedni lubią, jak jest im cieplej, a niektórzy są zimnolubni i tak samo jest z dziećmi. Dlatego warto zawsze sprawdzać, czy dziecku nie jest za zimno lub, czy nie jest spocone – róbcie to, sprawdzając kark. Pamiętajcie, że zimne rączki czy nóżki nie są wyznacznikiem, że dziecko jest za chłodno ubrane. Lepiej, aby było mu nieco zimniej, niż miałoby się spocić. To hartuje organizm, który buduje odporność dziecka.
Nie wiesz, jak ubrać dziecko na spacer? To trzy podstawowe zasady
Przy ubieraniu niemowlaków, jak i tych starszych dzieci warto kierować się kilkoma zasadami, oto one:
- Ubieranie dziecka na cebulkę, czyli warstwowo – sprawdza się to wtedy, kiedy raz świeci słońce, a za chwilę wieje chłodny wiatr,
- Nieprzegrzewanie dziecka. Zbyt grube ubranie sprawi, że dziecko się spoci, a gdy zawieje wiatr, to zagwarantujecie maluchowi katar i kaszel. Lepiej jest ubrać dziecko za cienko niż za grubo.
- Noworodkowi/niemowlakowi zakładamy jedną warstwę ubrań więcej niż sobie. Ta zasada nie dotyczy starszych dzieci i letniej pory roku.
Te 3 zasady znacznie ułatwią proces ubierania dzieci na dwór, jeśli jednak dalej macie z tym problem zapraszamy do galerii, gdzie znajdziecie konkretne informacje, w co ubrać niemowlaka i starsze dziecko biorąc pod uwagę temperaturę powietrza.
Jak ubrać dziecko na spacer jesienią, zimą, wiosną i latem? Sprawdź zasady dla niemowlaka i starszaka:
Czapka – zakładać, czy nie?
Z pewnością nie dziwi was widok dziecka z czapką na głowie, jak tylko robi się nieco zimniej. Ale, czy rzeczywiście jest ona potrzebna? Wielu niedoświadczonych rodziców myśli, że uchroni to maluchy przed zapaleniem ucha, a to nieprawda. Stany zapalne powodują bakterie i wirusy, a wysięk pojawia się najczęściej przy katarze. Wiatr, czy nieco mniejsza temperatura powietrza nie ma tu nic do rzeczy. Dzieciom do pierwszego roku życia zaleca się zakładanie czapki przy temperaturze poniżej 10 st. C (niektórzy lekarze jako graniczną temperaturę podają 12- 15 st. C). Starszakom i większym dzieciom należy założyć czapkę wtedy, kiedy sami odczuwamy chłód lub potrzebujemy nakrycia głowy. Latem czapeczka jest potrzebna do ochrony głowy najmłodszych, ale jeśli leży on w zadaszonym wózku, ta część garderoby jest zbędna.