Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły? Poradnik dla rodziców krok po kroku. Te dokumenty trzeba złożyć

Magdalena Konczal
Jak zapisać dziecko do szkoły? Pomocne informacje dla rodziców dzieci z Ukrainy.
Jak zapisać dziecko do szkoły? Pomocne informacje dla rodziców dzieci z Ukrainy. pixabay.com/ zdjęcie seryjne
Liczba ukraińskich dzieci w polskich szkołach zwiększa się z godziny na godzinę. Minister edukacji informował 11 marca 2022 roku, że uczniów przybyłych z Ukrainy i zapisanych do naszych placówek jest już 24 tysiące, a z pewnością będzie ich coraz więcej. Wielu rodziców zastanawia się, jak zapisać dziecko do szkoły. Wyjaśniamy, w jaki sposób zrobić to krok po kroku oraz które dokumenty należy złożyć.

Jak zapisać ukraińskie dziecko do polskiej szkoły? Poradnik krok po kroku

Konflikt toczący się na ziemiach ukraińskich doprowadził do tego, że wiele rodzin z dziećmi przybywa do Polski. Wśród uchodźców jest bardzo dużo dzieci. Zapewnienie im odpowiedniej edukacji to obecnie duże, ale niezwykle ważne wyzwanie. Co trzeba zrobić, żeby zapisać dziecko do szkoły? Procedura jest bardzo prosta. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, w którym zostały zawarte informacje, jak zapisać ukraińskie dziecko do polskiej szkoły.

  1. Skomplementuj dokumenty, świadczące o dotychczasowej nauce dziecka (świadectwa, zaświadczenia itd.). Jeśli ich nie masz, napisz oświadczenie, w którym zawrzesz sumę ukończonych przez dziecko lat nauki. Wskaż też placówkę, do której wcześniej uczęszczało dziecko. Przedstawione dokumenty czy pisemne oświadczenie nie muszą być tłumaczone na język polski.
  2. Skontaktuj się z wybraną przez siebie szkołą. Następnie złóż wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły. Możesz także zwrócić się do dyrektora z prośbą o przyjęcie dziecka do niższej klasy, niż wynika to z sumy ukończonych lat nauki, np. ze względu na wiek dziecka. Decyzję o przyjęciu dziecka do placówki podejmuje dyrektor.
  3. Szkoła podstawowa, w rejonie której mieszkasz, ma obowiązek przyjąć twoje dziecko do szkoły. Inaczej jest w przypadku pozostałych szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. One przyjmują dzieci w zależności od tego, czy mają wolne miejsca.
  4. Jeśli masz problemy ze znalezieniem szkoły, w której byłyby wolne miejsca, możesz skontaktować się z urzędem gminy, w której mieszkasz i poprosić o wskazanie szkoły, do której mogłoby uczęszczać twoje dziecko.

Ukraińskie dziecko w polskiej szkole. Na jaką pomoc może liczyć?

Dzieci w wieku od 7 do 18 lat mają szansę nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Jeśli dany uczeń nie zna języka polskiego, będzie mógł uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z tego zakresu, organizowanych przez szkołę. Poza tym dzieci przybywające z Ukrainy zostaną objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną.

Dla uczniów przybywających z Ukrainy do Polski zostaną utworzone także tzw. oddziały przygotowawcze, w których uczyć się będą dzieci nieznające języka polskiego. Zwiększona ma zostać także liczebność takich oddziałów – z 15 do 25 uczniów oraz tygodniowa liczba godzin przeznaczona na naukę języka polskiego (z 3 do 6). Jak zaznaczali przedstawiciele resortu edukacji, dzieci z Ukrainy będą mogły pozostać w kontakcie z uczniami polskimi na lekcjach, które nie wymagają znajomości języka (wychowanie fizyczne, język obcy nowożytni).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet