Spis treści
Podstawą makijażu odmładzającego dla pięćdziesięciolatki są właściwie dobrane kosmetyki – a przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja. Dojrzała cera znacznie szybciej traci wilgoć, przez co skóra staje się mniej jędrna i uwypuklają się zmarszczki. Linie na twarzy są także skutkiem stopniowej utraty białek budujących skórę i jej podściółki tłuszczowej. Dlatego tak ważne są codzienne zabiegi, które opóźniają proces starzenia się i sprawiają, że wszelkie kolorowe kosmetyki lepiej się prezentują na cerze.
Jaki makijaż po pięćdziesiątce? Poznaj zakazane kosmetyki
Makijaż odejmujący lat rządzi się swoimi prawami. Najistotniejszą zasadą jest umiar, minimalizm i naturalność. Najważniejsze w nim jest podkreślenie kobiecych atutów, ukrycie mankamentów i rozświetlenie twarzy. Stosowanie zbyt wielu kosmetyków może w tym przypadku tylko zaszkodzić.
Zobacz: Izabela Trojanowska postawiła na modną fryzurę mullet. Sprawdź, jak się prezentuje
Panie w dojrzałym wieku powinny używać podkładu z umiarem – wystarczy tylko niewielka ilość. Najlepszym wyborem są kosmetyki o lekkiej konsystencji, które dopasowują się do kolorytu twarzy, łatwo się rozprowadzają i nie zawierają zbyt wiele pigmentu, który osadzałby się w załamaniach twarzy. Warto postawić na produkt delikatnie rozświetlający cerę albo krem BB.
Czytaj też: Jak szybko poprawić makijaż? Praktyczne porady, gdy brak czasu, a make–up wymaga odświeżenia
Lepiej też unikać zbyt kolorowych ceni do powiek. W przypadku kobiet po pięćdziesiątce dobrym wyborem będą kolory neutralne, najlepiej beże, odcienie brązu i złota. Najlepszy cień będzie nieco transparentny, a przed jego nałożeniem warto zastosować dedykowaną bazę. Dobrze też unikać malowania całej powieki czy wychodzenia poza jej obręb.
W makijażu odmładzającym lepiej nie stosować matowych lub brokatowych czy perłowych kosmetyków, które postarzają oraz podkreślają zmarszczki i rozszerzone pory. Satyna da efekt naturalnej, zdrowej skóry. Bardzo ważną kwestią jest również dobór podkładu – powinien on być przeznaczony do odpowiedniego typu i koloru skóry. Kosmetyki należy testować w świetle dziennym, najlepiej nakładając je w okolicach żuchwy.
Podstawowa pielęgnacja dojrzałej cery
Makijaż po pięćdziesiątce będzie dobrze prezentował się tylko na odpowiednio zadbanej i wypielęgnowanej skórze. W tym wieku cera znacznie szybciej się przesusza, jest pozbawiona blasku, zmarszczki są bardziej widoczne oraz występują liczne przebarwienia. Zanim zabierzesz się za wykonanie makijaży, pamiętaj o regularnych zabiegach pielęgnujących.
Codziennie rano i wieczorem zadbaj o dokładne oczyszczenie twarzy i jej tonizowanie. Stosuj skoncentrowane serum z witaminą C oraz kremy intensywnie nawilżające, które spłycą istniejące już zmarszczki i zapobiegną powstawaniu nowych. Warto sięgać po kosmetyki, które są bogate w substancje odżywcze tj. kolagen, kwas hialuronowy, retinol, koenzym Q10 czy fitohormony.
Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie skóry to podstawa. W innym przypadku kolorowe kosmetyki nakładane na twarz dojrzałą tylko uwypuklą mankamenty urody.
Jak wykonać makijaż odmładzający po 50. r.ż.? Instrukcja krok po kroku
Makijaż zacznij od nałożenia podkładu, a najlepiej – od bazy pod podkład z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku SPF. Powinien być lekki, o właściwościach rozświetlających i ujędrniających. Jego kolor dobieraj tylko przy świetle dziennym. Unikaj ciężkich i matowych podkładów.
Oto, co zrobić krok po kroku:
- Podkład zaaplikuj za pomocą gąbeczki, która pomoże ci łatwiej i równomierniej go rozprowadzić.
- Zamaskuj sińce pod oczami. W tym celu użyj nawilżająco-rozświetlającego korektora. Ważne, aby był on o ton jaśniejszy od fluidu. Zadbaj o brwi. Uczesz je grzebykiem lub szczoteczką. Możesz delikatnie je przyciemnić, ale nie za bardzo. Zbyt czarne dodadzą ci lat, a tego chcesz przecież uniknąć.
- Przejdź do makijażu oka. Postaw na naturalne odcienie – beże, brązy i złoto. Rzęsy wytuszuj dobrą maskarą.
- Nie zapomnij o różu na policzkach. Najlepiej sprawdzą się zgaszone, delikatne odcienie brzoskwiniowego różu.
- Na sam koniec podkreśl usta. Zanim jednak użyjesz szminki, obrysuj usta konturówką w odpowiednim kolorze, po czym pomaluj wargi szminką. Unikaj matowych pomadek, które tylko podkreślą suchość ust. Nie mogą też być zbyt ciemne, ponieważ pigment będzie zbierał się w załamaniach skóry wokół ust. Przy makijażu codziennym postaw na kolory nude, wieczorami nie bój się czerwonych szminek, które są ponadczasowe i nie znają granic wiekowych. Przed nałożeniem zastosuj jednak bazę pod pomadkę, która utrwali makijaż ust.