Jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy domowej wobec dziecka? Tu uzyskasz bezpłatną pomoc przez całą dobę i 7 dni w tygodniu

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Dzieci zazwyczaj nie szukają same pomocy, to my dorośli powinniśmy zachować czujność i wspierać najmłodszych z naszego otoczenia.
Dzieci zazwyczaj nie szukają same pomocy, to my dorośli powinniśmy zachować czujność i wspierać najmłodszych z naszego otoczenia. mizina/123RF
Dane dotyczące przemocy domowej w Polsce są zatrważające. W samym tylko marcu Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podjęła ponad 100 interwencji ratujących życie lub zdrowie dzieci. A jest to jedna z wielu instytucji wspierających dzieci potrzebujące ochrony przed agresją ze strony dorosłych. Zobacz, gdzie szukać bezpłatnej pomocy i kiedy koniecznie należy się po nią zgłosić.

Spis treści

Tu znajdziesz bezpłatną pomoc przez całą dobę

Jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, fundacyjni konsultanci telefonu zaufania w samym tylko marcu tego roku, podjęli aż 100 interwencji ratujących życie lub zdrowie dzieci, czyli średnio 3,2 interwencje dziennie! To najwięcej zgłoszeń od początku działania telefonu, czyli od 2008 roku.

Jeśli jesteś dzieckiem lub nastolatkiem możesz szukać pomocy sam, znajdziesz ją pod każdym z numerów poniżej – pomoc jest bezpłatna. Jeżeli jesteś świadkiem przemocy, także możesz skorzystać z poniższych telefonów. Konsultanci powiedzą Ci, jakie czynności należy podjąć lub zajmą się sprawą.

  • tel. 116 111 – Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży czynny przez całą dobę (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę),
  • tel. 800 12 00 02 – „Niebieska Linia” czynna całą dobę (Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie),
  • tel. 800 100 100 – bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę).

Zobacz też: Kiedy dom przestaje być oazą bezpieczeństwa. Czy alkohol powoduje agresję? Z czego wynika przemoc domowa?

Jeśli obawiasz się o życie lub zdrowie swoje lub innej osoby, sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji. Wtedy zadzwoń pod jeden z numerów alarmowych:

  • 112 – ogólny numer alarmowy, pracownik numeru przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych – policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego,
  • 997 – numer alarmowy policji – zadzwonisz do najbliższej jednostki.

Czytaj: „To jest bardzo efektywne narzędzie”. Niebieska Karta i jej działanie w praktyce. Procedurę tłumaczy adwokat Agnieszka Światłoń

Kiedy należy szukać pomocy? Czym jest przemoc domowa?

O przemocy w rodzinie mówimy w przypadku celowego działania lub brak działania np. zaniedbania, które prowadzi do wyrządzenia krzywdy i cierpienia fizycznego albo psychicznego członka rodziny – dziecka, małżonka, partnera czy rodzica.

– Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną – czytamy w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród form przemocy wyróżniane są m.in.:

  1. Przemoc fizyczna – bicie, popychanie, szarpanie, kopanie, duszenie i inne formy zadawania bólu.
  2. Przemoc psychiczna – obrażanie, wyzywanie, poniżanie, ograniczanie kontaktu z bliskimi, ciągłe krytykowanie, kontrolowanie.
  3. Przemoc seksualna – molestowanie, dotykanie miejsc intymnych, zmuszanie do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych.
  4. Inne zachowania – pozbawianie niezbędnej opieki, zmuszanie do picia alkoholu lub brania narkotyków.

Kiedy należy reagować? Zawsze, jeśli zachodzi podejrzenie, że dziecku dzieje się krzywda lub jeśli sam czujesz, że to co dzieje się w Twoim domu, nie jest dla Ciebie dobre. Lepiej wykonać jeden telefon na wyrost, niż o jeden za mało.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Rzecznik Praw Dziecka
Warszawa, ul. Chocimska 6 
Autopromocja

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet