Dodatkowe przywileje wprowadziła ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin, zwana potocznie „za życiem”.
Co to oznacza w praktyce? Otóż kobiety oczekujące narodzin dziecka mają prawo do porad w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz świadczeń szpitalnych w dniu zgłoszenia. Jeżeli z jakichś względów nie jest to możliwe, porada bądź hospitalizacja powinna być udzielona w innym terminie, ale poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących. W przypadku porady u specjalisty wizyta powinna mieć miejsce nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
- To bardzo dobre rozwiązanie - chwali pani Dominika z Rzeszowa, która jest w piątym miesiącu ciąży. - Od lat zmagam się z dyskopatią, a teraz bóle pleców jeszcze się nasiliły. Ginekolog skierował mnie do ortopedy. Gdy zadzwoniłam do przychodni, okazało się, że pierwsze wolne terminy do tego specjalisty są dopiero na koniec marca. Gdy dodałam, że jestem w ciąży, udało się mnie „wcisnąć” na wizytę jeszcze w tym tygodniu.
Potrzebne zaświadczenie od ginekologa
Przyszłe mamy muszą jednak pamiętać, że porady „na fundusz” są udzielane na podstawie skierowań. Oprócz tego potrzebne jest zaświadczenie od lekarza potwierdzające ciążę oraz dokument potwierdzający tożsamość pacjentki.
Sprawdzamy, jak system działa
Czy nowe przepisy działają? Postanowiliśmy sprawdzić, czy są respektowane w przychodniach. Wczoraj odwiedziliśmy w tym celu m.in. Wojewódzki Zespół Specjalistyczny przy ul. Warzywnej w Rzeszowie, gdzie działa kilkadziesiąt poradni. Bez trudu znaleźliśmy pisemne informacje o specjalnych uprawnieniach dla przyszłych mam. Następnie w rejestracji zapytaliśmy o możliwość wizyty u endokrynologa dla kobiety w „błogosławionym stanie”. Wizyta okazała się możliwa w ciągu kilku dni.
Udaliśmy się do Centrum Medycznego Medyk, gdzie z kolei próbowaliśmy ustalić termin do diabetologa. Też bez problemów.
- Kobiety w ciąży to szczególna grupa pacjentek. I jeżeli pacjentka oczekująca dziecka ma skierowanie do specjalisty, to wizyta jest umawiana ekspresowo. Panie nawet nie muszą powoływać się na nowe przepisy, zresztą mam wrażenie, że wiele kobiet jeszcze o nich nie wie - uważa lek. med. Stanisław Mazur, dyrektor Medyka.
Ciąża to czasami trudny okres dla kobiet
Podobne obserwacje ma lek. med. Witold Skręt, zastępca dyrektora WZS ds. lecznictwa, ginekolog-położnik: - Najczęściej to lekarz kierujący zamieszcza na skierowaniu dopisek: „pilne - ciąża”. Oczekiwanie na narodziny dziecka to czas szczególny. Piękny, ale niekiedy trudny. W tym okresie przyszłej mamie mogą dać się we znaki różnorakie dolegliwości zdrowotne: nadciśnienie, problemy z tarczycą, cukrzyca ciężarnych, dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. W naszym zespole kobiety szukają najczęściej pomocy endokrynologa, diabetologa, kardiologa, neurologa, a także ortopedy - mówi specjalista.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!