Bezpłatne badania prenatalne dla każdej kobiety. Ministerstwo Zdrowia zniosło ograniczenie wiekowe

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od środy 5 czerwca 2024 r. każda kobieta może bezpłatnie wykonać badania prenatalne. Ministerstwo Zdrowia zniosło ograniczenie wiekowe w programie badań prenatalnych. Do tej pory badania prenatalne mogły wykonać kobiety od 35. roku życia.

Spis treści

Jaki jest koszt badań prenatalnych?

To dobra wiadomość dla osób starających się o dziecko. Resort zdrowia zniósł ograniczenia wiekowe w programie badań prenatalnych. Od środy 5 czerwca 2024 r. każda kobieta może bezpłatnie wykonać badania prenatalne – niezależnie od wieku. Informacja pojawiła się na koncie Ministerstwa Zdrowia na portalu X (dawniej Twitter).

5 czerwca 2024 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Zniosło ono kryterium wieku kobiety przy kwalifikacji do udziału w programie badań prenatalnych. Dotychczas badania prenatalne mogły wykonać kobiety od 35. roku życia.

– Rodzice mają prawo wiedzieć, czy dziecko będzie zdrowe, czy też mamy jakiś problem – mówi dr Agnieszka Żalińska z Poradni Ciąży Wielopłodowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Darmowe in vitro już od 1 czerwca. Oto lista placówek, gdzie wykonasz zabieg

Darmowe in vitro już od 1 czerwca. Oto lista placówek, gdzie wykonasz zabieg

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w piątek o ogłoszeniu wyników konkursu dla podmiotów leczniczych na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Program ma ruszyć już 1 ...

Monika Góralska
Monika Góralska

Kiedy robi się badania prenatalne w ciąży?

Rozporządzenie wskazuje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne.

  • W przypadku badań biochemicznych to czas między 11. a 14. tygodniem ciąży.
  • USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych powinno zostać wykonane w I trymestrze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, a w II trymestrze między 18 a 22 tygodniem ciąży.
Ginekolog przeprowadzający badanie ultrasonograficzne
Badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie wad płodu genetycznych i wrodzonych u płodu. freepik

Co ważne, do włączenia do programu badań prenatalnych nadal będzie wymagane skierowanie zawierające informacje o zaawansowaniu ciąży (w tygodniach) wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.

Jeżeli istnieje konieczność wykonania badania genetycznego i pobrania materiału płodowego do badań genetycznych (biopsja trofoblastum, amniopunkcja, kordocenteza) wymagane jest skierowanie z informacją o wskazaniach do badania wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza specjalisty wykonującego badania prenatalne.

Pierwsze objawy ciąży to często subtelne zmiany. Zobacz, jak ją rozpoznać

Pierwsze objawy ciąży to często subtelne zmiany. Zobacz, jak ją rozpoznać

Pierwsze objawy ciąży nie pojawiają się od razu po zapłodnieniu. Ważne więc, by prawidłowo odczytać sygnały wysyłane przez organizm. Po tych wczesnych symptomach można rozpoznać ciążę. Podajemy też, c...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Na czym polegają badania prenatalne?

Badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie wad płodu genetycznych i wrodzonych u płodu oraz ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży, a także – w miarę możliwości – podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym.

Badania prenatalne dzieli się na inwazyjne oraz nieinwazyjne, choć w większości przypadków diagnostyka prenatalna opiera się na metodach nieinwazyjnych, takich jak USG, testy podwójne, zintegrowane, potrójne i inne badania.

Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet.

Nie tylko zgaga i parcie na pęcherz. Jak ciąża zmienia kobiecy organizm?

Nie tylko zgaga i parcie na pęcherz. Jak ciąża zmienia kobiecy organizm?

Ciąża jest czasem niezwykle ważnym w życiu kobiety, a zarazem pełnym zagadek i niespodzianek. Wiele się mówi o różnych zmianach zachodzących w tym czasie w organizmie. Mają one za zadanie pomóc w praw...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet