Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach sytuacja epidemiczna w naszym kraju nie ulegnie zmianie. Wiele osób juz się zastanawia co z wizytami duszpasterzy w naszych domach po świętach Bożego Narodzenia.
Pojawiają się pierwsze informacje dotyczące tych wizyt.
Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie" - poinformował w oświadczeniu ks. Tomasz Wojtal sekretarz i rzecznik metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca (za wp.pl).
Bez kolędy w czasie epidemii?
"Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy" - wyjaśnił ks. Wojtal.
To zupełna nowość w porównaniu do lat poprzednich. Dotychczas księża odwiedzali wszystkich mieszkańców, którzy wykazali chęć wpuścić ich do swoich domów.
W oświadczeniu kurii znalazł się również apel do księży o "celebrację w okresie Bożego Narodzenia Eucharystii w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych Nieszporów (wieczorów), z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych".
Kolęda w Polsce
Kolęda w Polsce popularne określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza lub osoby go reprezentującej (wikariusza parafialnego lub diakona) w domach parafian. Wizyta duszpasterska jest jedną z form duszpasterskich stosowaną w wielu Kościołach chrześcijańskich.
Wizyty księży w domach zaczynają się zaraz po świętach Bożego Narodzenia i trwają do 2 lutego.
Jak przebiega kolęda
- Przygotowuje się stół z krzyżem i świecami, w niektórych regionach Polski także z wodą święconą i kropidłem.
- Przy okazji kolędy parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty parafialnej.
- Niekiedy praktykuje się poczęstunek lub wspólny posiłek.
Kolędującemu księdzu zwykle towarzyszą ministranci