Spis treści
O ile pojawienie się zmarszczek na twarzy jest nieodwracalne, o tyle mamy całkiem duży wpływ na to, jak i kiedy na naszej skórze pojawią się pierwsze oznaki starzenia. Azjatki wydają znacznie mniej pieniędzy na kosmetyki kolorowe niż my, stawiają więc na pielęgnację i ochronę skóry, zamiast na maskowanie zaniedbań drogimi kosmetykami do makijażu. W Japonii piękno utożsamiane jest ze zdrowiem, a kobiety już jako małe dziewczynki uczą się dbania o urodę. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób Azjatki troszczą się o swoją cerę.
Co to jest koreańska pielęgnacja?
Koreańska pielęgnacja twarzy nie jest taka trudna do wykonania w domowych warunkach. Wystarczy być systematyczną w swoich codziennych działaniach. Przede wszystkim polega na bardzo dokładnym oczyszczeniu skóry, nawilżeniu i ochronie przeciwsłonecznej przy jednoczesnym regularnym złuszczaniu martwego naskórka. Każdy kolejny krok należy wykonywac codziennie lub w odpowiednich odstępach czasu.
Szafran przyda się w walce ze zmarszczkami i przebarwieniami. Wypróbuj te przepisy
Szafran to jedna z najcenniejszych i najdroższych przypraw świata. Wykorzystywany jest w kuchni, ale nie tylko. Roślina znajduje również zastosowanie w wielu zabiegach pielęgnacyjnych i jest składniki...
Koreańska pielęgnacja twarzy krok po kroku
Na Zachodzie dbanie o cerę jest niejako przymusem, dla kobiet ze Wschodu z kolei oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy to przyjemność, nic więc dziwnego, że czynności te nazywane są tam rytuałami. Poniżej opisujemy, co składa się na pielęgnację skóry w wykonaniu Azjatek.
- Dokładne oczyszczanie skóry twarzy to podstawa, w Azji praktykuje się wykonywanie demakijażu za pomocą olejów. Zgodnie z zasadą, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz oleje skutecznie zmywają makijaż nie podrażniając przy tym skóry. Do oczyszczenia twarzy olejem nada się np. olej ze słodkich migdałów, olej jojoba lub gotowe mieszanki olejów dostępne w drogeriach. Demakijaż wykonujemy rozprowadzając olej kolistymi ruchami na wilgotnej skórze twarzy. Następnie spłukujemy preparat i myjemy twarz stosując kosmetyk na bazie wody, czyli np. żel lub piankę do mycia twarzy.
- Kolejnym krokiem jest złuszczanie, które warto wykonywać regularnie, przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Posiadaczki cery normalnej i tłustej mogą sięgnąć po peeling mechaniczny, a do cery suchej i wrażliwej lepiej sprawdzi się peeling chemiczny zawierający kwas mlekowy lub salicylowy.
- Następnie przemywamy twarz tonikiem w celu usunięcia resztek zanieczyszczeń, przywrócenia jej odpowiedniego pH i przygotowania skóry do lepszego wchłonięcia składników odżywczych zawartych w kosmetykach nawilżających. Warto wybrać tonik o właściwościach nawilżających, nie zaś ściągających.
- Nawilżanie esencją to kolejny nieodzowny element rytuału pielęgnacyjnego. Czym jest esencja? Jest to intensywniejsza wersja toniku, lecz mniej skoncentrowana niż serum, które nakładamy w dalszej kolejności. W skład esencji wchodzą substancje nawilżające, antyoksydanty i składniki poprawiające koloryt skóry. To właśnie dzięki esencji skóra jest nawodniona, a co za tym idzie – rozświetlona i błyszcząca.
- Po esencji czas na aplikację serum, czyli kosmetyku do zadań specjalnych. Serum to skondensowany produkt, który stosuje się na konkretne problemy ze skórą. Wybór jest dość szeroki, w zależności od potrzeb możemy sięgnąć po serum przeciwzmarszczkowe, nawilżające, rozjaśniające lub kontrolujące wydzielanie sebum.
- Maseczka w płachcie to ostatni drogeryjny hit. Dlaczego jest tak popularna? Dzięki tkaninie nasączonej składnikami nawilżającymi i odżywczymi znacznie więcej cennych substancji może przeniknąć do skóry, gdyż nie ulegają one ulotnieniu.
- Maseczki całonocne to kosmetyk, którego bardzo często używają Azjatki. Jest to wygodniejsza alternatywa dla maseczek jednorazowych, nie trzeba bowiem pamiętać o jej zmyciu po kilkunastu minutach, a substancje czynne wchłaniają się w skórę przez całą noc.
- Jeśli nie nakładamy maseczki, to ostatnim krokiem rytuału pielęgnacyjnego jest zastosowanie kremu nawilżającego. Wcześniejsze zabiegi, w szczególności zastosowanie esencji i serum miało na celu nawodnienie skóry, krem nawilżający zaś zapobiega wysuszeniu i zatrzymuje w niej wodę. Jak tłumaczą Azjatki, nakładanie kremu na suchą skórę to jak zwilżanie wodą suchej gąbki, która więcej wchłonie, jeśli zostanie wcześniej zmoczona. Podobnie jest ze skórą. Warto wiedzieć, że w Korei do każdego kremu nawilżającego dodawana jest szpatułka. W jakim celu? Koreanki zamiast wcierać krem – wklepują go, a dokładniej „wciskają” w pory za pomocą owej szpatułki. Dzięki temu składniki odżywcze skuteczniej wnikają w skórę.
To Cię zainteresuje: Azjatycka pielęgnacja włosów, czyli troska o zdrowy wygląd kosmyków. Zobacz, w czym tkwi sekret pięknych, lśniących i mocnych włosów
Jak Koreanki dbają o urodę? Unikają słońca jak ognia
Azjatki przykładają ogromną uwagę do ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym. W krajach azjatyckich kobiety często wychodzą na zewnątrz z parasolkami, aby ochronić się przed słońcem, a opalanie się lub chodzenie na solarium jest w tej części świata mało popularne. Kobiety ze Wschodu wiedzą, że promienie UV przyczyniają się do powstawania zaburzeń pigmentacji (przebarwień i plam), utraty jędrności skóry czy jej przedwczesnego starzenia się. Z tych względów niemal wszystkie koreańskie lub japońskie kremy zawierają wysokie filtry przeciwsłoneczne. Jeśli nie możemy obyć się bez opalenizny, sięgajmy po samoopalacze lub kremy brązujące, zamiast narażać skórę na niszczący wpływ słońca.
Dowiedz się więcej:
Masaże i ćwiczenia mięśni twarzy
Jeśli chodzi o pielęgnację skóry twarzy, to z reguły myślimy tylko o jej widocznej, zewnętrznej powłoce. To wielki błąd, ogromny wpływ na jędrność i wygląd skóry mają bowiem mięśnie twarzy. W młodości mają one dobrą elastyczność i bez problemu wracają do swojego naturalnego stanu. Z wiekiem jednak mięśnie stają się słabsze i tracą swoją masę, z trudem powracają do swojej nienapiętej pozycji, a zaciskając się trwale powodują powstawanie zmarszczek. Na szczęście wykonując ćwiczenia twarzy mamy szansę na odbudowanie masy mięśniowej! Ćwiczenia poprawiają owal twarzy i wygląd skóry. Masaż z kolei zwiększa ukrwienie mięśni i ich elastyczność, a także redukuje opuchliznę. Ponadto usprawniamy dzięki niemu drenaż limfatyczny, wspomagamy usuwanie toksyn i nagromadzonych płynów limfatycznych. W efekcie możemy zmniejszyć widoczność zmarszczek, przywrócić odpowiedni koloryt, wymodelować, a nawet wyszczuplić owal twarzy. Masażu twarzy powinny unikać osoby borykające się ze stanami zapalnymi lub alergicznymi skóry.
Poniżej zamieszczamy film instruktażowy, na którym zaprezentowano, jak prawidłowo wykonać masaż twarzy.