Krem na rozstępy nie tylko dla ciężarnych. Co stosować, aby mieć jędrną skórę: maść, krem, a może balsam na rozstępy?

Elżbieta Kozłowska
Wybierając skuteczny krem na rozstępy, warto zwrócić uwagę na jego skład, ponieważ z niego wynika efektywność balsamu.
Wybierając skuteczny krem na rozstępy, warto zwrócić uwagę na jego skład, ponieważ z niego wynika efektywność balsamu. 123 RF
Krem na rozstępy to produkt, który wbrew pozorom, nie jest przeznaczony tylko dla ciężarnych. Ten problem skórny dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Związany może być z wahaniami wagi, problemami hormonalnymi, przyjmowaniem niektórych leków. Rozstępy nie są niebezpieczne dla zdrowia - stanowią problem natury estetycznej. Dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. W sklepach znajdziemy wiele produktów: kremy, maści i balsamy na rozstępy, ale co stosować, aby były rezultaty? Podpowiadamy!

Krem na rozstępy może być stosowany profilaktycznie, na przykład w czasie ciąży lub treningu zwiększającego masę, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tych zmian. Używa się go także, dążąc do rozjaśnienia rozstępów już istniejących. Czy tego typu kosmetyki są skuteczne? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Jak działa krem na rozstępy?

Co na rozstępy? Odpowiedź na to pytanie powinna zostać poprzedzona wyjaśnieniem, czym tak naprawdę rozstępy są. Szacunki pokazują, że zmaga się z nimi nawet 80% kobiet.

Rozstępy pojawiają się na skutek rozciągania skóry, które towarzyszy między innymi ciąży, szybkiemu wzrostowi, przyrostowi masy ciała lub masy mięśniowej. Dochodzi wówczas do przerwania ciągłości skóry i zerwania włókien kolagenowych oraz elastynowych. Zastępowane są one tkanką łączną. Te wrzecionowate pasma na początku przybierają kolor czerwony, później blakną. Im wcześniej podejmiemy działania, tym większa szansa na zniwelowanie tego problemu.

Balsam na rozstępy ma za zadanie nie tylko przeciwdziałać dalszemu ich powstawaniu, ale również stymulować produkcję włókien. Efektem jest bardziej elastyczna i sprężysta skóra odporna dodatkowo na działanie czynników rozstępotwórczych.

Skóra twarzy jest bardzo delikatna, należy ją traktować ze szczególną uwagą i stosować odpowiednie kosmetyki. Istnieją jednak pewne produkty, których nigdy nie sięgnęliby specjaliści, więc ty też tego nie rób. Oto lista zakazanych produktów pielęgnacyjnych!

Jakie kosmetyki szkodzą cerze? Czego lepiej unikać i nie apl...

Czy kremy na rozstępy są skuteczne?

Maść na rozstępy lub krem na rozstępy może być preparatem skutecznym, wszystko zależy jednak od momentu, w którym zaczniemy działać.

Wyróżnić można dwie fazy powstawania rozstępów. Z wczesną mamy do czynienia, gdy zmiany są świeże, jeszcze w fazie zapalnej i mają kolor czerwony lub fioletowy. Na tym etapie masaż ciała z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków jest w stanie zlikwidować te zmiany. Po paru miesiącach rozstępy przybierają białą, bliznowatą formę. Opinie lekarzy są jednoznaczne: nieinwazyjnymi sposobami można skutecznie usunąć rozstępy tylko na wczesnym etapie. Nie oznacza to natomiast, że kosmetyki nie są w stanie sprawić, aby białe kreski stały się mniej widoczne. Jest to możliwe.

Jak wybrać i stosować krem na rozstępy?

Wybierając skuteczny krem na rozstępy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejszy jest skład, ponieważ z niego wynika efektywność balsamu. Im więcej składników aktywnych, tym skuteczniejsze działanie.

Kobiety w ciąży, których często dotyczy problem rozstępów, nie muszą koniecznie sięgać po kosmetyki promowane jako przeznaczone dla przyszłych mam. Nie oznacza to jednak, że każdy preparat będzie godny polecenia. Przede wszystkim balsamy dla ciężarnych nie powinny zawierać składników, które z dużym prawdopodobieństwem zadziałają uczulająco i podrażniająco. Najlepsze będą te oparte na naturalnych substancjach, bez chemicznych dodatków, takich jak silikony, alkohole, sztuczne barwniki i aromaty. Skład konkretnego kosmetyku zawsze skonsultować można z lekarzem.

Na jakie składniki warto zwrócić uwagę?

Kremy na rozstępy różnią się między sobą pod względem receptury, nie zmienia to jednak faktu, że większość preparatów wykorzystuje podobne składniki. Mają one za zadanie rozjaśnić prążki, zredukować ich głębokość oraz wzmocnić włókna kolagenowe, nadając skórze sprężystość. Jakie substancje są szczególnie warte rozważenia?

Podstawę skuteczności balsamów i kremów stanowią składniki aktywne w różnych kombinacjach. Mogą to być chociażby: likolan guanidyny, wygładzający powierzchnię skóry, działający napinająco ekstrakt z niebieskich alg i glukonian cynku, łagodzący wrażenie ucisku. Kofeina ujędrnia i poprawia mikrokrążenie. Podobnie działa ekstrakt z rośliny nazywanej czepotą puszystą, mający także właściwości antystarzeniowe.

Wyciągi roślinne, takie jak bluszcz, skrzyp oraz przywrotnik wspomagają działanie fibroblastów i zwiększają produkcję włókien kolagenowych. Bluszcz działa również detoksykująco i przyśpiesza wchłanianie innych składników aktywnych. Odnowę komórkową stymuluje natomiast perełkowiec japoński oraz oligoelementy.

Na elastyczność i sprężystość skóry korzystnie wpływają często wykorzystywane w balsamach na rozstępy peptydy awokado. Cenne proteiny jedwabiu oraz ekstrakt ze świecznicy groniastej to składniki, które korzystne są nie tylko ze względu na zwiększanie elastyczności skóry, ale także jej wzmocnienie i spowolnienie procesów starzenia.

Wśród składników kremów na rozstępy wyróżnić warto skwalen - związek, wspierający produkcję kolagenu oraz odbudowę włókien kolagenowych. Substancja ta pozyskiwana jest z oleju rekina lub oliwy z oliwek. Regenerujący jest również ekstrakt z ruszczyka kolczastego, wzmacniający i uszczelniający przy okazji naczynka krwionośne.

W balsamach na rozstępy istotne są także ich właściwości nawilżające. Działanie nawadniające i regenerujące ma chociażby aloes, który - podobnie jak wyciąg z pestek grejpfruta - dodatkowo łagodzi stany zapalne. Skład kremu na rozstępy często uzupełniany jest witaminami. Do najważniejszych należą: E, A, D3, B3.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet