Krew pępowinowa to polisa na zdrowie czy wyłudzanie pieniędzy?

Marta Żbikowska
Choć szanse na wykorzystanie komórek macierzystych z własnej krwi pępowinowej są bardzo małe, wielu rodziców decyduje się na pobranie i przechowywanie krwi w bankach komercyjnych
Choć szanse na wykorzystanie komórek macierzystych z własnej krwi pępowinowej są bardzo małe, wielu rodziców decyduje się na pobranie i przechowywanie krwi w bankach komercyjnych 123RF
Wielu lekarzy podchodzi sceptycznie do pomysłu pobierania krwi pępowinowej i przechowywania jej w banku komercyjnym. Są też optymiści, którzy przekonują rodziców, że to szansa na zdrowie ich dzieci w przyszłości.

Polisa na zdrowie i życie dziecka czy sprzedawanie marzeń? Szansa na zdrowie czy naciąganie naiwnych rodziców? Pieniądze dla wielu rodziców są to niemałe, ale i możliwości wykorzystania komórek macierzystych z krwi pępowinowej są coraz większe.

Z roku na rok powiększa się lista schorzeń, które mogą być leczone za pomocą komórek macierzystych, ale przybywa też sceptyków, którzy zniechęcają rodziców do wyboru komercyjnego banku przechowywania krwi pępowinowej.

Wybór jest trudny, po podjęciu decyzji nie ma już odwrotu. Krew pępowinową można bowiem pobrać tylko raz - w czasie porodu. I tutaj już pojawia się pierwsza wątpliwość. Zwolennicy naturalnych porodów zastanawiają się, czy warto przekładać moment odpępnienia noworodka tylko z powodu tego, że w danej chwili można pobrać największą próbkę krwi? W obliczu pozostałych dylematów ten wydaje się być nieistotnym szczegółem.

To tylko część artykułu.

Więcej przeczytasz w naszym serwisie plus: S+ Krew pępowinowa to polisa na zdrowie czy wyłudzanie pieniędzy?

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet