Kto, dlaczego i jak często kupuje ubrania w sklepach z odzieżą używaną? „Zmieniają się powody, dla których wybieramy ubrania z drugiej ręki”

Maciej Badowski
Opracowanie:
Do kupowania z drugiej ręki wciąż najbardziej zachęca cena.
Do kupowania z drugiej ręki wciąż najbardziej zachęca cena. Krystian Dobuszyński/ Polska Press
Jak się okazuje, do zakupów w sklepach typu second-hand przyznaje się 70 proc. Polaków. Ponad połowa badanych jako powód takich zakupów wskazuje aspekt ekologiczny, a co czwarty respondent ceni sobie różnorodny asortyment. Jednak wciąż najbardziej zachęca cena. – Zakupy w second-handach mogą być ulgą i dla portfela, i dla naszej planety. Świadomość polskich konsumentów rośnie, a wraz z tym zmieniają się powody, dla których wybieramy ubrania z drugiej ręki – komentuje ekspert.

Polacy w second-handach. Dlaczego kupujemy ubrania używane?

6 na 10 Polaków (63 proc.) deklaruje, że wybiera second-handy ze względu na wysoką jakość dostępnych w nich produktów. Z kolei już ponad połowa badanych (54 proc.) jako powód takich zakupów wskazuje aspekt ekologiczny, a co czwarty respondent ceni sobie różnorodny asortyment– wynika z najnowszego badania „Moda na second-handy” przeprowadzonego przez LESS GROUP. Jednak do kupowania z drugiej ręki wciąż najbardziej zachęca cena (69 proc. wskazań).

– Zakupy w second-handach mogą być ulgą i dla portfela, i dla naszej planety. Świadomość polskich konsumentów rośnie, a wraz z tym zmieniają się powody, dla których wybieramy ubrania z drugiej ręki. Lumpeksy nie są już kojarzone wyłącznie z miejscami, gdzie można kupić kiepski towar na kilogramy, ale za grosze. Jedni szukają tam rzeczy unikatowych, inni dobrej jakości – komentuje Wojciech Paczka, wiceprezes zarządu Groclin SA (LESS GROUP), cytowany w przesłanym komunikacie.

– Najbardziej jednak cieszy fakt, że zmieniające się nawyki konsumentów kształtuje w dużej mierze troska o środowisko naturalne i o zasoby naszej planety. Coraz popularniejsza jest koncepcja ekonomii w obiegu zamkniętym. Rośnie też świadomość tego, że dbanie o rzeczy codziennego użytku wydłuża ich żywotność i zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję nowych – dodaje.

Kto kupuje w sklepach z odzieżą używaną

Jak wskazują autorzy badania, 69 proc. wszystkich ankietowanych Polaków kupuje w second-handach. Ludzie młodzi zaglądają do takich sklepów częściej niż osoby starsze – 83 proc. badanych w wieku do 25 lat deklaruje, że chętnie kupuje w lumpeksach. W starszych grupach zwolenników second-handów jest mniej, ale to wciąż niemal 2/3 ankietowanych (powyżej 65 proc.).

– Moda na second-handy rozpowszechnia się i popularyzuje. Wyniki naszego badania pokazują, że mieszkańcy wielkich miast i metropolii korzystają ze sklepów z odzieżą używaną tylko o 20 proc. rzadziej niż mieszkańcy miast z populacją do 50 tys. osób. Małe różnice występują też jeśli chodzi o wykształcenie. Wśród osób z wykształceniem zawodowym lub średnim ¾ kupuje w second-handach. Ale na „tak” wśród osób z wykształceniem wyższym jest aż 65 proc. osób. Kupowanie odzieży używanej staje się standardem w całym społeczeństwie – komentuje Paweł Lewkowicz, LESS GROUP.

Jak się okazuje, blisko połowa badanych (46 proc.) robi zakupy w second-handach raz lub kilka razy w miesiącu. Co trzeci respondent do sklepu z odzieżą używaną zagląda raz na kilka miesięcy.

Te zawody mogą zniknąć z rynku pracy. Chodzi nawet o 7 na 10 pracowników

Te zawody mogą zniknąć z rynku pracy. Chodzi nawet o 7 na 10 pracowników

Jak wynika z raportu World Economic Forum, automatyzacja może zabrać nawet 85 mln miejsc pracy. Analiza Pearson trochę łagodzi te prognozy i prognozuje, że w przyszłości zniknie 20 proc. zawodów. – Z ...

Maciej Badowski
Maciej Badowski

Dlaczego nie kupujemy w sklepach z odzieżą używaną

Wśród osób niekorzystających ze sklepów z używaną odzieżą górę wciąż biorą znane od lat uprzedzenia. 45 proc. badanych Polaków kojarzy tego typu sklepy z nieprzyjemnym zapachem. Prawie co trzecia osoba narzeka na panujący tam bałagan. 14 proc. respondentów niskie ceny łączy z kiepską jakością produktów.

Z kolei najczęstszymi powodami, dla których Polacy omijają second-handy, są według badania problemy z efektywnym szukaniem tam odpowiednich ubrań (64 proc. wskazań) i fakt, że nie lubią nosić rzeczy po kimś (45 proc. badanych). Co trzeci badany nie ma czasu na zakupy w lumpeksach lub nie znajduje tam nic dla siebie.

Emerytury będą wyższe. To już pewne. Powód nie jest oczywisty. Sprawdź ile zyskasz

Emerytury będą wyższe. To już pewne. Powód nie jest oczywisty. Sprawdź ile zyskasz

Średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem znów spadła – wynika z opublikowanych przez GUS tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Wyższy wskaźnik ...

Maciej Badowski
Maciej Badowski

Co przekonałoby Polaków do zakupów w lumpeksach?

40 proc. badanych osób wskazało przyjemniejsze i czyste wnętrze. Niemal tyle samo osób zachęciłoby lepsze dopasowanie oferty (37 proc.). 29 proc. badanych wciąż nie podoba się w second-handach proponowany asortyment – ci woleliby mniej rzeczy, ale lepszej jakości. W dalszej kolejności, do kupowania w sklepach z odzieżą używaną zachęciłyby Polaków niższa cena (20 proc.), profesjonalna obsługa klienta (17 proc.) i bliskość lokalizacji sklepu (12 proc.).

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

od 7 lat
Wideo

Czy inflacja jest w odwrocie?

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet