Rozmowa z Gabrysią Kaczmarek, uczennicą XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Warszawy, współtwórczynią projektu PETSUPPORT.
Co ma na celu Wasz projekt?
Naszym celem jest edukowanie społeczeństwa na temat udzielania pierwszej pomocy zwierzętom i dbania o czworonogi. Organizujemy także zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt, a w związku z sytuacją na Ukrainie postanowiłyśmy zrealizować także zbiórkę dla fundacji Zwierzęca Polana, która wspomaga schroniska na Ukrainie. Odbędzie się ona w sobotę 19 marca w Centrum Zoologicznym Tofivet w Józefowie (ul. Wyszyńskiego 6A). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszych mediach społecznościowych.
Skąd pomysł na organizację zbiórek dla bezdomnych zwierząt?
Wszystko zaczęło się od tego, że nasza pani nauczycielka powiedziała nam o olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Jej uczestnicy realizują własne projekty społeczne. Wraz z trzema moimi koleżankami: Natalią, Wiktorią i Julką, zdecydowałyśmy się wziąć udział w tym projekcie. Obecny etap olimpiady kończy się 30 marca. Mamy nadzieję, że przejdziemy do kolejnego.
Dlaczego postanowiłyście pomagać bezpańskim zwierzętom?
Na początku chciałyśmy zrealizować projekt o fast fashion, który promowałby kupowanie ubrań w second handach. Jednak wszystkie uznałyśmy, że to, co nas łączy, to miłość do zwierząt. Ponadto wiemy dużo na temat sytuacji bezdomnych psów i kotów, stwierdziłyśmy, że chcemy zrobić coś dla nich i dlatego zmieniłyśmy tematykę swojego projektu. Postanowiłyśmy zorganizować zbiórkę na rzecz bezdomnych zwierząt oraz rozpocząć akcję edukacyjną w mediach społecznościowych. Przed pierwszą zbiórką rozdawałyśmy także ulotki na jej temat w liceum. Z czasem nasz projekt nabrał dużo większego rozmiaru.
Następną zbiórkę zorganizowałyśmy w sklepie zoologicznym. Ilość darów, jakie udało nam się zebrać, przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewałyśmy się, że spotkamy się z tak pozytywnym odbiorem. Działalność charytatywna na tyle nam się spodobała, że postanowiłyśmy kontynuować inicjatywy fundraisingowe i skupić się na akcjach w sklepach zoologicznych.
Ile zbiórek na rzecz zwierząt udało się Wam zorganizować?
Przez ponad miesiąc gromadziłyśmy dary w naszym liceum, następnie zorganizowałyśmy dwie zbiórki w sklepie Bokser-Zoo w Warszawie. Potem zbierałyśmy dary w warszawskim Centrum Zoologicznym Tofivet. W sumie odbyły się już cztery zbiórki, a piąta będzie miała miejsce w najbliższą sobotę, 19 marca. Dary z pierwszych trzech zbiórek trafiły do Fundacji „Azyl pod Psim Aniołem” oraz do Fundacji Znajdki, a artykuły z czwartej oraz z zaplanowanej piątej zbiórki trafią do Fundacji Zwierzęca Polana.
Z jakimi wyzwaniami mierzycie się, zajmując się fundraisingiem? Na jakie trudności napotykacie jako osoby nieletnie?
Miałyśmy pewne problemy logistyczne. Gdy po raz pierwszy zebrałyśmy dary, zastanawiałyśmy się, jak je przewieźć. Kartony z rzeczami dla zwierząt były bardzo ciężkie. Gdybyśmy miały jechać z nimi środkami komunikacji miejskiej, byłoby to dosyć trudne, dlatego zdecydowałyśmy się poprosić o pomoc w transporcie rodziców. Zebrane rzeczy magazynowałyśmy w domach, a następnie przewoziłyśmy je do schronisk.
W jaki sposób zebrane przez Was dary dla zwierząt z Ukrainy trafią za granicę?
Niedługo przekażemy je Fundacji Zwierzęca Polana. Pracownicy organizacji zawiozą je na granicę z Ukrainą, a następnie paczki trafią do najbardziej potrzebujących schronisk. Wiem też, że fundacja ta przywozi zwierzęta z granicy polsko-ukraińskiej i przekazuje je zaprzyjaźnionym schroniskom oraz przytuliskom, między innymi tym, dla których zbierałyśmy dary.
Rozważałyście także organizację pomocy dla uchodźców, którzy dotarli do Polski razem ze swoimi zwierzętami?
Tak, ale ponieważ jest już wiele organizacji oferujących taką pomoc, postanowiłyśmy skupić się na samych zwierzętach. Natomiast nasi przyjaciele z innych klas w liceum pomagają uchodźcom i współpracują z PCK.
Co zrobić, żeby zaangażować się w pomoc dla bezdomnych zwierząt?
Przede wszystkim wiele bezdomnych zwierząt potrzebuje domów tymczasowych. Jest to świetne rozwiązanie. Można zostać domem tymczasowym dla zwierzaka z Ukrainy. Dodatkowo można wspierać różne zbiórki. Można wpłacić 1% na tego typu organizację, podając jej numer KRS w rozliczeniu PIT.
Rozumiem, że do domów tymczasowych trafiają zwierzęta, które są bezdomne, a w międzyczasie fundacja, która zajmuje się takim zwierzęciem, szuka mu opiekuna na stałe?
Tak. Oczywiście można też adoptować takiego zwierzaka z Ukrainy, jeżeli mamy taką możliwość. Wiem też, że ostatnio popularna jest adopcja wirtualna. Pamiętajmy również o naszych polskich zwierzętach: one także czekają na swojego nowego właściciela.
Do jakich organizacji mogą zwrócić się nastolatkowie, którzy chcą zaangażować się w niesienie pomocy zwierzętom z Ukrainy?
Na przykład do Kotów z Grochowa w Warszawie, gdzie trafiają m.in. koty z Ukrainy. Jest to jedna z organizacji, dla której prowadzimy zbiórkę na platformie Allegro lokalnie. Jej działania można śledzić na Instagramie.
Dodatkowo wsparcie dla Ukrainy zapewnia Zwierzęca Polana, z którą współpracujemy. W pomoc zaangażowały się również schroniska dla bezdomnych zwierząt. Kolejną organizacją, która świadczy wsparcie dla zwierząt z Ukrainy, jest OTOZ, czyli Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (organizacja ma status OPP i współpracuje ze schroniskami dla bezdomnych zwierząt z różnych części Polski - przyp. red.). Pomoc prowadzą także: DIOZ (Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt, który działa m.in. bezpośrednio na Ukrainie - przyp. red.) oraz fundacje prozwierzęce, które organizują zbiórki, przygarniają zwierzęta i szukają dla nich domów tymczasowych.
Wspominałaś, że prowadzicie także zbiórki online. Czy jako osoby niepełnoletnie miałyście trudności z ich organizacją?
Tutaj rzeczywiście napotkałyśmy problem, ale rozwiązałyśmy go w ten sposób, że Rada Rodziców z naszego liceum udostępniła nam swoje konto. Są na nie wpłacane datki, a po zakończeniu zbiórki zostaną wpłacone na konto Kotów z Grochowa.
Rozumiem, że za pośrednictwem Rady Rodziców możecie także zorganizować zbiórkę na Zrzutce czy Facebooku?
Tak, ale Allegro współpracuje z programem Zwolnieni z Teorii, dlatego skupiłyśmy się głównie na tej zbiórce.
Na jakich kanałach społecznościowych promujecie swoje inicjatywy? Gdzie cieszą się one największym zainteresowaniem?
Mamy konto na Instagramie, Facebooku i YouTubie. Wydaje mi się, że nasze konto na Instagramie ma najwięcej obserwatorów. Znajdują się też tam odnośniki do naszych filmów na YouTubie. Warto zajrzeć na nasze social media. Zapraszamy.
Szeremeta odrzuciła pół miliona
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Gwiazdy "Żon Miami" przetrwały horror huraganu. Ich historie mrożą krew w żyłach
- Ula z "M jak miłość" paraduje na imprezie w STANIKU! Przesada? | ZDJĘCIA
- Kinga Zawodnik wpuściła ludzi do sypialni. Naprawdę powiedziała, jak TO robi!
- Tomaszewska pójdzie do Polsatu?! Powiedziała o jedno słowo za dużo | WIDEO