Macierzyństwo w Polsce. Kobiety coraz częściej pierwsze dziecko rodzą w wieku 35 lat

Alicja Zboińska
Prof. Piotr Szukalski: coraz częściej pierwsze dziecko rodzą kobiety w wieku 35 lat i starsze. Najstarsze matki są na Mazowszu, w Małopolsce i na Pomorzu. Łodzianki rzadziej zwlekają z ciążą

Najpierw edukacja, potem satysfakcjonująca praca, a dopiero potem czas na urodzenie pierwszego dziecka. Tak myśli coraz więcej Polek, a w tym gronie są także mieszkanki naszego województwa.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi najstarsza kobieta, która została matką w ubiegłym roku, miała 45 lat. Nie był to jednak rekord.

- W 2015 roku najstarsza rodząca kobieta miała 49 lat, a w 2014 roku rodziła u nas kobieta w wieku 50 lat - mówi Beata Aszkielaniec, rzeczniczka Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Większość kobiet rodzących w ubiegłym roku w Instytucie miała od 30 do 34 lat, a na drugim miejscu znalazły się panie w przedziale wiekowym 25-29 lat. Rośnie jednak liczba kobiet, które rodzą dzieci w wieku od 35 do 39 lat. O ile w 2014 roku stanowiły 14,67 procent rodzących w Instytucie, to w ubiegłym roku już 18,39 procent.

Przeczytaj takżeJak się rodzi w Łodzi i regionie

Późnemu macierzyństwu przyjrzał się łódzki demograf prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

- W ostatnich dwóch dekadach wzrost znaczenia późnego macierzyństwa to przede wszystkim konsekwencja coraz późniejszego rozpoczynania tzw. kariery prokreacyjnej - zaznacza prof. Szukalski. - W trakcie pierwszego powojennego półwiecza natomiast odzwierciedlało ono generalną redukcję dzietności.

Demograf z Uniwersytetu Łódzkiego przyjrzał się wiekowi kobiet zostających matkami we wszystkich województwach. Okazuje się, że najwięcej najstarszych matek mieszka na Mazowszu. Aż 38,5 na tysiąc kobiet w wieku od 35 do 39 lat zadebiutowało w roli mamy.

Na drugim miejscu w tym zestawieniu znalazły się mieszkanki województwa małopolskiego, tam 35,7 pań w wieku od 35 do 39 lat na tysiąc urodziło pierwsze dziecko.

Pod tym względem wyróżnia się także województwo pomorskie ze wskaźnikiem 32,8.

Te trzy regionu wyróżniają się także w jeszcze jednej kategorii: liczbie kobiet, które zostają mamami, gdy mają od 40 do 44 lat. Na Mazowszu w takiej sytuacji jest 8,6 kobiet na tysiąc w tym wieku, w Małopolsce 7,5, a na Pomorzu 7,1. Nieznacznie więcej pań w wieku od 40 do 44 lat niż na Pomorzu zostaje mamami tylko w województwie lubelskim. Jest ich 7,4 na każdy tysiąc.

Tymczasem w województwie łódzkim ten współczynnik wynosi zaledwie 5,8 i jest jednym z najniższych w kraju.

Szybciej decyzję o macierzyństwie podejmują tylko mieszkanki województwa opolskiego. Tam na każdy tysiąc kobiet w wieku od 40 do 44 lat jedynie 4,9 zostało mamami.

Wciąż do rzadkości należą macierzyńskie debiuty wśród kobiet, które mają od 45 do 49 lat. W przeliczeniu na tysiąc kobiet mamami zostaje od 0,1 do 4 kobiet w danym województwie. W Łódzkiem jest ich 0,2, natomiast w województwie opolskim 0,1 proc.

Eksperci spodziewają się, że kobiety debiutujące w roli matek będą coraz starsze.

Matki po 60. roku życia

Kobiety, które skończyły 40 lat i dopiero zostały matkami, nikogo już nie dziwią. W tej roli debiutują bowiem znacznie starsze panie, a ten wiek stale się wydłuża. Dzieje się tak na całym świecie.

W ubiegłym tygodniu głośno było o 64-letniej Hiszpance, która trzy tygodnie przed terminem urodziła bliźniaki. Kobieta zaszła w ciążę dzięki in vitro. Chłopiec i dziewczynka są zdrowi.

Hiszpanka nie jest jednak najstarszą matką na świecie.

Jedna z mieszkanek Indii w chwili porodu miała 70 lat. Niewiele młodsza, zaledwie o trzy lata była Hiszpanka, która na kilka dni przed swoimi 67. urodzinami została mamą bliźniąt.

Dwa lata temu bardzo głośno było natomiast o 65-letniej Niemce, która dzięki in vitro urodziła czworaczki. Kobieta była już matką trzynaściorga dzieci, miała już siedmioro wnucząt.

Najstarszą Australijką, która została mamą, jest natomiast 63-latka. Stało się to w ubiegłym roku.

Dwa lata temu w Polsce było głośno o 60-letniej aktorce, która także dzięki in vitro urodziła bliźniaki. Sprawa stała się publiczna, gdy jej kolega po fachu wystąpił do premier Ewy Kopacz o przyznanie kobiecie specjalnego zasiłku, by mogła spokojnie wychowywać dzieci.
sach

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
mozna rodzic w wieku 47 lat?/
A
Anita
Ja urodzę pierwsze dziecko za 3 miesiące w wieku 44 lat. Planuję więcej dzieci. Lekarze obecnie nie traktują takich kobiet jak zjawisko, jest nas coraz więcej. I będzie coraz więcej. :)
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet