Spis treści
Jak przygotować cerę trądzikową do makijażu?
Przed nałożeniem makijażu należy dokładnie oczyścić skórę twarzy i dekoltu. Można użyć płynu micelarnego oraz łagodnego żelu myjącego. Warto, by nie tylko ograniczał on wytwarzanie sebum, ale miał także składniki nawilżające. Nie powinien zawierać alkoholu oraz silnych substancji myjących, takich jak SLES (Sodium Laureth Sulfate) i SLS (Sodium Lauryl Sulfate).
Skórę należy przemywać letnią wodą, a do jej osuszenia najlepiej używać jednorazowych ręczników, które pomogą w ograniczeniu kontaktu z bakteriami. Kolejnym krokiem jest użycie toniku, który wyrówna pH skóry i zwęzi pory. Nie powinien on powodować uczucia ściągnięcia i wysuszenia skóry.
Dowiedz się więcej: Domowe sposoby na trądzik. Jak skutecznie pozbyć się pryszczy?
Zanim rozpoczniemy wykonywanie makijażu, na twarz należy nałożyć odpowiedni krem – jego wybór nie jest łatwy, ponieważ musi łączyć w sobie kilka funkcji. Powinien:
- nawilżać skórę,
- chronić przed szkodliwym działaniem promieni UV,
- absorbować nadmiar i regulować wytwarzanie sebum.
Jednocześnie nie powinien zatykać porów oraz zawierać alkoholu i silikonów. Kosmetyki do cery trądzikowej powinny być także beztłuszczowe, tzw. „oil-free”. Oznacza to, że nie zawierają w swoim składzie substancji lipidowych, które zatykają pory.
5 zasad pielęgnacji skóry trądzikowej. Tak pożegnasz krostki
Trądzik to dolegliwość nie tylko okresu dojrzewania. Ta choroba nie ma wieku – z niedoskonałościami skóry zmagają się również i osoby starsze, które już dawno skończyły 18 lat. Zobacz, jak rozpoznać c...
Make-up do cery z trądzikiem. Tak wykonasz go krok po kroku
Odpowiednio oczyszczona, stonizowana i nawilżona skóra to podstawa w przygotowaniu makijażu. Kolejne kroki to:
- Rozprowadź na skórze twarzy i szyi wygładzającą i/lub matującą bazę pod makijaż, możesz także wybrać tę w kolorze zielonym. Pomoże skutecznie zatuszować niedoskonałości.
- Nanieś punktowo zielony, najlepiej antybakteryjny, korektor i delikatnie go rozetrzyj.
- Używając gąbki lub opuszków palców nałóż podkład – sięgnij po kosmetyk antybakteryjny i/lub mineralny. Dobrze, aby był on jednocześnie nawilżający i matujący oraz miał przedłużoną trwałość.
- Nie dociskając pędzla, oprósz twarz pudrem mineralnym w odcieniu dobranym do koloru skóry.
- Wykonturuj twarz używając różu i bronzera o matowym wykończeniu.
- Pomaluj powieki i usta na ulubiony kolor, wytuszuj rzęsy i podkreśl kolor brwi.
Osoby z tendencją do wyprysków i przetłuszczania się skóry powinny unikać rozświetlaczy i kolorowych kosmetyków o perłowym połysku.
Makijaż dla osób z cerą naczynkową. Co tuszować, a co podkreślać? Wypróbuj jeden trik
Cera naczynkowa nie należy do łatwych w pielęgnacji. Często pojawiają się na niej zaczerwienienia, a niekiedy także popękane naczynka krwionośne. Bywa bardzo wrażliwa i nadmiernie reagująca na czynnik...
Cery trądzikowa to problem nie tylko nastolatków. Przyczyny i leczenie trądziku pospolitego
Trądzik pospolity, nazywany również trądzikiem młodzieńczym, jest chorobą skóry kojarzoną głównie z wiekiem nastoletnim. Jednak także dojrzałe osoby stosunkowo często cierpią z powodu skóry trądzikowej.
Podstawową przyczyną występowania trądziku są zmiany hormonalne towarzyszące dojrzewaniu oraz nadmierne wytwarzanie łoju. Ponadto może być on powodowany uwarunkowaniami genetycznymi, obecnością konkretnych bakterii w porach skóry oraz nadmiarem martwego naskórka zatykającego pory.
Przeczytaj także: Zobacz, co jeść, żeby złagodzić trądzik młodzieńczy i hormonalny u dorosłych
W okresie pokwitania zmiany hormonalne powodują wzrost gruczołów łojowych, co prowadzi do nadmiernego wydzielania łoju. Może to skutkować pojawianiem się na skórze wykwitów i zaskórników.
Dbanie o skórę z trądzikiem jest trudne i czasochłonne. Przede wszystkim należy udać się do specjalisty, który rozpozna rodzaj trądziku i zleci odpowiednie leczenie. Konieczne może być używanie preparatów o działaniu miejscowym lub wprowadzenie leczenia ogólnego – z użyciem antybiotyków lub hormonów.
Odkryto nową przyczynę rozwoju trądziku. Czy zwiększy to skuteczność leczenia?
Trądzik to choroba nie tylko nastolatków. Szacuje się, że 80 proc. osób między 11. a 30. rokiem życia może mieć zmiany skórne o podłożu trądzikowym. Dotychczas uważano, że główną przyczyną jego rozwoj...