Makijaż wieczorowy pozwala na więcej, również na zastosowanie trików, które na co dzień mogą uchodzić za przerysowane lub - w świecie biznesu - nieprofesjonalne. Nie oznacza to jednak, że wszystko jest dozwolone. Warto dostosować makijaż okolicznościowy do typu imprezy, na którą się wybieramy.
Czym się charakteryzuje makijaż wieczorowy?
Makijaż wieczorowy od dziennego różni się przede wszystkim intensywnością. O ile malując się rano, dbamy głównie o zamaskowanie niedoskonałości i delikatny makijaż oka oraz podkreślenie atutów, o tyle przy słabszym i sztucznym oświetleniu można pozwolić sobie na bardziej odważne stylizacje. Makijaż wieczorowy pozwala na intensywne kolory, mocniejsze oko lub usta, a czasem także brokatowe dekoracje i oryginalnie wyglądające aplikacje. To także dobry moment, by wykorzystać moc konturowania oraz modelowania twarzy. Bardzo popularnym elementem są sztuczne rzęsy, optycznie powiększające oko.
Warto przeczytać
Makijaż smoky idealny na wieczorne wyjścia
Makijaż wieczorowy wcale nie jest trudny do samodzielnego wykonania. Jeśli nie chcemy wykorzystywać dodatkowych naklejek czy sztucznych rzęs, z powodzeniem można pracować na codziennie używanych kosmetykach, szczególnie jeśli znajdują się wśród nich paletki cieni w różnych wariantach.
Zobacz, jak wykonać makijaż festiwalowy
Klasyką wieczorową jest makijaż smoky, czyli przydymione, wyraziste oko połączone z nieskazitelną cerą i delikatnie zaznaczonymi ustami. Pasuje on właściwie do każdego typu urody, przede wszystkim dlatego, że pozwala dostosować kolory do konkretnych potrzeb.
Brunetki najczęściej wybierają palety czerni i szarości, a blondynki brązy i szarości w wersji jaśniejszej.
Makijaż wieczorowy, także makijaż okolicznościowy, należy rozpocząć od oczyszczenia twarzy i nałożenia bazy pod podkład. Jest to ważne, szczególnie gdy chcemy, by całość przetrwała cały wieczór lub nawet do rana. Na bazę nałożyć trzeba dobrany do potrzeb skóry podkład, a całość przypudrować. Jeżeli dokuczają nam cienie pod oczami, wraz z podkładem wskazane jest zaaplikowanie korektora w problematyczne miejsce.
Kolejnym etapem jest makijaż oczu. Na powiekach warto rozprowadzić bazę: im cieńsza jej warstwa, tym lepszy efekt. Makijaż smoky zakłada nałożenie cieni w taki sposób, by najciemniejszy kolor znalazł się tuż przy linii rzęs, a następnie jaśniał w kierunku łuku brwiowego i zewnętrznego kącika. Najbardziej pożądane jest tzw. kocie oko, które wyrysować można eyelinerem. Następnie należy wytuszować rzęsy, nałożyć pomadkę i wykończyć całość różem do policzków oraz rozświetlaczem.
Makijaż smoky nie jest, oczywiście, jedynym pomysłem. Równie interesujący jest make-up, w którym delikatny makijaż oka zestawia się z krwistoczerwonymi ustami. Nadal sprawdza się jednak zasada, by decydując się na mocne podkreślenie jednej części twarzy, zachować umiar w innej.
Warto przeczytać
Jak dobrać makijaż okolicznościowy do typu urody?
Makijaż okolicznościowy inaczej wykonuje się u brunetek, a inaczej u blondynek, gdyż z ich typami urody komponują się zupełnie inne palety kolorystyczne.
Brunetki pozwolić sobie mogą właściwie na wszystko, zarówno w kwestii makijażu oczu, jak i ust, rezygnując jedynie ze zbyt delikatnych na wieczór pasteli i brązów. Świetnie sprawdza się mocne podkreślenie oczu czarnym eyelinerem i właściwie każda kolorystyka cienia, także neony i warianty metaliczne.
Zbyt ciężki makijaż wieczorowy przytłoczy natomiast delikatną urodę blondynek. Zwłaszcza przy jasnej karnacji i zielonych lub błękitnych oczach sięgać należy po zgaszone róże oraz pastele. Do mocniej podkreślonych oczu tradycyjnie dobiera się nude i beżowo-różowe pomadki. Delikatny makijaż oka zaś pozwala na mocniejszą szminkę.
Oczywiście, teoria jest tu czysto umowna, rzadko bowiem uroda kobiety wpasowuje się w jeden, konkretny typ. Ponadto makijaż wieczorowy pozwala na eksperymenty i przekraczanie granic, warto więc próbować i sprawdzać różne możliwości.
Jak zrobić idealną kreskę na oku?