Mamy najlepszą w kraju 11-letnią pływaczkę

Marcin Sagan
Marta Rakowska miała najlepsze wyniki na trzech dystansach spośród wszystkich dziewcząt w Polsce z jej kategorii wiekowej. archiwum klubowe
Marta Rakowska z klubu Vega Dobrodzień wygrała korespondencyjną walkę z wszystkimi rywalkami w Polsce z jej rocznika.

W pływaniu mistrzostwa Polski w kategoriach młodzieżowych rozgrywane są od wieku 14 lat. Młodsze dzieci mają zawody rankingowe w poszczególnych regionach i na podstawie wyników w nich osiąganych tworzona jest potem klasyfikacja krajowa.

Reprezentanci klubów z Opolszczyzny startowali na zawodach w Strzelcach Opolskich na początku czerwca. Lista rankingowa została natomiast utworzona dopiero niedawno po zebraniu wyników z wszystkich regionów.

Po podliczeniu wyników okazało się, że mieszkająca w Ozimku Marta Rakowska została najlepszą zawodniczką w kraju wśród 11-latek. Zawodniczka klubu z Dobro­dzienia startowała w następujących konkurencjach: 50 m stylem motylkowym, 100 m oraz 200 m stylem dowolnym oraz 200 m stylem zmiennym. W ramach ogólnopolskiej klasyfikacji zajęła trzy razy pierwsze miejsce w kraju. Było to na 100 i 200 m w jej koronnym stylu dowolnym oraz na 200 m stylem zmiennym.

O skali osiągnięcia Marty niech świadczy fakt, że w tegorocznych zmaganiach 11-latek zostały sklasyfikowane aż 702 dziewczynki z ponad 180 klubów z Polski. Bardzo wysoką 13. pozycję w kraju w gronie 526 dziewczynek wśród 10-latek zajęła natomiast inna reprezentantka Vegi - Sara Jainta. Mieszkająca w Gosławi­cach młoda pływaczka też startowała w czterech konkurencjach (50 m stylem dowolnym, klasycznym i grzbietowym oraz 100 m stylem zmiennym).

Sukcesy reprezentantek Vegi pozwalają wierzyć, że w przyszłości, już w starszych kategoriach będą one osiągać dobre wyniki.