Miłość platoniczna - definicja, cytaty, wiersze. Co to znaczy miłość platoniczna? Historia i współczesność

MANO
Miłość platoniczna - definicja oraz znaczenie. Co to znaczy miłość platoniczna? Miłość idealna i wzniosła. Miłość platoniczna to pojęcie pojawiące się już w historii starożytnej, wykorzystywana w wierszach, innych utworach literackich, cytatach. Współcześnie często zadajemy sobie pytanie : co to jest miłość platoniczna? Jak się okazuje, kiedyś miłość platoniczna wcale nie była wolna od fizyczności. A jak jest odbierana współcześnie?

Miłość platoniczna - co to znaczy?

Zapewne wiele razy słyszeliście określenie: miłość platoniczna, kocha kogoś miłością platoniczną. I chociaż teoretycznie wiemy, co to oznacza, to nie wszyscy potrafią odpowiedzieć co to znaczy miłość platoniczna i skąd wzięło się to pojęcie. Według Wikipedii miłość platoniczna to "miłość wzniosła, wyidealizowana, wolna od seksu i zmysłowości, przyjacielska, bezinteresowna, lojalna i wierna". Zatem jest to najwyższa forma miłości, bezinteresowna, czysta, nawet można powiedzieć - duchowa. Ta miłość potrafi być jednak także gwałtowna i po pewnym czasie zmienić się. Miłość platoniczna jest charakterystyczna dla młodego wieku.

Nastolatki taką miłościa darzą na przykład nauczycieli czy inne autorytety. Chociaż częściej zdarza się to w przypadku dziewcząt. Taką miłością platoniczną może być też uwielbienie dla idola, które jest czyste i bezinteresowne. I chociaż oczywiście zdarza się, że młode dziewczęta fantazjują na tematy nawet bliskości seksulanej, to jednak mają świadomość, że do takiego spełnienia nie dojdzie. Wystarczy więc im autograf, uśmiech, selfie z idolem.

Miłość platoniczna - historia

Skąd jednak wzięło się określenie miłość platoniczna? Co to jest miłość platoniczna? Tutaj musimy sięgnąć do filozofii. Koncepcja miłości platonicznej swój początek ma w pismach starożytnego filozofa Platona (konkretnie z jego "Uczty").

Miłość platoniczna - homoseksualna?

Kim był Platon? To grecki filozof. Stworzył system filozoficzny zwany obecnie idealizmem platońskim. Był także uczniem Sokratesa. Nie do końca jednak współczesna koncepcja miłości platonicznej oznacza to samo. Zgodnie z naukami Platona, miłość miała być drogą wiodącą ku wyższym formom poznania, od miłości cielesnej, szczególnie homoseksualnej, ku poznaniu idei dobra i piękna.

Miłość platoniczna - współcześnie. Idealna, bez zmysłowości

Tymczasem miłość platoniczna współcześnie nie ma w sobie pierwiastka fizycznego. Wręcz przeciwnie - jest pozbawiona zmysłowości, seksualności i cielesności. Jak jednak się stało, że miłość platoniczna zmieniła swoją definicję? Otóż w renesansie starano się pogodzić nauki Platona z naukami Kościoła chrześcijańskiego. Kościół potępiał homoseksualizm. Doszło więc do zmiany interpretacji - najpierw włączając w koncepcję miłość między kobietą i mężczyzną, czyli tą bardziej dopuszczalną (pod warunkiem małżeństwa). Potem i z niej zrezygnowano na rzecz czysto duchowej więzi.

Miłość platoniczna - wiersze i inne utwory literackie

Miłość platoniczna stała się ulubionym tematem poetów. Te wpływy widać m.in. w Sonetach do Laury włoskiego poety Francesco Petrarki. Petrarka przedstawia miłość jako doświadczenie egzystencjalne, metafizyczne, a nie tylko uczucie. To uczucie, które można odbierać nie tylko zmysłami, ale także na poziomie intelektualnym, egzystencjalnym czy religijnym.

Miłość platoniczna jest to udawanie przed samym sobą, że rewolwer jest nie nabity.

William Somerset Maugham

Motyw platonicznej miłości jako miłości czystej, wzniosłej i niezmysłowej można odnaleźć m.in.
u takich twórców jak:

  • Maurice Sceve ( Delia, przedmiot najwyższej cnoty),
  • Honoré d’Urfé, Madeleine de Scudéry,
  • François Fénelon,
  • Małgorzata z Nawarry,
  • William Davenant
  • Friedrich Hölderlin.

Miłość platoniczna a zdrowie

Niekiedy małżonkowie świadomie rezygnują z seksu w swojej relacji i żyją w tzw. białym małżeństwie.
Darzą się troską, przywiązaniem, czułością - miłością platoniczną. Ta decyzja często jednak staje się źródłem nieporozumień i może doporowadzić do oddalenia lub nawet rozpadu związku. Co ma wpływ na jej podjęcie?

Rezygnacja z miłości fizycznej ma czasem swoje źródło w molestowaniu seksualnym w dzieciństwie. Jak podkreślają zarówno seksuolodzy, jak i psycholodzy, więź seksualna jest ważna dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Mimo to miłość platoniczna, zwłaszcza w okresie młodzieńczym ma swoje zalety, pozwala na budowanie dojrzałej więzi emocjonalnej.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
BO LICZY SIE TYLKO KASA NIE UCZUCIE JEST ZBYT ULOTNA A LUDZIE ZBYT PRzY ZIEMNI I ZGADZIALI.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet