Mleczne zęby trzeba leczyć

Maria Zdrojewska
Michał Pawlik/Polskapress
Ponad 40 procent dzieci ma próchnicę, zanim pójdzie pierwszy raz do przedszkola. Niestety, nieleczone mleczaki mogą wpłynąć na stan zębów stałych.

Próchnica zębów mlecznych powstaje z trzech przyczyn: podatności tkanek, złych nawyków żywieniowych i niedokładnej higieny jamy ustnej. Niestety, wielu rodziców uznaje, że nie ma konieczności dbania o zęby mleczne ich dzieci, ponieważ będą zastąpione zębami stałymi, a to duży błąd. Od stanu zębów mlecznych zależy przecież stan zębów stałych. Jeśli więc zaniedbamy teraz leczenie próchnicy zębów mlecznych, dziecko będzie miało problemy z zębami stałymi w późniejszym wieku.

Leczenie próchnicy zębów mlecznych zależy od stopnia jej zaawansowania. W pierwszej fazie, gdy mamy do czynienia jedynie z plamami próchnicowymi, wystarczy remineralizacja zębów. W kolejnej, gdy próchnica obejmuje już zębinę, konieczne będzie usunięcie ubytku oraz uzupełnienie go za pomocą plomby. Stomatolodzy twierdzą, że zębów mlecznych nie powinno się usuwać.

Lepiej je wyleczyć, bo dzięki temu wyeliminujemy z jamy ustnej bakterie. Nieusuwanie zębów zwiększy szanse na prawidłowy wzrost zębów stałych - kość żuchwy będzie lepiej wykształcona, a zęby prosto osadzone.

Warto zadbać o profilaktykę już od samego początku. Rodzice zbyt późno wręczają dzieciom szczoteczkę do mycia zębów i zaszczepiają nawyk codziennego mycia zębów. Zazwyczaj dzieje się to, kiedy nasza pociecha ma, jeśli nie wszystkie zęby , to przynajmniej większość. A dzieci powinny wyrabiać w sobie nawyk szczotkowania zębów , gdy potrafią samodzielnie złapać szczoteczkę. Wcześniej tą czynność powinni wykonywać rodzice

U dzieci szkliwo jest słabe, więc w zasadzie w ogóle nie powinny jadać słodyczy. Dlatego tak dobrym rozwiązaniem jest jeden „słodki dzień” w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, że w tym dniu dzieci muszą wyjątkowo starannie czyścić zęby.

Warto się także przyzwyczaić do kończenia posiłków żuciem bezcukrowej gumy, zwłaszcza gdy nie mamy możliwości umycia zębów. Zawarte w niej substytuty cukru, np. ksilitol, nie rozkładają się w postaci kwasów, przywracają w ustach naturalne pH i tym samym zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej.

Ponadto żucie usuwa resztki posiłku nawet z najbardziej niedostępnych rejonów jamy ustnej i ułatwia wydzielanie śliny, której składniki mineralne wnikają do szkliwa i wzmacniają je.

Przyczyny próchnicy u dzieci

Bardzo często mamy do czynienia u dzieci z próchnicą butelkową. Pojawia się głównie u niemowląt, które w nocy piją mleko lub zasypiają z butelką.

W nocy zmniejsza się wydzielanie śliny, który obmywałaby ząbki z pokarmu. Bakterie, odżywiające się cukrami, zaczynają się więc namnażać i w szybkim czasie na przednich zębach pojawiają się czarne plamki. Jeśli rodzice w porę nie zareagują, a zobaczyć te plamki jest trudno, dlatego tak ważne są systematyczne wizyty u stomatologów, próchnica przeniesie się na dotąd zdrowe zęby.

Inne przyczyny próchnicy u dzieci to:

  • słabe uwapnienie tkanek zębów, niska jakość szkliwa;
  • brak higieny jamy ustnej;
  • zła higiena jamy ustnej;
  • niedokładne czyszczenie zębów;
  • odkładanie płytki nazębnej;
  • nieodpowiednie nawyki żywieniowe - dużo cukrów prostych, częste spożywanie słodyczy i owoców.

Zobacz także:

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Zawsze byłam tradycjonalistką, ale skoro koleżanki mojej córki go używają, to warto spróbować nowości. Kiedyś wszyscy mieli jeden rodzaj pasty do zębów, teraz mamy różne pasty,na różne dolegliwości. To samo tyczy się wzmacniania szkliwa.
G
Gość
Zęby mleczne zawsze trzeba leczyć, są tak samo ważne jak zęby stałe. Niestety większość dzieci nie znosi szczotkowania zębów i robi to niedokładnie. Później dochodzi jedzenie słodyczy, obecnych w dosłownie każdym produkcie i mamy gotową próchnicę. Prawda jest taka, że dzieci trzeba pilnować i patrzeć ile czasu szczotkują swoje zęby. Przyznam, że wspomnianego dentifixa nie znałam, ale wprowadzając go jestem mile zaskoczona. Moje dziecko go uwielbia.
k
kasia
U mojej córki na słabe zęby dentysta zalecił specjalny suplement acidolac dentifix kids z ksylitolem, witaminą D i bakteriami kwasu mlekowego, dzięki temu wspomaga mineralizację zebów i pomaga zapobiegać próchnicy
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet