Moda w PRL była inspirowana francuską. Było kolorowo i z klasą. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Jacek Bombor
Moda w PRL była wzorowana na... francuskiej
Moda w PRL była wzorowana na... francuskiej Narodowe Archiwum Cyfrowe
Moda w PRL. Czy w latach 70, 80, gdy w sklepach brakowało dosłownie wszystkiego, kobiety myślały o modzie? Owszem, a niemal każda szanująca się pani miała swoją maszynę do szycia, by urozmaicić garderobę. I marzyła o zakupach i zabiegach w jednym z 60 salonów państwowej „Mody Polskiej”.

Moda w PRL była wzorowana na... francuskiej. Mamy kolorowe dowody, że nie było tak szaro. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

To nieprawda, że w czasach PRL na ulicach królowała szarość. W większych miastach panie bawiły się ubraniami, naśladując zachodni styl. Dość powiedzieć, że od kilku lat wraca styl z czasów PRL, o czym przypominała w wywiadzie w Dzienniku Zachodnim 6 lat temu Aleksandra Boćkowska, autorka książki: „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” (wydana w 2015 roku przez wydawnictwo Czarne).

Autorka rozmawiała z z osobami tworzącymi modę w PRL. Barbara Hoff, modowa ikona PRL, opowiadała jej, że moda to był także pomysł na… walkę z ustrojem.

Zobaczcie kreacje modelek sprzed 50 lat:

– Jej zależało na tym, by przeszczepiać tutaj europejską cywilizację, której moda jest częścią. To na pewno było jej misją. Dla innych moich bohaterów moda była formą ucieczki, jeszcze inni po prostu ją uwielbiali. Bywało oczywiście tak, że ubraniem manifestowano sprzeciw wobec systemu – wyjaśniała nam Boćkowska.

Moda z czasów PRL, czyli Paryż nad Wisłą

Wiecie, że PRL-owska moda była wzorowana na... paryskich trendach? Dokładnie tak, choć dbano, by kreacje były mniej odważne, wiadomo – musiały przystawać do czasów komunistycznych. Nie było jednak łatwo, bo zakup zwykłych dżinsów był już nie lada wyzwaniem, a dostęp do dobrze jakościowych tekstyliów nie istniał. Ale panie i tak umiały sobie radzić.

Przypomnijmy, że w Polsce w 1958 roku powstała firma państwowa Moda Polska, a pomagała ją zakładać sama Kaya Mirecka-Ploss, która – jak mało kto – miała doskonały modowy, artystyczny zmysł. W końcu ukończyła w Londynie Saint Martin College of Art. Ona też pomagała otwierać sklepy w całej Polsce. Można powiedzieć, że to taka pierwsza polska sieciówka odzieżowa.

Nie przeocz

Przedsiębiorstwo zatrudniało projektantów mody i miało za zadanie promować w państwowym przemyśle odzieżowym aktualne kierunki mody światowej. Przedsiębiorstwo prowadziło ok. 60 salonów mody. Łącznie we wszystkich oddziałach zatrudniono ok. 2000 osób. Główny salon mody mieścił się w Warszawie przy ul. Chmielnej (wówczas ul. Henryka Rutkowskiego). Dla firmy pracowali wszyscy najwięksi ówcześni projektanci. Byli wśród nich:

  • Jerzy Antkowiak,
  • Małgorzata Blikle,
  • Małgorzata Niemen,
  • Bożena Toeplitz.

W PRL mieszkańcy dwa razy do roku mogli oglądać pokazy mody, organizowane w salonie Mody Polskiej przy ulicy Wiejskiej 20.

Hity z drogerii w świetnych cenach!

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Zobaczcie zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego:

Moda w PRL była wzorowana na... francuskiej

Moda w PRL była inspirowana francuską. Było kolorowo i z kla...

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
ELZBIETA Korzeń
teraz warto wejsc na modę w aowidzka.com
i
isia
większość zdjęć czarno-białych, nie widać tej kolorowej mody
G
Gość
bynajmiej-sklepy byly normalnie zaopatrzone,kobiety ubieraly sie z klasa byly potezne zatrudniajace po kilkanascie tysiecy zaklady wlokiennicze w Bielawie i Lodzi. Wzornictwo bylo na wysokim poziomie podobnie jak kultura-kino, teatr ,filcharmonia.. wszystko zaczelo sie psuc pod koniec epoki jak ciemiaki spod znaku Solidarnosci na zadanie ich zachodnich i koscielnych sponsorow zaczeli ryc dol dla narodu. Tak jest do dzisiaj-reszlki z lat PRL zrzarte teraz bedzie klapa...
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet