Naukowcy z AGH i UJ przeprowadzili eksperyment, który pomoże młodym mamom w karmieniu dzieci

Eksperyment AGH i UJ pomoże karmiącym matkom?
Eksperyment AGH i UJ pomoże karmiącym matkom? Adam Wojnar
W komorze bezechowej Akademii Górniczo-Hutniczej nagrano trzy mamy karmiące piersią. Materiał ma być instruktażem dla rodziców.

Młode mamy, kiedy w ich życiu pojawia się malutkie dziecko, na samym początku mogą czuć się zagubione. Jednym z zagadnień, z jakimi muszą się zmagać jest karmienie piersią. I właśnie w tym ma pomóc im eksperyment przeprowadzony wczoraj w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH. Dokładniej: w komorze bezechowej.

- Jest to jedno z najcichszych miejsc w Polsce - mówi Marcin Zastawnik, akustyk z AGH i tata dziesięciomiesięcznego malucha.- Ściany izolują hałas z zewnątrz, ale specjalna konstrukcja nie pozwala także na odbijanie się dźwięku wewnątrz - dodaje.

Zastawnik, współpracując z Anną Kotlińską, położnikiem i doradcą laktacyjnym, a jednocześnie doktorantką na Uniwersytecie Jagiellońskim, postanowili wykorzystać komorę i nagrać w niej matki karmiące swoje dzieci. Zarejestrowane dźwięki mają być pomocą dla młodych mam.

- Na początku dziecko pobudza pierś matki do wytwarzania mleka. Zaczyna jeść dopiero po około minucie. Jednocześnie ssie, oddycha i połyka. I ten dźwięk słychać. Dokładnie to chcieliśmy nagrać, żeby móc potem pokazać rodzicom, jak to powinno brzmieć - tłumaczy Anna Kotlińska. - Będą mogli najpierw wsłuchać się w nasze nagranie, a później w swoje dziecko. I porównać. Bywa tak, że maluch ssie, ale nie je. Może robić to dla przyjemności, żeby poczuć bliskość mamy albo na przykład przeciwbólowo. Jak rozpoznać, kiedy dziecko je, a kiedy nie? Tego właśnie będzie miało uczyć nasze nagranie - dodaje Anna Kotlińska.

We wtorek w AGH planowano nagranie trzech mam. - To znakomita akcja, która promuje naturalne karmienie. I choć u mnie wszystko przebiegło bez problemów, takie wsparcie się przydaje - ocenia pani Katarzyna, mama dwumiesięcznej Adrianny. - W szpitalu mamy zapewnione porady opiekunki laktacyjnej, a nagranie na pewno tego nie zastąpi. Ale pomoże niektóre mechanizmy zrozumieć - dodaje.

Marcin Zastawnik podkreśla, że takiego nagrania z instrukcją dla rodziców nie ma nigdzie na świecie. Nasi naukowcy wpadli na ten pomysł jako pierwsi.

Zarejestrowane karmienie będzie można w tym roku usłyszeć w internecie, na stronie yt.propersound.pl.Zostanie opublikowane na początku czerwca.

Autorka: Katarzyna Kojzar

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Student
Hmm, a mi się wydawało że to komora BEZECHOWA, ale może redaktorzy nie znają pojęcia odbicia fal dźwiękowych
t
tomasz
bezdechowej? omujborzekochanieńki. BezECHOWEJ - nie posiadającej ECHA - odbić fal dźwiękowych. błagam, zróbcie korektę ;)
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet