Nie żyje Stanisława Sowa. Współzałożycielka znanej cukierni w Polsce, zmarła w wieku 100 lat

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Nie żyje współzałożycielka bydgoskiej cukierni „Sowa".
Nie żyje współzałożycielka bydgoskiej cukierni „Sowa". Archiwum rodziny S. Sowy
O śmierci Stanisławy Sowy poinformowała cukiernia „Sowa” na swojej stronie internetowej słowami: „Żegnamy naszą założycielkę”. Kobieta we wrześniu świętowała swoje setne urodziny, które zbiegły się w czasie z 75-leciem firmy.

Stanisława Sowa zmarła 14 grudnia, niespełna 3 miesiące po swoich urodzinach. Była współzałożycielką cukierni „Sowa”, która powstała w 1946 roku w Bydgoszczy. Początkowo działalność firmy skupiona była na pieczeniu chleba, a później funkcjonowała również jako cukiernia, co z powodzeniem robi do dnia dzisiejszego.

Dowiedz się więcej:

Obecni szefowie i pracownicy cukierni Sowa pożegnali Stanisławę we wzruszającym wpisie na Facebooku:

„Życie jest kruche i bywa nieprzewidywalne. Doceniajmy czas, który spędzamy z bliskimi i bądźmy wdzięczni za każdy wspólny dzień.
Wczoraj, w wieku 100 lat odeszła Stanisława Sowa – nasza założycielka. Pogrążeni w smutku, ale pełni wdzięczności, pragniemy podziękować Pani Stanisławie za jej wkład pracy w rozwój cukierni. Za zaangażowanie, zapał, cierpliwość, empatię oraz za każdą dobrą radę. Choć przepełnia nas poczucie olbrzymiej straty i pustki, Pani Stanisława już na zawsze pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach".

Sukces cukierni Sowy w Polsce i na świecie

Początki cukierni nie były łatwe. Był to okres powojenny i początek rządów komunistycznych, które okazały się niekorzystnymi dla tych, którzy chcieli otworzyć własny biznes.

„Normy zaopatrzenia były wówczas tak niskie, że drogocenną mąkę czy cukier musieliśmy kupować w sklepie, a ponieważ takie zakupy obwarowane były licznymi ograniczeniami, kombinowaliśmy na wszelakie sposoby. Pomagali wszyscy: rodzina, przyjaciele, a czasami nawet zupełnie obcy, życzliwi ludzie. 10 sklepów, po 5 kg, to już było coś!" – wspomniała Stanisława Sowa na stronie firmowej cukierni.

Pomimo wielu przeciwności piekarnia zaczęła bardzo dobrze prosperować. Zatrudniono pracowników, a w 1962 roku firma dodatkowo zaczęła produkcję wyrobów cukierniczych. Wówczas Feliks Sowa zdobył tytuł Mistrza Cukiernictwa i powstał pierwszy tort stworzony przy wykorzystaniu tradycyjnych, rodzinnych receptur.

W 1982 roku do rodzinnej firmy dołącza syn Stanisławy i Feliksa – Adam, a następnie kolejne pokolenia. Kolejne lata, to ciągły rozwój przedsiębiorstwa, które zaczęło zatrudniać coraz więcej pracowników, a w ich ofercie pojawiały się nowe produkty. To wszystko przyczyniło się do tego, że cukiernia stała się jedną z najpopularniejszych w całym kraju i dotarła na europejskie rynki. Obecnie jej wyroby można dostać w 160 punktach sprzedaży w całej Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet