Niewinna letnia fryzura może prowadzić do trwałej utraty włosów! Trycholog ostrzega – „grozi łysieniem”

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Niektóre upięcia włosów szczególnie sprzyjają wypadaniu włosów. Chcesz się cieszyć mocnymi, gęstymi puklami? Zobacz w naszej galerii, jakich fryzur powinnaś unikać.
Niektóre upięcia włosów szczególnie sprzyjają wypadaniu włosów. Chcesz się cieszyć mocnymi, gęstymi puklami? Zobacz w naszej galerii, jakich fryzur powinnaś unikać. shell114 / 123RF
Lato to czas, kiedy chętnie eksperymentujemy z włosami. Na więcej pozwalamy też dzieciom – na ich głowach pojawiają się kolorowe pasma, doczepiane warkoczyki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jedna z tych praktyk jest szczególnie niebezpieczna i może prowadzić do łysienia trakcyjnego. Popularna trycholog ostrzega przed fatalnymi skutkami noszenia takiej fryzury przez dzieci i dorosłych.

Spis treści

Co się dzieje z włosami i skórą głowy, kiedy nosisz warkoczyki?

Olga Poniatowska, mgr kosmetolog-trycholog prowadzi na Instagramie profil „towietrycholog”, śledzony już przez ponad 137 tys. osób. Za specjalistką stoi ugruntowana wiedza, a swoje wypowiedzi zazwyczaj opiera na wynikach badań naukowych. Porusza życiowe tematy, odpowiada na pytania swoich fanów w jasny i rzeczowy sposób.

Ostatnio ostrzegła rodziców przed fatalnymi skutkami modnej wakacyjnej praktyki – zaplatania warkoczyków na całej głowie u dzieci. Taka fryzura może skutkować łysieniem trakcyjnym, które często bywa nieodwracalne.

– Nosząc takie warkoczyki dłużej niż 3 dni, mamy utrudnioną higienę skóry głowy, a twoje dziecko przecież też się poci, pływa w basenie czy w morzu, bawi się w piasku. W takim okresie głowę należy myć częściej, a nawet codziennie – dodaje i tłumaczy, że może to prowadzić do swędzenia skóry głowy i pojawienia się łupieżu.

Tłumaczy, że także samo rozplatanie warkoczyków może prowadzić do zniszczenia włosów dziecka. Specjalistka podkreśla, że nie poleca takiej fryzury ani dla dorosłych, ani tym bardziej dla najmłodszych.

Dlaczego włosy wypadają? Poznaj 10 przyczyn wypadania włosów

Dlaczego włosy wypadają? Poznaj 10 przyczyn wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów może budzić niepokój. To problem, z którym boryka się wiele Polek. Włosy mogą być osłabione wskutek chorób, częstego farbowania lub przebywania na słońcu, ale to tylko kilka...

Martyna Jaros
Martyna Jaros

Łupież i łysienie to nie wszystko. Do czego jeszcze może prowadzić zaplatanie warkoczyków?

Temat wywołał żywą dyskusję wśród internautek, zwróciły uwagę na dodatkowe zagrożenia w postaci wszawicy (często na letnich stoiskach brakuje odpowiedniej dezynfekcji). Potwierdziły problem z łamaniem i plątaniem włosów podczas rozplatania warkoczyków i po powrocie do codziennej fryzury.

Na pytanie o to, dlaczego kobiety pochodzące z Afryki noszą warkoczyki, a nie tracą włosów, trycholog odpowiedziała:

Osoby pochodzenia afrykańskiego mają ogromne problemy z włosami i łysienie trakcyjne jest wręcz powszechnym zjawiskiem u takich osób już we wczesnych latach, właśnie z uwagi na tego typu fryzury naciągające włosy oraz prostowanie chemiczne, które wykonuje się już u małych dzieci. Dlatego tak popularne są wśród nich peruki i jest to coś wręcz coś naturalnego jak dla nas ubranie. Będąc na konferencji trychologicznej w USA, 70% trychologów to byli właśnie Afroamerykanie i to wynika z potrzeby rynku i właśnie z wielu problemów z włosami.

Wypadanie włosów da się zatrzymać. Mezoterapia igłowa może być ratunkiem!

Wypadanie włosów da się zatrzymać. Mezoterapia igłowa może być ratunkiem!

Wypadanie włosów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest coraz częstszą przypadłością, również po przejściu infekcji wirusem SARS-CoV-2. Klienci trafiają z nią do salonów fryzjerskich i dermatologicznyc...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Łysienie trakcyjne – co to takiego?

Łysienie trakcyjne znane jest także pod nazwą „łysienia z pociągania”. Jego przyczyną jest noszenie zbyt ciasno upiętych fryzur. Jeśli nie zostanie zdiagnozowane wystarczająco wcześnie, może prowadzić do trwałego, nieodwracalnego uszkodzenia mieszków włosowych.

Wśród praktyk, które sprzyjają rozwojowi łysienia trakcyjnego wymienia się zarówno fryzury, jak i praktyki związane z włosami. Poznasz je zaglądając do naszej galerii.

Także używanie niektórych kosmetyków służących do chemicznego prostowania włosów (hair relaxers), w szczególności przy jednoczesnym przedłużaniu włosów, mocno je osłabia i może skutkować wypadaniem trakcyjnym.

Najczęstsze objawy łysienia trakcyjnego wg MedicalNewsToday to:

  • cofająca się linia włosów (w okolicy czoła, skroni lub karku),
  • wypryski na skórze głowy lub u postawu warkoczy,
  • swędzenie, zaczerwienienie i owrzodzenie skóry głowy,
  • przerzedzenie włosów na przedziałku,
  • placki cienkich lub połamanych włosów, w miejscu, w którym były naciągnięte.

W bardziej zaawansowanym stadium łysienia, na skórze głowy mogą pojawić się placki błyszczącej, pokrytej bliznami skóry. Ta przypadłość występuję powszechnie u baletnic oraz niektórych sportowców ze względu na noszone na co dzień ciasne upięcia włosów.

W wielu przypadkach łysienie trakcyjne jest odwracalne – wystarczy unikanie noszenia ciasnych upięć i nakryć głowy oraz ograniczenie używania kosmetyków prostujących włosy. Jeśli po kilku tygodniach nie widać poprawy, warto udać się do specjalisty – trychologa lub dermatologa, który zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Używasz tego kosmetyku? Uważaj, przez niego możesz tracić włosy!

Używasz tego kosmetyku? Uważaj, przez niego możesz tracić włosy!

Kosmetyki do włosów to produkty na różne problemy, a suchy szampon ma rozwiązywać ten związany z brakiem świeżości. Gdy nie możemy umyć włosów, ich wygląd i zapach możemy odświeżyć właśnie takim produ...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Zadbaj o swoje włosy

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet