Niższy wiek emerytalny kobiet. O co chodzi? Co na to Komisja Europejska?

Jolanta Zielazna
Niższy wiek emerytalny kobiet. O co chodzi - dlaczego w tę sprawę zaangażowała się Komisja Europejska? Wyjaśniamy.
Niższy wiek emerytalny kobiet. O co chodzi - dlaczego w tę sprawę zaangażowała się Komisja Europejska? Wyjaśniamy. Sławomir Kowalski
Niższy wiek emerytalny kobiet to przywilej czy przejaw nierówności? Komisja Europejska pisze w tej sprawie do minister rodziny.

Niższy wiek emerytalny kobiet - Komisja Europejska

List do min. Elżbiety Rafalskiej wysłały wspólnie: komisarz do spraw zatrudnienia Marianne Thyssen i komisarz do spraw równości płci Vera Jourova.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy KE zwraca się do Polski w tej sprawie. Tym razem bezpośrednim powodem była ustawa o ustroju sądów powszechnych, w której zapisano różny wiek dla sędziów kobiet i mężczyzn przechodzenia w stan spoczynku.

Według Piotra Dudy, szefa Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Komisja Europejska myli zróżnicowanie z dyskryminacją.

Niższy wiek emerytalny kobiet - o co chodzi?

Sprawa zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest w naszym społeczeństwie sprawą drażliwą i dyskusyjną. Tradycja i przyzwyczajenie biorą górę nad racjami ekonomicznymi.

Zmiany wprowadzone w 2012 r., podnoszące powszechny wiek emerytalny do 67 lat i stopniowo zrównujące wiek kobiet i mężczyzn, mimo że rozłożono je na wiele lat, nie zostały zaakceptowane przez społeczeństwo. Dlatego obietnica przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego, jaką złożył w 2015 r. Andrzej Duda, kandydat na prezydenta, nie była bez znaczenia dla wyniku wyborów. Zmienione przepisy wejdą w życie od początku października.

Z punktu widzenia ekonomicznego sprawa jest jasna: im dłużej pracujesz, tym więcej odłożysz, tym na wyższe świadczenie możesz później liczyć. Kobiety tracą podwójnie: po pierwsze - zarabiają mniej od mężczyzn, po drugie - pracują krócej. To powoduje, że zgromadzony przez nie kapitał emerytalny jest niższy. Do wyliczenia wysokości świadczenia brane są wspólne tabele dalszego trwania życia, więc panie nie tracą trzeci raz, przez to, że przeciętnie żyją dłużej niż panowie.

Przeczytaj koniecznie: W Toruniu pobili gości z Danii, bo nie mówili w Polsce po polsku!

Niższy wiek emerytalny kobiet: przywilej czy dyskryminacja

Czy niższy wiek emerytalny kobiet w Polsce to przywilej czy przejaw nierówności, dyskryminacji?
Łukasz Kozłowski, ekspert emerytalny Pracodawców RP, uważa, że można tę sprawę rozpatrywać w kategoriach pewnej formy dyskryminacji, bo konsekwencją niższego wieku jest znacząco niższa emerytura kobiet. Ale wpływ mają też zarobki, od których płacone są składki, a zarobki kobiet są niższe. - To jest jedną z przyczyn nierówności ekonomicznej na emeryturze - mówi. I dodaje: - Nie jest przypadkiem, że w grupie wiekowej 70+ praktycznie same kobiety korzystają z rent rodzinnych, które nawet nazywane są „rentami wdowimi”.

Po prostu kobiecie bardziej opłaca się brać rentę rodzinną po zmarłym mężu, bo 85 proc. jego świadczenia (dla jednej osoby) to i tak więcej niż jej emerytura.

Z dwojakiego punktu widzenia na problem patrzy niezależny ekspert ubezpieczeń społecznych Andrzej Strębski. - Jeśli wziąć pod uwagę, że przyjmowane są jednakowe dla kobiet i mężczyzn tabele dalszego trwania życia, to jest to przejaw równego traktowania. Poza tym wiele krajów, nie tylko Polska, ma różny wiek emerytalny. W Polsce dodatkowo silny jest historyczny i tradycyjny podział ról społecznych, więc chyba nie jest źle.

Zdaniem Strębskiego w unijnym systemie koordynacji nie ma zapisów, że wiek emerytalny powinien być jednakowy. Komisja Europejska nie powinna nam zwracać uwagi.

Niższy wiek emerytalny kobiet w innych krajach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie przekonuje, że nie ma wątpliwości, że polskie przepisy dotyczące wieku emerytalnego są prawidłowe „zgodne z oczekiwaniami społecznymi jak również z polską tradycją”. Przypomina, że wiek 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn obowiązywał również wtedy, gdy Polska wstępowała do UE.

W wielu innych krajach także obowiązuje różny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn, m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Bułgarii.

Wiktoria jest w dziesiątce najpopularniejszych imion w regionie w 2016 roku. Wśród imion żeńskich królowały też: Lena, Zuzanna i Maja. Natomiast chłopcy najczęściej otrzymywali imię: Szymon, Antoni, Jakub oraz Jan.

Najpopularniejsze imiona dzieci w regionie [ZDJĘCIA]

Wideo: Pogoda na dzień + 4 kolejne dni (09 + 10-13.08.2017) | POLSKA

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anka
Niższe zarobki kobiet na tych samych stanowiskach - zróżnicowanie a nie dyskryminacja, mniej kobiet na kierowniczych stanowiskach - zróżnicowanie a nie dyskryminacja, niższe emerytury - tez zróżnicowanie... Świetna logika.
U
UN
Cała ta Unia to lewactwo, patologia, Tusk i Partia Oszustow chciala by Polacy pracowali do 100 lat prawie
p
przyszła emerytka
Bardzo nie lubię obraźliwych komentarzy a takich zamiast merytorycznych wypowiedzi jest coraz więcej. Ja idąc na emeryturę w wieku 60 lat będę miała 40 lat pracy (mało ?) chyba ok. W tym czasie z mężem wychowaliśmy dwie wspaniałe córki bez oglądania się na 500+ i inne dodatki (nie miałam żadnych płatnych wychowawczych). Aby mąż mógł pracować (zarabiał więcej niż ja) wszystkie zwolnienia lekarskie na dzieci brałam ja (takie też były przepisy). Nie wiem co będzie za kilka te kilka lat kiedy osiągnę wiek, ale wtedy być może moja mama będzie potrzebowała pomocy.
I bez zastanowienia przejdę na emeryturę żeby się nią zaopiekować.
A może będę mogła pomóc córkom przy wnukach. takie jest po prostu życie.
P
P...
Politycy nauczyli sie walczyć, o to ze szklanka jest do połowy pełna, a nie do połowy pusta, mimo że to ten sam stan faktyczny. Podstawą sukcesu władzy jest manipulowanie nazewnictwem - zwłaszcza władzy socjalistycznej.
K
Kandzia
W dzisiejszych czasach my- młodzież i tak musimy na głowie stawać żeby dostać umowę o pracę. To o jakich emeryturach my rozmawiały? Co z tego że 6 lat mam przepracowanych skoro 1,5 odkładane mi były składki? A to i tak dobry wynik rozejrzawszy się wśród rówieśników. Albo idziesz jebać jako korposzczur albo zbieraj sobie emeryture w skarpecie...
Czekam na zmiany drogi rządzie.
B
Biały Pan
60 lat dla kobiet i dla mężczyzn. Za opluwanego (nie raz niesłusznie) prlu wiek emerytalny wynosił 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Można? Można
A
AT
Mówiłem o rozsądnym argumencie a tu "bo my mamy gorzej". Prawda jest taka, że kobiety żyją dłużej. Oczywiście jestem zdania, że urodzenie dzieci i opieka nad nimi powinna być "w algorytmie" ustalania emerytury. Jednak przed faktami nie sposób uciec - żyjemy coraz dłużej a kobiety bardziej. W tej sytuacji skracanie wieku emerytalnego i jego różnicowanie jest bez uzasadnienia. A my, na przekór faktom, robimy sobie krzywdę.
X
XYZ
że kobiety średnio żyją 8 lat dłużej niż mężczyźni
i w zamian za to mają pracować o 5 lat krócej
- 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni - od męźczyzn ?
X
XYZ
że kobiety średnio żyją 8 lat dłużej niż mężczyźni
i w zamian za to mają pracować o 5 lat krócej
- 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni - od męźczyzn ?
X
XXX
Tu jeszcze pracodawca ma coś do powiedzenia, jednego pracownika chętnie zatrzyma
innego zaś chce się pozbyć tak szybko jak tylko można a można i to łatwo gdy osiągnięty
jest ustawowy wiek dla przechodzenia na emeryturę. Gdy ustawowy wiek wynosi 65 lat
a pracownik (czka) osiągnęła lat 60 to to oznaczałoby wyrzucenie owego pracownika
na bruk co obciążało by jego sumienie.
k
kmiot
Ale o co kaman? przecież nikt nikogo nie zmusza do przejścia na emeryturę w wieku 60 czy 65 lat. Jeśli ktoś chce, ma siłę i taką pracę która jest przyjemnością a nie kieratem, to może zostać emerytem w wieku 67 lat lub później.
k
kaki
Kobiety, które wchodzą obecnie w wiek emerytalny żyły w innym systemie, kiedy był wyraźny podział ról na kobiece i męskie i to do kobiet należały wszelkie prace domowe i wychowywanie dzieci, a na mężczyznach spoczywał obowiązek zarobienia na dom.
j
japa
A chociażby taki, że kobieta zwykle pracuje na dwóch etatach, pierwszy to zawodowy, drugi to "domowy" ...bezpłatny.
.
TVP otrzymała 800 mln zł pożyczki od Skarbu Państwa.
G
Gość
Jak widocznym, podjęto w KE taki ciekawy temat, który notowania PiS zwyżkuje, a PO sporo degraduje. Następnym tematem KE na Polskę powinna być płaca minimalna i którą PiS wywindował ostro w górę. Ust. płaca minimalna również może być dyskrymująca, społeczności miejskie i wiejskie. Wyżyć za dwa kawałki na wsi można jak kniaź, ale już w dużym mieście i stolicy starczy tego zaledwie na tydzień.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet