Udostępniony na PUE ZUS wniosek umożliwia wnioskowanie na dwa okresy świadczeniowe: czyli na dotychczasowy, który kończy się 30 września br. to dla osób, które chcą jeszcze otrzymać świadczenie za bieżący okres i nowy, który zaczyna się od października 2017 trwa do końca września 2018 r. to dla osób, które chcą otrzymywać świadczenie w kolejnym okresie.
- Jeśli wniosek 500+ na nowy okres świadczeniowy zostanie złożony do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata świadczenia za październik nastąpi do 31 października, jeśli wniosek złożymy dopiero we wrześniu ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Najpóźniej wypłata będzie realizowana dla tych osób, które wniosek złożą dopiero w październiku. Przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Warto, więc się pośpieszyć – zachęca rzeczniczka.
Co się zmienia?
Główne zasady przyznawania świadczeń wychowawczych pozostają bez zmian. Nadal będzie to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane do 18. roku życia dziecka, z kryterium dochodowym obowiązującym jedynie na pierwsze dziecko (800 lub 1200 zł netto na osobę w rodzinie). Wprowadzona została jednak konieczność ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze przez osobę samotnie wychowującą dziecko. Zmieniły się również regulacje dotyczące stosowania przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu oraz zasady ustalania dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nowością jest również składanie oświadczeń wyłącznie przez wnioskodawcę.
Jaka jest rola ZUS?
Rola ZUS w procesie obsługi wniosku nie zmienia się – zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, ZUS jest jedną z instytucji, która umożliwia obywatelom wypełnienie i elektroniczną wysyłkę wniosku o świadczenie wychowawcze przez swój system informatyczny (PUE ZUS). Papierowe wnioski o świadczenie wychowawcze nie powinny być składane przez klientów w placówkach ZUS.
Zobacz: Rosati: Mamy do czynienia ze sztucznym napompowaniem dochodów