Obgryzasz paznokcie? Mamy na to sposób, abyś więcej tego nie robiła! Pozbądź się tego obrzydliwego nawyku, który niszczy twoje paznokcie

Katarzyna Dębek
Obgryzanie paznokci to problem nie tylko estetyczny, to nałóg, z którym trzeba walczyć i poznać jego przyczyny.
Obgryzanie paznokci to problem nie tylko estetyczny, to nałóg, z którym trzeba walczyć i poznać jego przyczyny. Andrea Piacquadio Pexels.com
Obgryzanie paznokci wpływa negatywnie na wygląd twoich dłoni! To również nałóg, z którym trzeba walczyć i poznać jego przyczyny. Poznaj 9 skutecznych sposobów na pozbycie się tego brzydkiego nawyku!

Spis treści

Obgryzanie paznokci to bolączka, która dotyka wiele kobiet i mężczyzn. Przyczyn trzeba doszukiwać się w życiu codziennym, stresie, drażliwości, stanach lękowych, niskiej samoocenie, a nawet w złej diecie.

Obgryzanie paznokci to nałóg i ma nawet swoją medyczną nazwę

Onychofagia to medyczne określenie na obgryzanie paznokci. Jest nie tylko problemem natury estetycznej, ale i zdrowotnej. To zaburzenie kompulsywno - obsesyjne, które w głównej mierze dotyka dzieci. Wystąpić już może w wieku 3-4 lat, a problem narasta w wieku nastoletnim. Ocenia się, że onychofagia stanowi problem dla 20-33 proc. dzieci w wieku pomiędzy 7. a 10. rokiem życia i w równej mierze dotyczy obu płci. Nie tylko najmłodsi to robią, ale także około 15 proc. dorosłych. Ten nałóg może doprowadzić do wad zgryzu, zapalenia jamy ustnej oraz zakażenia dróg oddechowych.

W sytuacji nasilenia tego zaburzenia osoby obgryzające paznokcie mogą doprowadzić do całkowitego usunięcia wystającej części płytki. Dodatkowo niszczą naskórek znajdujący się wokół paznokcia. Najczęściej dochodzi do obgryzania paznokci u rąk, jednak notowane są także przypadki u stóp.

Dowiedz się więcej:

Skutki obgryzania paznokci

Skutki tego złego nawyku, to nie tylko brzydki wygląd paznokci, ale także przenoszenie drobnoustrojów do jamy ustnej. Co może jeszcze spowodować?

  • zniekształcenie szczęki, wykrzywienie przednich zębów, stany zapalne dziąseł,
  • częstsze opryszczki,
  • nieświeży oddech,
  • skracanie się płytki paznokcia,
  • nieodwracalne zmiany w wyglądzie paznokci,
  • przenoszenie nadmiernej ilości bakterii i grzybów do jamy ustnej, a dalej do układu pokarmowego,
  • grzybica paznokci.

O skutkach obgryzania skórek można przeczytać w artykule redaktorki Strony Zdrowia Marty Siesickiej-Osiak:

Najbardziej widocznym efektem obgryzania lub obskubywania skórek paznokci jest ich nieestetyczny wygląd. Z czasem mogą pojawić się także infekcje na tle bakteryjnym lub grzybiczym oraz trudno gojące się rany, w tym zanokcica (z łac. paronychia) – bolesny, ropny, stan zapalny objawiający się spuchnięciem wałów paznokciowych.

Autorka dodaje również, że:

Obgryzanie paznokci oraz skórek może także powodować problemy z zębami i zgryzem oraz z układem trawiennym, wywołując infekcje bakteryjne i narażając na zarażenie pasożytami. Źle oddziałuje także na stan psychiczny i może przyczyniać się do obniżenia samooceny.

A jak się oduczyć obgryzania paznokci? Oto 9 skutecznych sposobów!

Trwały manicure w kolorach, które pokochasz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet