Do tej pory lekarska opieka okołoporodowa koncentrowała się na badaniach typowo medycznych, nie skupiając się na towarzyszących ciąży emocjach. Nowe standardy opieki okołoporodowej mogę zmienić to podejście.
Obecnie trwają jeszcze prace nad nowymi wytycznymi. Jedną z bardzo ważnych zmian w nowych standardach opieki okołoporodowej jest wprowadzenie testu Becka mogącego zdiagnozować zagrożenie depresją. Test ten będzie obowiązkowy, lecz nie dla ciężarnej, a dla lekarza.
Na czym polega test Becka? Jakie pytanie zawiera?
Lekarz prowadzący ciążę będzie zobligowany do zaproponowania przyszłej mamie przeprowadzenia testu Becka, jako jednego z obowiązujących badań, ta jednak może odmówić.
Lekarz prowadzący ciążę nie diagnozuje depresji, może tylko na podstawie testu zauważyć, że pacjentka jest w grupie narażonej na ryzyko jej wystąpienia, i zasugerować wizytę u specjalisty – psychologa, psychoterapeuty, psychiatry lub do grupy wsparcia.
Jak wygląda wykonanie takiego testu? O czym świadczą jego wyniki? Od kiedy test na depresję w ciąży wejdzie do standardów opieki okołoporodowej? Dlaczego badanie emocji kobiet w ciąży jest tak ważne? Jak depresja w ciąży wpływa na rozwijające się dziecko? Na wszystkie te pytania odpowiadają Joanna Pietrusiewicz, prezeska fundacji „Rodzić po ludzku” i Monika Dreger, psycholożka.
Zobacz także: