Nowe standardy okołoporodowe - ciąża:
Badania podczas ciąży
Badania USG mają odbywać się w 11-14, 18-22, 27-32 i w 40. tygodniu ciąży. Badania połówkowe mają być wykonywane wcześniej niż do tej pory - pomiędzy 18-22 tygodniem. Nowe przepisy nie obejmują badań w kierunku cytomegalii.
Znieczulenie podczas porodu
Według nowych standardów kobieta podczas ciąży ma być informowana o możliwościach łagodzenia bólów porodowych. Informacji ma udzielać lekarz prowadzący lub położna. Przyszła mama będzie mogła uzyskać informacje o dostępnych metodach łagodzenia bólu bezpośrednio w szpitalu, w którym planuje poród.
Plan porodu
Przyszła mama będzie miała możliwość stworzenia wraz z lekarzem lub położną tzw „planu porodu”, w którym zostaną zawarte wszystkie jej oczekiwania dotyczące zarówno samego porodu, jaki i późniejszej opieki poporodowej.
Po upłynięciu 40 tygodnia ciąży przyszła mama powinna pod kontrolą lekarzy i mieć wykonany komplet badań m.in. KTG i USG.
Depresja
Bardzo ważną zmianą, którą wprowadzają nowe przepisy, jest wzięcie pod uwagę problemu depresji, która może wystąpić u kobiety zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Każda z przyszłych mam będzie miała przeprowadzane trzykrotnie badanie (w I trymetrze ciąży, na miesiąc przed porodem, oraz miesiąc po porodzie), które pozwoli wykryć potencjalne zagrożenie depresją.
To przełom w podejściu do depresji poporodowej [test Becka]
Nowe standardy okołoporodowe - poród
Badania noworodka
W nowych standardach opieki okołoporodowej pojawiła się wytyczna mówiąca, że ocena stanu noworodka po urodzeniu w skali Apgar powinna być wykonywana na brzuchu matki.
Po urodzeniu lekarze mają wykonać noworodkowi szczepienia ochronne, czynności obejmujące profilaktykę krwawienia wywołanego niedoborem witaminy K, zakażenia przedniego odcinka oka, krzywicy, a także podać immunoglobiny anty-HBs, jeśli matka miała HBs dodatnie.
Kangurowanie
Przed pierwsze dwie godziny po porodzie, matka z noworodkiem ma mieć możliwość kangurowania dziecka w wygodnym i szerokim łóżku lub fotelu, a nie – jak to obecnie bywa – na wąskim szpitalnym łóżku, z którego maluch może się zsunąć.
Laktacja
Nowe przepisy przywiązują też wagę do wspomagania matki przy karmieniu piersią, zapewniając fachową pomoc i laktator, oraz rezygnując z dopajania noworodków sztucznymi mieszankami.
Nowe standardy okołoporodowe - opieka poporodowa
Po powrocie do domu świeżo upieczona mama może liczyć na przynajmniej czterokrotną wizytę położnej środowiskowej, która doradzi nie tylko, jak pielęgnować krocze po porodzie i opiekować się dzieckiem, ale pomoże również w karmieniu piersią.
Zobacz także:
- Idealna porodówka – co jest ważne dla przyszłej mamy?
- Niebawem rodzisz? Sprawdź, do czego masz prawo!
- Czego potrzebuje mama po urodzeniu dziecka?
- TOP 15 najdziwniejszych imion żeńskich nadawanych w Polsce w 2016 roku
- Poród w domu. Jakie ma zalety?
Co przeżywa młoda mama? Jak ją wspierać?