Nowe standardy opieki okołoporodowej. Na co mogę liczyć przyszłe mamy?

AOle
freeimages
Wczoraj Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe standardy opieki okołoporodowej, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2019 roku. Co zmienią nowe przepisy? Na co mogę liczyć przyszłe mamy?

Nowe standardy okołoporodowe - ciąża:

Badania podczas ciąży

Badania USG mają odbywać się w 11-14, 18-22, 27-32 i w 40. tygodniu ciąży. Badania połówkowe mają być wykonywane wcześniej niż do tej pory - pomiędzy 18-22 tygodniem. Nowe przepisy nie obejmują badań w kierunku cytomegalii.


Znieczulenie podczas porodu

Według nowych standardów kobieta podczas ciąży ma być informowana o możliwościach łagodzenia bólów porodowych. Informacji ma udzielać lekarz prowadzący lub położna. Przyszła mama będzie mogła uzyskać informacje o dostępnych metodach łagodzenia bólu bezpośrednio w szpitalu, w którym planuje poród.


Plan porodu

Przyszła mama będzie miała możliwość stworzenia wraz z lekarzem lub położną tzw „planu porodu”, w którym zostaną zawarte wszystkie jej oczekiwania dotyczące zarówno samego porodu, jaki i późniejszej opieki poporodowej.

Po upłynięciu 40 tygodnia ciąży przyszła mama powinna pod kontrolą lekarzy i mieć wykonany komplet badań m.in. KTG i USG.

Depresja

Bardzo ważną zmianą, którą wprowadzają nowe przepisy, jest wzięcie pod uwagę problemu depresji, która może wystąpić u kobiety zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Każda z przyszłych mam będzie miała przeprowadzane trzykrotnie badanie (w I trymetrze ciąży, na miesiąc przed porodem, oraz miesiąc po porodzie), które pozwoli wykryć potencjalne zagrożenie depresją.

To przełom w podejściu do depresji poporodowej [test Becka]

Nowe standardy okołoporodowe - poród


Badania noworodka

W nowych standardach opieki okołoporodowej pojawiła się wytyczna mówiąca, że ocena stanu noworodka po urodzeniu w skali Apgar powinna być wykonywana na brzuchu matki.

Po urodzeniu lekarze mają wykonać noworodkowi szczepienia ochronne, czynności obejmujące profilaktykę krwawienia wywołanego niedoborem witaminy K, zakażenia przedniego odcinka oka, krzywicy, a także podać immunoglobiny anty-HBs, jeśli matka miała HBs dodatnie.

Kangurowanie

Przed pierwsze dwie godziny po porodzie, matka z noworodkiem ma mieć możliwość kangurowania dziecka w wygodnym i szerokim łóżku lub fotelu, a nie – jak to obecnie bywa – na wąskim szpitalnym łóżku, z którego maluch może się zsunąć.

Laktacja

Nowe przepisy przywiązują też wagę do wspomagania matki przy karmieniu piersią, zapewniając fachową pomoc i laktator, oraz rezygnując z dopajania noworodków sztucznymi mieszankami.Nowe standardy okołoporodowe - opieka poporodowa

Po powrocie do domu świeżo upieczona mama może liczyć na przynajmniej czterokrotną wizytę położnej środowiskowej, która doradzi nie tylko, jak pielęgnować krocze po porodzie i opiekować się dzieckiem, ale pomoże również w karmieniu piersią.

Położna środowiskowa. Kim jest? Gdzie jej szukać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet