Przebadać warto się jeszcze zanim panie zajdą w ciążę. Przed zajściem w ciążę należy wykonać przede wszystkim badania podstawowe: morfologię, poziom glukozy we krwi, badanie ogólne moczu, OB, poziom enzymów wątrobowych. Zalecane są również badania poziomu wapnia, żelaza, witaminy D, TSH, prolaktyny i kreatyniny.
Zobacz też: Czy mając implanty można karmić piersią?
– W związku z tym, że ciąża to duże obciążenie dla organizmu matki, warto sprawdzić w jakim stanie jest organizm przyszłej mamy i uzupełnić ewentualne niedobory lub wyleczyć infekcje i inne schorzenia niezdiagnozowane wcześniej u przyszłej matki – radzi dr Ewa Śmiertka, ginekolog-endokrynolog z Centrum Medycznego Falck w Warszawie. – W późniejszym czasie zakres profilaktyki ulega zmianie. Badania wykonywane w I trymestrze są ukierunkowane na ocenę stanu zdrowia matki i płodu, później kontroluje się przede wszystkim jego rozwój – dodaje dr Ewa Śmiertka.
W pierwszym trymestrze ciąży należy wykonać badania pokazujące poziom progesteronu, HCG (gonadotropina kosmówkowa – hormon kontrolujący rozwój ciąży), grupę krwi. W trakcie trwania całej ciąży wskazane są regularne badania USG i badanie KTG (kardiotokografia – badanie czynności serca płodu).
redakcja@stronakobiet.pl
Wideo: TVN24/ x-news