Pękające pięty – jak sobie z nimi radzić? Sposób na popękane pięty: krem do stóp czy może soda?

Elżbieta Kozłowskav
Popękane pięty mogą stanowić konsekwencję nieprawidłowej pielęgnacji lub zaniedbań. Jeśli chcemy mieć gładkie stopy należy o nie dbać.
Popękane pięty mogą stanowić konsekwencję nieprawidłowej pielęgnacji lub zaniedbań. Jeśli chcemy mieć gładkie stopy należy o nie dbać. 123 RF
Pękające pięty stanowią problem nie tylko natury kosmetycznej. To dolegliwość powodująca spory dyskomfort i ból, czasami zwiastująca także poważniejsze choroby. O stan naszych stóp powinniśmy dbać przez cały rok, jednak wiosną determinacja rośnie. Regularne używanie kremu do stóp to gwarancja zadbanej skóry, mniej podatnej na pękanie. Jeśli masz problem z popękanymi piętami, można podjąć skuteczne działanie.

Popękane pięty są niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ stanowią łatwy cel dla bakterii i wirusów. Jeżeli kłopot stanowią pojedyncze i drobne ubytki, domowe sposoby na popękane pięty okażą się wystarczające. Może się jednak zdarzyć, że potrzebna będzie pomoc specjalisty.

Przyczyny pękających pięt

Popękane pięty mogą stanowić konsekwencję nieprawidłowej pielęgnacji lub zaniedbań. Szczególnie problematyczny jest zbyt częsty i agresywny pedicure, naruszający struktury skóry lub - przeciwnie - brak nawilżania i odżywienia, skutkujące wysuszaniem i nadmiernym złuszczaniem naskórka. Na właściwą pielęgnację szczególnie powinny zwracać uwagę osoby z ogólną suchością skóry. Na piętach jest ona bardziej narażona na podrażnienia ze względu na obciążenia i noszenie obuwia.

Innym czynnikiem, który ma wpływ na pękające pięty, jest długotrwała pozycja stojąca, szczególnie na twardej powierzchni. Jeśli wymaga tego praca, warto zaopatrzyć się w specjalne amortyzujące obuwie. Pozostając w temacie butów, wspomnijmy, że noszenie butów na obcasie, układające stopę w nienaturalnej pozycji, także zwiększa nacisk i powoduje pękanie pięt. Dotyczy to w zasadzie wszystkich niekomfortowych i źle wyprofilowanych butów, szczególnie tych na cienkiej podeszwie.
Nadwaga i otyłość nie tylko obciążają stawy, ale także wywołują nacisk na pięty, rozszerzając je. Jeśli skóra nie jest wystarczająco elastyczna, pęka pod wpływem tego obciążenia.

Warto przeczytać

Pękające pięty czasami stanowią również efekt uwarunkowań genetycznych lub symptom poważniejszych dolegliwości. Suchość stóp związana jest z niektórymi chorobami przewlekłymi: cukrzycą, niedoczynnością tarczycy oraz chorobami skóry. Czasami przyczyniają się do tego również choroby nerek oraz zażywanie niektórych leków.

Sposoby na popękane pięty, czyli leczenie i zapobieganie

Sposób na popękane pięty zależny jest od stopnia zaawansowania zmian. W tym przypadku procentuje systematyczność, a konkretnie odpowiednie nawilżanie na co dzień. Co sprawdza się szczególnie?
Krem do stóp z zawartością mocznika dobrze radzi sobie ze zrogowaciałą, mocno przesuszoną i popękaną skórą. Jeśli pięty są w bardzo złym stanie, można sięgać po wersje zawierające nawet 50 procent tego składnika, a później zmniejszać stężenie.
Istotną kwestią jest noszenie dobrze wyprofilowanego i wygodnego obuwia, a także dbanie o prawidłowe nawilżenie całego organizmu. Zalecane jest picie około 1,5 - 2 litrów wody dziennie oraz włączenie do diety produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe. Można także suplementować witaminę A oraz E.
Jeśli problem popękanych pięt już się pojawi, radzić można sobie domowymi sposobami, odwiedzić gabinet kosmetyczny lub podologa.

Sprawdź, jak za pomocą naturalnych składników, możesz pozbyć się łupieżu, przebarwień, wzmocnić włosy, ujędrnić czy nawilżyć skórę. Naturalne kosmetyki Dowiedz się więcej

Naturalne kosmetyki - jak zrobić je samemu, by wykorzystać m...

Kiedy warto wybrać się do specjalisty?

Gabinet podologiczny nie jest gabinetem lekarskim. Podologia ma więcej wspólnego z kosmetologią niż z medycyną, a oferowane usługi polegają na identyfikacji i wskazywaniu przyczyn zmian patologicznych w obrębie kończyn dolnych. Podolog wykonuje też zabiegi, wśród których znajduje się usuwanie zgrubień czy łagodzenie pęknięć.
Z pomocy podologa warto skorzystać przede wszystkim w sytuacji, gdy problemy z pękającymi piętami nie mijają lub jeśli ich uciążliwość wynika z chorób. Kuracja rozpoczyna się od zbadania wartość hydrolipidowej skóry stóp. Kolejnym krokiem jest przyjęcie strategii działania dopasowanej do stopnia i głębokości zmian.

Warto przeczytać

Domowe sposoby na pękające pięty

W walce o gładkie pięty może także pomóc kilka sprawdzonych i domowych sposobów. Skuteczne będą one przede wszystkim wówczas, gdy zmiany nie będą mocno zaawansowane.

Poza bieżącym złuszczaniem nadmiaru naskórka warto regularnie wykonywać kąpiele stóp. Jeśli chodzi o dobór preparatów i składników, istnieje spora dowolność. Sprawdza się siemię lniane: 4 łyżki siemienia należy zalać dwoma litrami wody i odstawić do namoczenia. Następnie moczy się stopy, aż płyn wystygnie. Godne polecenia są również kąpiele ziołowe, zwłaszcza te z naparem szałwii, kory dębu lub skrzypu polnego. W drogeriach oraz aptekach można kupić specjalne sole do stóp. Z powodzeniem wykorzystać można także sól kuchenną.

Spośród babcinych sposobów sprawdza się wykorzystanie parafiny. W nowoczesnej odsłonie polecamy podgrzać mieszankę parafiny z olejem kokosowym. Gdy masa wystygnie, można rozprowadzać ją na piętach i pozostawić na stopach na noc. Zabieg powtarzać, aż pęknięcia znikną.

Soda na popękane pięty także sprawdza się w połączeniu z olejem kokosowym. Wystarczy wymieszać 2 łyżki oleju i 1,5 łyżki sody oczyszczonej, a następnie nakładać jak maskę na problematyczne miejsca. Po około 30 minutach można miksturę zmyć ciepłą wodą. W tym przypadku także ważna jest regularność.

Sama soda, bez oleju ma właściwości peelingujące, dzięki czemu sprawnie usuwa nadmiar przesuszonego i szorstkiego naskórka. Do miski z ciepłą wodą wystarczy dodać sodę, a następnie moczyć stopy przez około 10 minut. To w zupełności wystarczy, choć dodatkowo można użyć także pumeksu. Zabieg należy stosować regularnie, najlepiej dwa razy w tygodniu.

Jako domowy peeling sprawdzi się także miks wazeliny i gruboziarnistego cukru połączonych w proporcjach 1:1. Po uzyskaniu z tych składników pasty wystarczy pozostawić ją na stopach na kwadrans, a następnie zmyć ciepłą wodą.

Perfekcyjny pedicure w domu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet