Spis treści
Co to są cieniowane włosy?
Cieniowanie włosów jest techniką fryzjerską polegającą na skracaniu włosów warstwami. W tradycyjnym wydaniu włosy znajdujące się po zewnętrznej stronie są krótsze niż te, które znajdują się od strony wewnętrznej. Istnieją techniki cieniowania dobrane do niemalże każdej urody oraz rodzaju włosów.
Początkowo do skracania wierzchnich warstw włosów stosowano degażówki – specjalny rodzaj nożyczek z charakterystycznymi ząbkami na ostrzach. Odchodzi się jednak od tej techniki strzyżenia na rzecz stosowania klasycznych nożyczek fryzjerskich. Pozwalają one uniknąć osłabienia struktury włosa i rozdwojonych końcówek, co miało miejsce przy korzystaniu z degażówek. Niektórzy specjaliści wykorzystują maszynki do strzyżenia, chińskie noże, a nawet tradycyjne brzytwy Wymaga to jednak niezwykle dużego poziomu zaawansowania oraz doskonałej techniki pracy fryzjera.
Decydując się na cieniowanie włosów najlepiej powierzyć to zadanie profesjonaliście, gdyż nieodpowiednio wykonane cięcie może mocno zaszkodzić. Zbyt mocne cieniowanie sprawi, że fryzura nabierze ciężkiego, topornego wyglądu, a zbyt słabe będzie praktycznie niewidoczne.
Fryzury z długich włosów – sposoby i pomysły na stylizację
Fryzur z długich włosów jest wiele i pasują na różne okazje. Choć niektóre z nich wyglądają na skomplikowane, to okazuje się, że można wystylizować je w prosty sposób. Zobacz więc, jak zatem układać ł...
Komu pasują cieniowane włosy?
Cieniowane włosy pasują praktycznie do każdego typu twarzy i rodzaju włosów. Tę technikę strzyżenia stosuje się zarówno przy włosach długich jak i krótkich. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele metod, a każda z nich służy uzyskaniu odmiennego efektu końcowego.
Cieniowanie mocno sprzyja włosom kręconym, szczególnie tym grubym i gęstym, które pocieniowane układają się warstwowo, a skręt ładnie się uwydatnia. Delikatne odjęcie objętości na końcówkach włosów skutkuje naturalnym i lekkim wyglądem. Decydując się na cieniowanie włosów, należy zadbać o ich kondycję na całej długości. Włosy zniszczone i ze skłonnością do rozdwajania się końcówek po obcięciu będą wyglądały, jakby były zniszczone na całej długości.
Najczęściej cieniowanie polecane jest kobietom, które chcą zatuszować cofnięty podbródek, nadmiernie rozbudowane czoło, mocno wystające kości policzkowe lub zbyt masywną szczękę.
Wysokie i rozbudowane na boki czoło można zakryć cieniowanymi fryzurami z grzywką, która również powinna być odpowiednio zdjęta z objętości. Ostre rysy twarzy i twarz pociągłą doskonale wymodelują włosy półdługie, najlepiej o długości do szyi z włosami wycieniowanymi wokół twarzy, co da efekt klasycznych „pazurków” lub „ząbków”. Taka fryzura subtelnie odmłodzi wygląd twarzy i nada jej okrągłych, dziewczęcych kształtów.
Cieniowanie poleca się też paniom, które na skutek koloryzacji lub zabiegów termicznych osłabiły końce włosów, ale nie chcą nadmiernie skracać ich długości. Pocieniowanie usunie zniszczone części włosa.
Czemu służy cieniowanie włosów?
Odpowiednio wykonane warstwowe skracanie włosów służy zwiększeniu ich objętości, optycznemu zagęszczeniu i uniesieniu u nasady. Lżejsza fryzura sprawia, że twarz wydaje się być szczuplejsza.
Włosy kręcone i falowane po wycieniowaniu uzyskują mocniejszy i bardziej regularny skręt. Fryzura ułatwia samo skręcanie się włosów, ponieważ włosy różnej długości zahaczają się o siebie. Włosy kręcone po cieniowaniu przybierają naturalną formę, nie plączą się i mniej się niszczą.
Jedną z najpopularniejszych metod na cieniowanie długich włosów jest wykonywanie z przednich pasm dłuższych grzywek, które mają służyć wysmukleniu rysów i optycznemu nadaniu lekkości pozostałym dłuższym puklom. Tego typu obcięcie pozwoli także na stworzenie efektu klasycznych hollywoodzkich fal. W przypadku długich włosów ich wycieniowanie zmniejszy problem plączących się końcówek. A do tego nawet niewielka różnica w długościach nada włosom lekkości.
Jak dobrać szczotkę do typu włosów? Niektóre z nich wymagają specjalnych akcesoriów
Pielęgnacja włosów nie sprowadza się jedynie do doboru odpowiedniego szamponu i odżywki. Chcąc cieszyć się zdrowymi i pięknymi włosami musimy zadbać także o dobór właściwych akcesoriów do pielęgnacji....
Fryzjerzy najczęściej cieniują włosy półdługie, czyli takie, które kończą się pomiędzy ramionami, a dolną linią wyznaczaną przez łopatki. W tym przypadku cięcie daje bardzo dużo możliwości stylizacyjnych. Jednak przy upięciach należy się liczyć z problemem „uciekających” z gumki końcówek. Wycieniowane włosy półdługie mogą zyskać dużą objętość i uniesienie u nasady.
Cieniowanie włosów krótkich może być bardzo efektywne, ale technicznie wymaga największych umiejętności i wprawy. Włosy do ramion dodają dziewczęcości oraz tak zwanego „pazura”. Tutaj największe znaczenie odgrywają same preferencje klientki oraz kondycja i struktura jej włosów. Włosy będą bezpośrednio zakańczać się przy twarzy, więc nieumiejętne ich obcięcie może zaburzyć jej proporcje, zaostrzyć ryzy lub optycznie ją pogrubić.
Jak układać cieniowane włosy?
Odpowiednio wycieniowane włosy nie powinny być problematyczne przy układaniu. Ich główną zaletą jest ułatwienie rozczesywania włosów i samoczynne układanie się fryzury. Włosy półdługie oraz długie można spinać na różne sposoby, a cieniowanie nada typowym fryzurom romantycznego charakteru i modnego efektu nonszalanckiego nieładu.
Przy włosach krótszych lub konieczności zachowania gładkiej fryzury doskonale sprawdzi się pianka lub odrobina żelu do włosów.
Kiedy nie warto decydować się na cieniowanie włosów?
Zabieg ten jest będzie zdecydowanie złym wyborem w przypadku włosów zniszczonych na całej długości. Może powodować dodatkowe kruszenie się i rozdwajanie końcówek. Cieniowania nie poleca się także osobom, które planują zapuszczać włosy, ponieważ różnica w długości najkrótszych i najdłuższych kosmyków jest całkiem spora.
Przy włosach podatnych na elektryzowanie się wycieniowana fryzura tylko spotęguje problem. Bardzo cienkie i rzadkie włosy będą zdecydowanie lepiej wyglądać w prostych cięciach. Cieniowania nie poleca się także osobom, które większość czasu noszą wygładzone upięcia, koki lub kucyki – krótsze kosmyki mogą wychodzić spod gumek i spinek.