Pierwsza kobieta na stanowisku premiera Francji od 30 lat. Prezydent Macron mianował premierem rządu Elizabeth Borne

Katarzyna Dębek
Elisabeth Borne została mianowana przez Emmanuela Macrona na premier Francji.
Elisabeth Borne została mianowana przez Emmanuela Macrona na premier Francji. Wikipedia/ EU2017EE Estonian Presidency - Elisabeth Borne, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62661948
Elizabeth Borne została mianowana przez Emanuela Macrona na stanowisko premiera Francji. Jest pierwszą od 30 lat kobietą, która będzie stała na czele rządu tego kraju.

16 maja prezydent Emmanuel Macron mianował minister pracy Elisabeth Borne na premiera Francji – podał Pałac Elizejski w komunikacie prasowym. To wydarzenie poprzedziła dymisja rządu Jeana Castexa.

Elisabeth Borne jest inżynierem i urzędniczką państwową. W latach 2015-2017 pełniła funkcję prezesa RATP – narodowego przewoźnika kolejowego. Od 2017 roku obejmowała ważne stanowiska w rządzie – najpierw ministra do spraw transportu, potem ekologii, a w 2022 roku została premierem Francji.

– Ona ucieleśnia większość najważniejszych przemian pięcioletniej kadencji bardziej niż ktokolwiek inny – zauważa bliski współpracownik prezydenta Macrona w Pałacu Elizejskim.

Z kolei dziennik „Le Figaro”, tak opisał nową panią premier:

– Pracowita, ale dyskretna polityk, bliska lewicy, ale zdolna do przyjęcia reform bliskich prawicy, jest wysokim urzędnikiem państwowym bez politycznych korzeni.

Poprzednią kobietą będącą premierem Francji była Edith Cresson. Stała na czele rządu w latach 1991 -1992.

Po raz pierwszy w historii Tunezji premierem została kobieta

Po raz pierwszy w historii Tunezji premierem została kobieta

Premier Tunezji, Najla Boudin Romdhane, będzie pierwszą szefową rządu w świecie arabskim. Formułuje swój gabinet dwa miesiące po przejęciu władzy w Tunezji i zawieszeniu parlamentu przez prezydenta Ka...

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz

Kim jest Elizabeth Borne?

Borne urodziła się 18 kwietnia 1961 roku w Paryżu. Jest absolwentką szkół technicznych: École polytechnique oraz École nationale des ponts et chaussées. W latach 80. pracowała w administracji publicznej; początkowo w resorcie zaopatrzenia, następnie w regionie Île-de-France. W latach 1991–1993 pełniła funkcję doradczyni ministra edukacji. Później związana była z branżą transportową, gdzie zajmowała bardzo ważne stanowiska. Odpowiedzialna była m.in. za transport i urbanistykę.

Od 2002 do 2007 r. Borne zasiadała w zarządzie francuskich kolei SNCF i odpowiadała za: strategię, kwestie europejskie oraz zrównoważony rozwój. W latach 2007-2008 przeszła do koncernu budowlanego Eiffage, później kierowała m.in. paryskim systemem kolejowym RATP. Do dużej polityki wróciła w maju 2017 r., gdy objęła stanowisko ministra transportu, a potem ekologii w rządzie Edouarda Philippe’a.

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet