Jak opowiadał dziennikarzom TVN24 właściciel mieszkania, flaga z błyskawicą – symbolem Strajku Kobiet, wisiała na balkonie już od miesiąca. – Wspierałem w ten sposób żonę, która chodziła na marsze z innymi kobietami – powiedział mężczyzna.
Funkcjonariusze mieli wejść do mieszkania w sobotę wieczorem, kiedy znajdował się w nim mężczyzna wraz z trójką swoich dzieci. – Weszli do mieszkania, bez mojej zgody i natychmiast skierowali się na balkon, skąd ściągnęli flagę. Nie zwracali uwagi na coraz bardziej przerażone sytuacją dzieci – relacjonował dziennikarzom właściciel mieszkania.
Interwencja została oparta na zawiadomieniu, które zostało zgłoszone przez innego mieszkańca. Według funkcjonariuszy, osoba zgłaszająca możliwość popełnienia przestępstwa oparła się na art. 137 kodeksu karnego, który głosi, że „kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy podlega karze ograniczenia wolności do roku”.
Policjanci zarzucili mężczyźnie utrudnianie wykonywania czynności, jednak jak podaje portal tvn24.pl „duża część policyjnej interwencji została również nagrana na dyktafon w telefonie. W trwającym ponad 45 minut nagraniu, które odsłuchaliśmy, nie ma żadnych przekleństw czy sygnałów wskazujących na agresywne zachowanie właściciela mieszkania.”
Podczas trwania interwencji najstarszy syn udał się do sąsiada, zawodowego żołnierza, i poprosił, by ten był obecny podczas rozmowy z policjantami. Podczas interwencji pojawił się w mieszkaniu także patrol Żandarmerii Wojskowej, który został wezwany przez sąsiada.
Właściciel mieszkania rozważa złożenie skargi lub zażalenia. – Policja powinna, nim przystąpiła do odebrania flagi, wpierw wezwać mojego klienta do dobrowolnego jej wydania. Z pewnością czynność dokonana przez policję nie mieści się w katalogu "czynności niecierpiących zwłoki" i jej dokonywanie nie musiało przebiegać w sobotę przed godziną 20.00 – powiedział dziennikarzom TVN24 mecenas Bartosz Obrębski.