Polki nie chcą mieć dzieci i zakładać rodzin. Zobaczcie wyniki badania, które pokazuje, jakie są tego powody

Katarzyna Dębek
Co druga Polka nie chce być matką w Polsce. Winny m.in. zakaz aborcji, brak tolerancji i brak wsparcia.
Co druga Polka nie chce być matką w Polsce. Winny m.in. zakaz aborcji, brak tolerancji i brak wsparcia. SerrNovik/GettyImages
Ponad połowa badanych kobiet nie chce mieć dzieci w kraju, w którym żyje, czyli w Polsce. Sprawdzamy, dlaczego tak mało z nich decyduje się na posiadanie potomstwa i założenie rodziny oraz co jest dla nich ważne, oprócz macierzyństwa.

Katarzyna Pawlikowska - autorka, współautorka i komentatorka wielu badań dotyczących kobiet w Polsce wraz z agencją marketingową Garden of Words i firmą badawczą SW Research przeprowadziła duże, przekrojowe badanie dotyczące postaw i wyborów Polek i Polaków w ostatnim roku. Jednym z zagadnień była kwestia dzieci i chęci ich posiadania przez obywatelki naszego kraju oraz ich podejścia do zakładania rodziny i celów życiowych.

Sprawunki z dzieckiem i skromne warunki życia. Codzienność kobiet w PRL-u

Sprawunki z dzieckiem i skromne warunki życia. Codzienność kobiet w PRL-u

Życie kobiet w PRL–u nie było łatwe, lecz z drugiej strony podejście społeczeństwa także się różniło. Sąsiadki mogły na sobie nawzajem polegać, a zostawienie dziecka na kilka godzin bądź pożyczenie ja...

Redakcja Strony Kobiet
Redakcja Strony Kobiet

Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci?

W badaniu zostało zadane pytanie, czy Polska jest odpowiednim krajem, w którym chciałabyś założyć rodzinę i urodzić dziecko. Niestety odpowiedzi są dosyć niepokojące i smutne. Aż 55 proc. biorących udział w wywiadzie kobiet odpowiedziało, że NIE (w tym 52 proc. to matki). Jako główne czynniki wpływające na ten stan rzeczy panie wskazywały na:

  • brak faktycznego wsparcia systemowego dla rodziny,
  • bark dostępu do niezbędnych usług,
  • ograniczanie podstawowych wolności obywatelskich w Polsce.

Oprócz trzech powyższych czynników 22 proc. kobiet uważa, że Polska jest krajem nietolerancyjnym. Nie chcą, aby ich dorastające dziecko martwiło się, czy będzie mogło wyrażać siebie, swoje poglądy i czy tym samym zyska akceptację innych.

Wśród powodów niechęci do posiadania potomstwa Polki wskazują na swoją niedobrą sytuację finansową. 49 proc. ankietowanych, w tym 46 proc. matek, mówi, że ich pensja jest niewystarczająca. Nie chcą również rezygnować z pracy, bo boją się, że nie będą miały gdzie wrócić. Na ten fakt zwróciła uwagę niemal co druga mama (43 proc. ogółu badanych i 44 proc. matek biorących udział w badaniu). Całej tej sytuacji i niechęci do posiadania potomstwa sprzyja obecna wysoka inflacja, wzrost stóp procentowych i kosztów kredytu, a przy tym brak odpowiedniego wsparcia dla rodzin.

Jak małżeństwo wpływa na człowieka? Wszystko zależy od płci

Jak małżeństwo wpływa na człowieka? Wszystko zależy od płci

Małżeństwo to związek między dwojgiem ludzi, ale czy daje im szczęście? Okazuje się, że taka relacja inaczej wpływa na mężczyzn i kobiety. Paul Dolan, profesor nauk behawioralnych z London School of E...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Co jest ważne dla Polek?

62 proc. kobiet wskazało, że bardzo ważnym dla nich aspektem jest niezależność finansowa, rozwój zawodowy i dostęp do dobrej pracy. Dwa pierwsze czynniki wskazywane były zarówno przez matki (61 proc.), jak i kobiety, które nie posiadają dzieci (65 proc.).

Ważnym czynnikiem przemawiającym za decyzją o nieposiadaniu dzieci jest argument, że kobiety nie mają dostępu do legalnej aborcji w przypadku wykrycia ciężkich wad płodu (wskazało tak 42 proc. kobiet). Polki często boją się, że ich dziecko będzie niepełnosprawne (blisko 40% badanych kobiet), a w naszym kraju nie ma skutecznych rozwiązań wspierających rodziny dzieci z niepełnosprawnościami.

Polki nie chcą mieć dzieci i zakładać rodzin. Zobaczcie wyniki badania, które pokazuje, jakie są tego powody

Zadania dla rządu według polskich kobiet

Podczas badania zapytano Polki o to, czym rząd powinien się zająć w pierwszej kolejności i wyłoniono 7 najważniejszych dla nich obszarów:

  • zdrowie (system publicznej ochrony zdrowia) – 48 proc.
  • ograniczenie inflacji – 34 proc.
  • gospodarka (więcej miejsc pracy, wyższe zarobki itd.) – 28 proc.,
  • przywrócenie praworządności, państwa prawa – 28 proc.,
  • zatrzymanie wzrostu podatków – 25 proc.,
  • ochrona środowiska, ekologia – 17 proc.,
  • edukacja (szkoły, przedszkola itd.) – 17 proc.

– Polki są już zmęczone wpływem polityki i religii na ich życie osobiste i na życie ich rodzin. Są też coraz bardziej świadome swoich praw i oczekują świeckiego państwa dbającego o rozwój gospodarczy i respektującego prawa obywatelskie. Matki w Polsce zwracają częściej uwagę na luki systemowe i brak dostępu do niezbędnych usług. Natomiast nie matki posiadają więcej argumentów za byciem nie matką oraz koncentrują się przede wszystkim na opresyjnym światopoglądzie i dominujących tradycyjnych wartościach – komentują autorzy badania.

Jak przeprowadzono badanie?

Badanie było skierowane do mieszkańców Polski w wieku 18-74 lata. Osoby biorące udział w analizie zostały dobrane w sposób warstwowo-losowy, tak aby zapewnić zróżnicowanie respondentów pod względem podstawowych cech demograficznych (płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie). Łącznie zebrano 1009 wywiadów (CAWI N=909, CAPI N=100), co przekłada się na maksymalny błąd oszacowania dla odsetków w całej próbie na poziomie 3.2 pkt proc.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 17 - 23.02.22 przez agencję SW RESEARCH metodą mixed mode, tj. zarówno wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel (osoby w wieku 18-74 lata) oraz wywiadów bezpośrednich (CAPI) (osoby w wieku 65-74 lata).

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet