Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że liczba bezrobotnych Polek rośnie. W IV kwartale 2016 roku już 1,6 mln pań było nieaktywnych zawodowo. Jako powód podają obowiązki rodzinne. Grupa kobiet, które pozostały w domu, żeby poświęcić się rodzinie, wzrasta z każdym kwartałem.
Ponad połowę wszystkich nieszukających pracy przez wzgląd na rodzinę (878 tys.) stanowią kobiety w wieku 25–44 lata – czyli w okresie, gdy najczęściej zakłada się rodzinę i zajmuje dziećmi. Jest to kategoria, w której liczba osób rezygnujących z pracy wzrosła o prawie 12 procent, czyli najszybciej w całej grupie.
Michał Myck, dyrektor Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, w artykule zamieszczonym na łamach GazetyPrawnej.pl wymienia kilka powodów takiej sytuacji - m.in. program „Rodzina 500 plus”, zwiększenie w 2015 r. świadczeń rodzinnych, a także umożliwienie odliczania ulgi na dzieci do wysokości składek ZUS i NFZ. Jednym z powodów wg eksperta jest również poprawa rynku pracy - spadające bezrobocie i rosnące zatrudnienie oraz płace.
- To tylko pozornie sprzeczne. W niektórych rodzinach, gdy ojciec zaczyna zarabiać więcej, zapada decyzja, że matka zostanie w domu z dziećmi. Mówiąc krótko, to, co się dzieje obecnie z grupą kobiet biernych zawodowo z powodów rodzinnych, nie musi być wyłącznie efektem polityki rządu – mówi Michał Myck.
A co z pozostałą grupą wiekową? Z pracy coraz częściej rezygnują również kobiety młodsze, poniżej 24 roku życia, oraz starsze - powyżej 45 r. ż. Eksperci uważają, że prawdopodobnie wynika to z coraz większej ilości ludzi starszych, którzy wymagają opieki młodszych członków rodziny.
Zobacz także:
- Panie powoli podbijają zawód maszynisty!
- Raport o zarobkach kobiet. Mężczyźni wciąż zarabiają więcej
redakcja@stronakobiet.pl