Polki wolą zostać w domu niż pracować

Anna Olejniczak
archiwum Polskapresse
Według statystyk GUS-u, w całym poprzednim roku przybyło 148 tysięcy kobiet rezygnujących z pracy z powodów rodzinnych, a licząc od 2015, liczba Polek biernych zawodowo zwiększyła się o 240 tys.

Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że liczba bezrobotnych Polek rośnie. W IV kwartale 2016 roku już 1,6 mln pań było nieaktywnych zawodowo. Jako powód podają obowiązki rodzinne. Grupa kobiet, które pozostały w domu, żeby poświęcić się rodzinie, wzrasta z każdym kwartałem.

Ponad połowę wszystkich nieszukających pracy przez wzgląd na rodzinę (878 tys.) stanowią kobiety w wieku 25–44 lata – czyli w okresie, gdy najczęściej zakłada się rodzinę i zajmuje dziećmi. Jest to kategoria, w której liczba osób rezygnujących z pracy wzrosła o prawie 12 procent, czyli najszybciej w całej grupie.

Michał Myck, dyrektor Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, w artykule zamieszczonym na łamach GazetyPrawnej.pl wymienia kilka powodów takiej sytuacji - m.in. program „Rodzina 500 plus”, zwiększenie w 2015 r. świadczeń rodzinnych, a także umożliwienie odliczania ulgi na dzieci do wysokości składek ZUS i NFZ. Jednym z powodów wg eksperta jest również poprawa rynku pracy - spadające bezrobocie i rosnące zatrudnienie oraz płace.

- To tylko pozornie sprzeczne. W niektórych rodzinach, gdy ojciec zaczyna zarabiać więcej, zapada decyzja, że matka zostanie w domu z dziećmi. Mówiąc krótko, to, co się dzieje obecnie z grupą kobiet biernych zawodowo z powodów rodzinnych, nie musi być wyłącznie efektem polityki rządu – mówi Michał Myck.

A co z pozostałą grupą wiekową? Z pracy coraz częściej rezygnują również kobiety młodsze, poniżej 24 roku życia, oraz starsze - powyżej 45 r. ż. Eksperci uważają, że prawdopodobnie wynika to z coraz większej ilości ludzi starszych, którzy wymagają opieki młodszych członków rodziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet